Întrebări pe care ni le punem de mult

Vedea-v-as lansand UBCD de pe HDD, sau sa instalati un Unbutu in deplasare cu HDD-ul ala incapator in spate :tongue:
E nevoie de o mapa "curenta" ca sa zic asa (+una pentru backupuri definitive, dar aia poa sa fie si de tip penar, cred)
Spatiu pe HDD e destul acasa (2*320/2 + 500) aveam doar nevoie de ceva mape pentru a scapa de carcase. Si preferam ceva care sa reziste un pic mai mult decat "penarele" binecunoscute.
Ulf, cat e dom'le hama aceea?
 
Sau aia cu "omg, am pierdut toate datele din cauza lui PQMagic". :hihi:
Noroc ca nu-l folosesc. :wink:

Vedea-v-as lansand UBCD de pe HDD, sau sa instalati un Unbutu in deplasare cu HDD-ul ala incapator in spate :tongue:
Vrei sa zici ca nu merge? Nu m-oi pricepe eu la linux, dar am o impresie extrem de puternica nu numai ca merge, dar ca e si usor de facut.
Usor... relativ vorbind... ca doar e linux, nu windows.
 
Adica iti faci cate un HDD bootabil pentru fiecare caz de genul asta (UBCD, Ubuntu, Hiren, etc.)?
 
Poate m-am exprimat si eu mai neclar. In fine, eu am preferat sa tin o mapa mica in care sa pun toate CD-urile si DVD-urile esentiale. Ce inseamna asta? Am pus acolo un Hiren Boot CD, un UBCD, un Linux - doua, un Windows, ceva drivere, you name it. Sunt discuri de care ai nevoie sa faci un recover rapid, discuri pe care poti sa le folosesti ca sa pui pe picioare un sistem de la 0. Si parca mai repede arunc mapa in geanta si plec unde am treaba decat sa plimb hardul ala dupa mine si sa ma rog ca rapandula de la capatul celalalt al drumului stie sa booteze de pe USB, ca nu e laptop (caz in care mai trag si de un rack+alimentator) sau alte probleme asemanatoare.
Nu prea vad cum m-ar ajuta o partitie bootabila (sau 2) in cazul asta. Restul datelor (kit-uri, iso-uri) pot sa stea si pe hard, cat timp e spatiu.

Dar macar pentru "pachetul de baza" sa iti faci loc intr-o mapa mititica :smile:.
 
Cum de unii se pot mentine extrem de activi la virste la care altii sunt deja morti?
 

Attachments

  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    185.7 KB · Views: 72
Cred că depinde de foarte mulţi factori, dar orice ar spune unii, cred că cei genetici primează. Cât de activ ai fi, dacă nu eşti menit să trăieşti mult, tot crăpi, activ fiind.
 
Unde pot găsi informaţii despre istoricul mărimii ecartamentului căii ferate din fosta URSS?
 
Avem urmatoarele date:
- pret fara TVA
- stim cat se da avans
- stim valoarea reziduala
- stim perioada de creditare
- stim cat este taxa de analiza
- stim dobanda anuala
- de asemeni stim si cat este comisionul de gestiune (care este lunar)
- avem si valoarea DAE

Stiti cumva cum se obtine rata fixa?

PS:Am gugalit si ceea ce am obtinut - destul de putin - sunt niste formule destul de alambicate.
 
Nu e ambilicat, am "disecat" eu un desfasurator anul trecut. De ce nu ceri o simulare firmei la care vrei sa faci leasingul?
 
Necazul este ca eu trebuie sa fac formularul si nu reusesc sa obtin niste formule clare pe care sa le implementez cat de cat usor.
 
Matematici actuariale. E un pic alambicat, dar simplu in esenta: dobanda e functie gen (100+DAE%)^n la dobanda capitalizata, rata e inversa functiei. Avansul se scade din pret, rata reziduala e valoarea finala a functiei, n e perioada de creditare (in ani sau luni, depinde de tipul dobanzii), comisionul de gestiune se adauga separat la final (nu intra in calculul dobanzilor), taxa de analiza nu am idee cand se percepe (la inceput sau la sfarzit) si cum se plateste, intr-o transa (simplifica mult calculul) sau in rate (se adauga la pret-avans).
 
AdrianB1 multumesc. Cam la aceleasi concluzii am ajuns si eu.

Problema de care m-am izbit este o formula in care se obtinea rata fixa. Necazul cu acea formula/ecuatie era ca avea 2 necunoscute: rata fixa si DAE (care variaza in functie de suma imprumutata si de perioada de creditare).

Multumesc inca o data.
 
Care este diferenta intre Confort I si Confort II la apartamente?

Stiu ca tine de suprafata, asta iti spune oricine, dar cand ii intrebi care e valoarea la care se termina Confort II si incepe Confort I se blocheaza.
Valoarea include si suprafata balconului sau nu?

In plus stiu ca exista 2 masuri: una pentru blocurile de dinainte de '77 si una dupa '77 cand au marit suprafetele apartamentelor.
 
Nu stiu care e treaba cu suprafata marita dupa '77, dar cu siguranta platesti impozit mai mare pentru ele.
 
Valoarea include si suprafata balconului sau nu?
Suprafaţa balconului intră la calculul suprafeţei utile, dar nu şi la cea locuibilă.
In plus stiu ca exista 2 masuri: una pentru blocurile de dinainte de '77 si una dupa '77 cand au marit suprafetele apartamentelor.
Diferenţa majoră între cele două perioade este că înainte de 1977 majoritatea clădiriilor erau făcute din cărămidă. Iar apoi s-au introdus prefabricatele (ieftine şi rapid de asamblat), care pe atunci erau perfecte pentru oamenii din uzina.
 
Nu-i chiar asa. Sunt orase intregi facute inainte de '77 numai cu beton si caramida mai pe la '90.
 
Back
Top