Întrebări pe care ni le punem de mult

Esti confuz, duplicitar, schizofrenic: unul vrea sa triseze, celalalt nu.

De fapt eu cred ca sunt mai multi: unuia nu ii pasa, altul doarme, unul citeste pe ebook reader (vezi 2 mai sus) si unul scrie pe forum. Restul urmaresc femeia cu barba de la Eurovision.

PS. Cat e 2^245 modulo 35 fara a utiliza un calculator? Eu fac teste fara raspunsuri multiple si fara raspuns afisat la final.
PPS. Cred ca e 32 pentru ca 2^240 mod 35 =1.
 
Nu e neapărat legat de faptul că vrei să știi răspunsul. Dacă răspunsul e pus pe un rând separat și e scurt (doar punctul corect din grilă) sau colorat/îngroșat îți atrage mult mai ușor privirea. Am avut teste la care răspunsul era cu o explicație mai lungă și atunci îmi era mult mai ușor să citesc întâi posibilitățile și apoi să văd răspunsul. Eu de obicei pun o hârtie să ascund răspunsurile :smile:.
 
Imediat sub răspunsul din grilă există explicația. Deci suficient cât să observi instant raspunsul corect. Iar când dau pagina, oricât mă foiesc să mă păcălesc să acopăr la timp până să trag cu ochiul, tot reușesc să văd. Nu știu ce să mă mai fac cu mine. :frown:
 
Eh, exprimare gaunoasa.

Am facut-o brute-force, am observat ca se repeta ultimele 2 cifre in puteri ale lui 2 la fiecare 20 de iteratii.
 
Cred că-s minim 10 ani de când n-am mai făcut împărțiri pe hârtie.

2014-05-13 23.08.10_small.jpg
 
Eh, exprimare gaunoasa.

Am facut-o brute-force, am observat ca se repeta ultimele 2 cifre in puteri ale lui 2 la fiecare 20 de iteratii.

E modulo 35, asta inseamna ca are alta ciclicitate decat in N. Rezultatul se repeta la fiecare 12 iteratii si e cam asa: 1,2,4,8,16,32,29,23,11,22,9,18,1...
 
Exista vreo metoda prin care pot printa diferite exceluri la gramada, fara a deschide fiecare fisier in parte?
 
Da la click dr. le deschide si nu le printeaza pana cand nu-i confirm ca am salvat changes, lucru pe care tre sa-l fac la fiecare fisier. Am cateodata de printat si cate 50 de bucati, as fi vrut o metoda care sa functioneze fara sa -mi amorteasca degetele de la atea click uri. Am sa vad mai pe seara cum e cu scriptul ala, multumesc.
 
Presupun că ai formule bazate pe data/ora curentă, de îți cere save changes. Cred că se poate automatiza save-ul la nevoie.
 
Am un decodor Kaon NA 1600HD de la RDS, dotat cu un port LAN si un pitic pe creier care vrea sa stie la ce foloseste. In meniu nu exista nimic legat de LAN, iar documentatie nu am gasit. Cand il leg la calculator, placa de retea zice ca e conectata, dar nu primeste nici un pachet. Nu cere/ofera IP si nici nu raspunde la ping pe vre-un IP din clasele 192.168.0.0/24 sau 192.168.1.0/24. Si-a mai batut capul cineva cu vre-un decodor din asta?
 
Au și unele monitoare, și alte electronice, un port RJ45. Doar fiindcă e mufa aceeași nu înseamnă că e port Ethernet/de LAN. Respectă perechile de fire pentru a nu face vreun scurtcircuit dacă cineva încearcă (eronat) să-l lege într-o rețea, dar altfel e cel mai probabil un port pentru echipamentele de service.

[edit] Văd pe cutia produsului că specifică Ethernet. În cazul ăsta e un port provizionat fizic dar inactiv din firmware/setările RCS.
 
Am un decodor Kaon NA 1600HD de la RDS, dotat cu un port LAN si un pitic pe creier care vrea sa stie la ce foloseste. In meniu nu exista nimic legat de LAN, iar documentatie nu am gasit. Cand il leg la calculator, placa de retea zice ca e conectata, dar nu primeste nici un pachet. Nu cere/ofera IP si nici nu raspunde la ping pe vre-un IP din clasele 192.168.0.0/24 sau 192.168.1.0/24. Si-a mai batut capul cineva cu vre-un decodor din asta?

Ce-a zis Pufi plus faptul că decodoarele în general au RJ-45 care este pentru LAN (nu ca anumite UPSuri, care au RJ-45 iar la capătul celălalt al cablului trebe să fie USB), dar depinde de provider dacă este folositor la ceva sau nu. În UK am un decodor de la Sky și folosește rețeaua pentru diverse rahaturi on-demand și alte bălării. O folosește așa de bine încât l-am deconectat, îmi tripla ping-ul pentru chestiile importante gen online gaming and shit =))
 
Hmmmm... sa fie serial? Nu de alta, dar am un cablu RJ45 to serial pe acasa. O sa fac proba diseara si daca nu merge nici asa il las balta.
 
Back
Top