Întrebări pe care ni le punem de mult

Ştiam că trebuia să fiu mai clar de la început. :smile: Mă refeream la o întrebare la care, dacă răspunzi cu „Nu ştiu”, să comiţi un fault logic. Exemplu de fault logic: Q: Cât e ceasul? A: Da. Eu caut un Q pentru care A-ul „Nu ştiu” să fie la fel de absurd ca „Da”-ul anterior.

Bottom line: nu mă interesează atât contextul, cât logica (mai exact, lipsa ei) :smile:
 
Exista si beri cu 10-12% alcool, din ce in ce mai putine pentru ca berea slab alcoolizata a crescut enorm in popularitate in ultimii 20 de ani. Parca Tuborg Import, aia cu eticheta rosie, are peste 10% alcool...
 
Hmm, până se pune diagnosticul oficial, de către un doctor, nu-i 100% sigur. :smile: Mai bună mi se pare „Eşti olog?”. Din categoria asta ar fi mai multe. Din categoria celor care nu încep cu „Eşti...” aveţi? :biggrin:

De fapt, dacă stau să mă gândesc, la asta cu „Eşti mut?” sau răspunzi „Nu”, sau nu răspunzi deloc. :biggrin:
 
jarod, cred ca asta este singura categorie de intrebari, cele care nu pot primi decat raspuns afirmativ.

Te-ai nascut? Ai gura? Poti vorbi?
... si cele cu "Esti ...?"

Apoi ar mai fi intrebarile din categoria
(cand raspunzi la telefon) Te-ai trezit? Ai venit? Ai ajuns?
 
@Sorcerer: se poate raspunde la intrebarile alea prin "nu stiu" in anumite circumstante.
 
"Te-ai nascut?" - subiectul nu stie daca are mama sau a fost creat in laborator, clone, sf-uri, etc. :tongue:
"Ai gura?" - dupa un accident sever care implica fata...
"Poti vorbi?" - post laringita severa, subiectul chiar habar n-are daca poate sau nu. Ex2: trac.

"Te-ai trezit?" - too easy, multi dintre noi stiu starea de semi-somn :biggrin:.
"Ai venit?", "Ai ajuns?" - omul nu stie daca a venit unde trebuie.
 
SCViper, toate intrebarile de mai sus primesc raspuns afirmativ, sau nu primesc raspuns. Gandeste la nivel logic, nu la nivel de situatie.

subiectul nu stie daca are mama sau a fost creat in laborator, clone, sf-uri, etc - Nu conteaza. Prin nastere inteleg crearea. Din moment ce exista, si poate raspunde la intrebare, inseamna ca s-a nascut.

dupa un accident sever care implica fata... - Din moment ce vorbeste, are gura (presupunem ca intrebarile sunt vorbite, nu scrise)

post laringita severa, subiectul chiar habar n-are daca poate sau nu. Ex2: trac. - vezi mai sus. Daca poate spune ceva, inseamna ca vorbeste.

too easy, multi dintre noi stiu starea de semi-somn - starea de somn este ceva foarte clar. Din moment ce esti constient, ridici receptorul si spui alo, inseamna ca esti treaz.

omul nu stie daca a venit unde trebuie. - nici nu trebuie. Persoana care a intrebat stie.
 
Ce-mi place la topicul ăsta e că, după ce o vreme s-au pus întrebări cu răspunsuri utile mai multora (din mecanică, electronică, mod de viaţă etc.), acum s-a trecut la nişte elucubraţii greu de definit. Că nici măcar filozofare nu se poate numi. :biggrin:
Cumva lipsă de imaginaţie? Pană de idei? Necesitatea de a posta? :wink:
 
Back
Top