Întrebări pe care ni le punem de mult

Code:
-----------------------[Background information]-----------------------
DTemp version: 1.00 build 34 (RC8)
Started under Win9x kernel, version 4.10.2222
Number of processors: 1
Processor type: AMD Athlon(tm) XP

-------------------------[Device information]-------------------------
Device location: Primary master
Compatiblity: ATA/ATAPI-6 minor version 001Bh
Model: ST3120026A
Firmware revision: 3.06
Serial number: 5JT1M56T
Disk capacity: 111.79 Gb (234441648 sectors)
Buffer size: 8192 Kb
Identify information CRC: Ok

----------------------[Device S.M.A.R.T. status]----------------------
Attribute                           Value Thresh         Raw Flags
----------------------------------------------------------------------
Raw read error rate                    55    6 00000BA32A57h CR OC PR ER 
Spin up time                           96    0 000000000000h CR OC 
Start/stop count                      100   20 00000000023Ch OC EC SP 
[color=red]Reallocated sector count              100   36 000000000000h CR OC EC SP [/color]
Seek error rate                        87   30 000020D41BB1h CR OC PR ER 
Power-on time count                    85    0 000000003676h OC EC SP 
Spin up retry count                   100   97 000000000000h CR OC EC 
Device power cycle count               98   20 0000000008F4h OC EC SP 
Temperature                            39    0 000000000027h OC SP 
Hardware ECC recovered                 55    0 00000BA32A57h OC ER EC 
Current pending sector count          100    0 000000000004h OC EC 
Off-line uncorrectable sector count   100    0 000000000004h EC 
Ultra ATA CRC error rate              200    0 000000000021h OC PR ER EC SP 
Write error rate                      100    0 000000000000h 
Attribute 202                          99    0 000000000001h OC EC SP 
----------------------------------------------------------------------
CR-life critical  OC-online collection  PR-performance related
ER-error rate  EC-event count  SP-self preserving
Attributes CRC: Ok Thresholds CRC: Ok
Observa cei doi parametri pe care i-am marcat cu rosu. Vrei sa-mi spui ca hardul meu a realocat exact 100 de sectoare?
 
Nu, doar că nu ai înţeles cum funcţionează SMART. Value este o aproximare, un fel de procent (mă rog, intervalul diferă). Când acesta scade sub valoarea de prag (Treshold), nu e bine. De exemplu, când valoarea reallocated sector count va scădea, înseamnă că ai un număr important de sectoare realocate. Numărul exact îl vezi în coloana Raw, adică 0 la tine. Să nu-mi spui că atunci când vei avea un sector realocat vrei să scadă sub 36 valoarea (adică să tragă semnalu'), că eu am hdd-uri cu 4-5 sectoare realocate de câţiva ani, care încă mai merg în regim 24/7.

Alt exemplu: hdd-ul tău are 13942 ore de funcţionare, iar logica lui îi spune că ai consumat cam 15% din viaţa device-ului - adică mai ai 85.

Unele valori sunt într-adevăr egale cu valoarea raw - de exemplu temperatura.

Pe undeva pe-acolo mai există o valoare înregistrată, Worst - minimul sau maximul înregistrat pentru valori.

As usual, more on Wiki.
 
Poate e alta chestia: la Maxtor de obicei valoarea e în minute, softul respectiv aşa consideră, în timp ce modelul respectiv poate are valoare în ore...
Valorile SMART din câte ştiu nu se por reseta prin cablul de date; poate producătorii au utilitare create pentru asta. Mă gândesc dacă prin scrierea unui firmware aceste valori se resetează?...
 
Marius, ia vezi valoarea in hex... Cam cat e? (Hint: Reallocated sector count 100 36 000000000000h) :smile:. Transforma in dec si vezi cat iese. Adica 0.

Eu nu ma uit decat la valorile hex, apoi le transform in dec. Si mereu iese ceva plauzibil sau corect.
 
Mă gândesc dacă prin scrierea unui firmware aceste valori se resetează?
Nu se resetează. Scris firmware la 2 hdd-uri. Nici nu cred că are cum.
Mai mult ca sigur această monitorizare/interpretare a datelor este suprevegheată de un chip dedicat. Probabil că trebuie resetat mecanic, soft nu prea văd cum. Şi oricum resetarea acestuia, în cazul în care se reuşeşte, invalidează garanţia.
 
La ce te referi prin resetat mecanic? Oricum, cred ca se poate rescrie/reseta prin interfete proprietare (prezente mai mult ca sigur pe electronica unor discuri). Probabil ca la unele modele (ieftine) nu s-ar iimplementa o astfel de functie, tocmai pentru scaderea costurilor. Dar resetare mecanica gen "scurt intre pini" nu cred ca se aplica. E prea usor sa faci asta.
 
Resetarea cu un simplu scurt intre pini nu cred ca e acceptabila. E ca si cum ai pune un buton cu care sa setezi kilometrajul general la o masina :wink:. Deci eu iau un hard busit si o sarma si *tada* am un hard nou nout si lustruit?

Cred ca mai degraba renunta complet la resetare decat sa o lase la indemana oricui cu destul timp liber cat sa experimenteze. Si unele harduri (nu modele ieftine si mai rar pe desktop) care au interfata proprie, separata de cea de date. Exact cum au telefoanele cablul de sate dar si interfata pentru software (pe PCB, pe sub acumulator).

Daca ai un exemplu de astfel de hard sunt curios sa il cunosc. Ma intreb ce producator e destul de inconstient cat sa lase un potential instrument de fraudare la indemana oricui. Si mai mult, un astfel de reset ar putea sa fie si accidental. Si atunci pa date SMART (care poate chiar te interesau).
 
Avand in vedere ca au un joint-venture cu Asus prin care Asus produce placi sub brandul Gigabyte, nu prea sunt sanse ca prietenii tai sa bea ceva.
But times changed, and on August 8 2006, Gigabyte Technology and ASUSTeK Computer Inc. announced their strategic alliance in motherboards and graphics cards. Naturally, there are some back-ends to this story, as the new born giant will produce Gigabyte branded motherboards. Also, in the new company, which has a capital of NT$8.000.000.000, Gigabyte makes all the decisions, as it holds 51% of all shares, and has the right to name the chairman and three board directors. ASUS only gets two seats in the new joint-venture, which is expected to be fully operational in January 2007.
PS: This sucks. Love Asus, hate Gigabyte.
 
Corect. Nu cumva erau pe punctul de preluare de catre altcineva anul trecut si au gandit miscarea de la inceput ca pe o barca de salvare?
 
Placile video bazate pe 8600 suporta monitorizarea turatiei ventilatorului? Au senzor de temperatura care sa controleze turatia? Ce am gasit cu Google spune ca nu, dar nu era o sursa de incredere.
 
Back
Top