Întrebări pe care ni le punem de mult

Parcheaza la centimetru cei care considera masina un obiect utilitar, nu un altar mecanic si obiect de cult.

Eu nu văd mașina doar ca un obiect utilitar, ci mai degrabă ca ultimele două. Mașina mea, templul meu. Te fugăresc cu barda dacă îmi urci noroi în mașină, mkay? Și parchez la milimetru, deși uneori mi se ridică părul pe ceafă că unul dintre cei care mă încadrează este începător și va pleca cu scârț fix în bara mea - happened before.

Nu mai generaliza aiurea.
 
Fiecare face si are ce si cum isi doreste.
Daca invatam sa-i respectam pe cei din jur nu vad de ce ar fi probleme.
Ah, da, respect inseamna sa nu-i lovesti masina, sa nu-l incomodezi si multe altele.
 
Faptul ca nu exista suficiente parcari e pus pe seama noastra ca avem prea multe masini. Sigur e ok asa? Daca aveam alternative de transport ar fi ok, dar nu avem, asa ca nu e vina mea ca nu am unde parca si ca trebuie sa folosesc masina pentru orice activitate legata de oras, mai ales in cazul meu ca stau la tara.
Nu sunt de acord sa fim comparati cu altii, acolo e altceva, altii isi permit sa mearga cu transportul in comun, noi nu. Noua ne trebuie parcari, punct.
 
Avem alternative de transport urban, și ar merge și mai bine/eficient dacă... nu ar fi atât de multe mașini în trafic. Problema e de cultură, fiecare român vrea să-și transporte curul în conserva personală. Cum adică să se înghesuie în autobuz, ce, nu de-aia am făcut revoluție să scăpăm de comunism? Bleah.
 
Situatia de fapt nu depinde de furnici (la figurat, adica muritorul de rand).
Daca impozitul pe auto s-ar mari considerabil, atunci vom avea mult mai multi oameni care vor circula cu transportul in comun, cu bicicleta, trenul, sau chiar pe jos.
 
De acord, insa chiar si azi mie mi se pare extrem de scump sa detii o masina si ma intreb de unde-s toti banii astia si unde se duc?
Pt 1,9 TDI, model comun si utilizat de mult popor, ma costa 1000 lei pe an numai taxele obligatorii (RCA Rovigneta si impozit) nu calculez benzina, cauciucurile de tot felul, ITP ul, reviziile anuale (macar uleiul si ceva filtrel), cu toate astea e plin de furnici pe strada, fiecare in cate o masina. Cum e posibil sa poti sa platesti dintr-un salariu de 6 -7 sute lei pe luna, 1000 lei impozit pe an pe o masina?
 
Daca autobuzele si-ar respecta orarul (sa zicem +/-5min, totusi vorbim de Romania) si n-ar fi mai tot timpul pline ochi (numai la noi am vazut termenul de "locuri in picioare") poate lumea ar mai lasa conservele acasa. Nu bag in calcul ca inevitabil in orice autobuz e cel putin unu care nu s-a spalat de la craciun.

P.S. Singurul oras in care mi se pare ca transportul in comun chiar functioneaza e Galati, unde maxi-taxi trec precum vagoanele unui tren.
 
Oho, gauri negre in care se duc banii sunt o gramada.

Iar venituri nedeclarate (si neimpozitate) sunt cu duiumul.
 
Faptul ca nu exista suficiente parcari e pus pe seama noastra ca avem prea multe masini. Sigur e ok asa? Daca aveam alternative de transport ar fi ok, dar nu avem, asa ca nu e vina mea ca nu am unde parca si ca trebuie sa folosesc masina pentru orice activitate legata de oras, mai ales in cazul meu ca stau la tara.
Nu sunt de acord sa fim comparati cu altii, acolo e altceva, altii isi permit sa mearga cu transportul in comun, noi nu. Noua ne trebuie parcari, punct.

Faptul ca nu ai parcare e problema ta, drumul public e pentru circulatie nu pentru parcat. Daca nu ai unde parca nu iti lua masina, iar daca nu ai transport in comun compara-te atunci cu altii care nu au, gen India sau China si mergi cu bicicleta, nu fi nesimtit.

Pt 1,9 TDI, model comun si utilizat de mult popor, ... Cum e posibil sa poti sa platesti dintr-un salariu de 6 -7 sute lei pe luna, 1000 lei impozit pe an pe o masina?
De ce crezi ca dintr-un salariu de 6-700 pe luna trebuie sa iti permiti sa intretii o masina? Dreptul divin e sa traiesti cum poti si cat iti permiti, la 6-700 e perfecta o bicicleta ieftina de supermarket. Si tu crezi ca esti fiul lui Chuck Norris si ai dreptul sa ai tot ce vrei si sa faci tot ce vrei? Vreo 6 miliarde de oameni nu isi permit o masina, asta inseamna aproape 90% din ei, asta inseamna daca ai sta sa cugeti ca a avea o masina e o exceptie, nu o regula. Ia-ti elicopter daca iti permiti, daca nu atunci descurca-te cum poti, inclusiv cu mersul pe jos.

Daca autobuzele si-ar respecta orarul (sa zicem +/-5min, totusi vorbim de Romania) si n-ar fi mai tot timpul pline ochi (numai la noi am vazut termenul de "locuri in picioare") poate lumea ar mai lasa conservele acasa.
Daca pretul biletului de autobuz ar fi apropiat de costuri am avea de 2 ori mai multe autobuze si nu ar mai fi tot timplul pline ochi si ar merge mai bine; apoi, daca masinile nu ar mai parca aiurea pe strada s-ar circula mai fluent si autobuzele nu ar mai intarzia, dar daca ai masini care blocheaza "doar un pic" traficul si platesti 1/4 din costul calatoriei ce pretentii sa mai ai? Sa fii multumit ca mai exista autobuze :biggrin:
 
Citeste pls intrebarea mea exact asa cum este, cu subiect si predicat si nu o intoarce pe dos! Daca ar fi dupa mine as face amezile de circulatie de la 500 € in sus pentru o abatere banala, iar impozitele si taxele pe masini le-as mari de 10 ori. Thor a inteles foarte bine sensul intrebarii, insa ma tem ca lucurile nu stau chiar asa. Dupa mine, cred ca sunt o multime care nu au platite RCA urile cu anii, iar in caz de evenimente, se scot ei cumva in functie de situatie. La fel si cu impozitele.

LE Mi se pare complet aiurea ca eu sa platesc pt o masina impozit mai mare comparativ cu cat platesc pe teren si casa -chiar daca locuiesc intr-un sat.
Mi se pare complet aiurea sa platesc 2 sute si ceva amenda pt 84 km/h in zona de 60, in afara localitatii, iar amicul meu cu 110 km/h in localitate sa platesca 300 de lei amenda. Evident i-au luat si carnetul pe 3 luni, dar legea este permisiva si s-a reusit scaderea pedepsei, fara nicio spaga, la o luna fara carnet, extrem de usor.
 
Faptul ca nu ai parcare e problema ta, drumul public e pentru circulatie nu pentru parcat. Daca nu ai unde parca nu iti lua masina, iar daca nu ai transport in comun compara-te atunci cu altii care nu au, gen India sau China si mergi cu bicicleta, nu fi nesimtit.
Sunt nesimtit pentru ca vreau conditii de transport decente, oricare ar fi ele? De ce ar trebui sa ma uit la indieni si sa ma simt mai bine cand ma uit la altii mai sus si sper sa ajung ca ei intr-o zi? N-o sa fac asta niciodata, sunt sigur ca si indienii se uita la noi sau la altii si nu la africanii carora mersul in picioarele goale prin praf e singurul mod de transport disponibil.
Da, vreau parcari fiindca momentan asta e singurul transport in comun viabil pentru mine.


Si sa spunem ca as avea alternative, dar daca fundul meu isi permite sa mearga cu masina prin oras tot as vrea parcari...pentru ca mi-as permite luxul. Dar probabil ca pentru tine tot nesimtit as fi. Eu unul sunt de alta parere, si chiar si acum cand nu am unde sa las masina tot nu o parchez aiurea cum fac altii. Pentru mine aia sunt nesimtiti, am stat dupa unu vreo ora ca m-a blocat, el si-a permis sa ma blocheze in parcare, eu nu mi-am permis sa-i dau o cheie pe usa fiindca masina nu are nici o vina ca el e marlan. Ala e nesimtit d.p.m.d.v, nu eu ca nu o las la intamplare.
 
Daca ai o masina, atunci musai trebuie sa-ti permiti sa platesti cheltuielile provenite din asta. Altfel nu ti-o permiti si gata.
Daca nu-ti place autobuzul, exista metrou, bicicleta, trotineta sau, vorba lui Adi, elicopter, ce-ti permiti.
 
Autobuzul nu vine la timp fiindcă e incomodat în trafic de toate celelalte conserve :smile: Cercul vicios se rupe prin a taxa circulația mașinilor prin zonele centrale.
 
Mbine, dragi strategi de cafenea, cum spuneți voi.

Ca idee, Londra are taxe oribile pentru circulația prin centru și tot este plin de mașini pe-acolo. Într-adevăr, vezi de la Ferrari 599GTO în sus, nu o Dacie cocoșată care scoate o trâmbă de fum.

Pe de altă parte, băgați-vă-n cap că până nu se va rezolva cu transportul în comun, oamenii care nu au chef să ajungă transpirați și împuțiți la serviciu vor merge cu mașina. Nu toată lumea are duș la birou, nu toată lumea se poate suporta o zi întreagă în suc propriu, nu toată lumea tolerează miasmele din metroul bucureștean. Și-mi place la nebunie expresia "conservă". "Conserva" are aer condiționat și oferă o grămadă de chestii, cum ar fi ajunsul la serviciu neprăfuit, mirosind ca ieșit din duș.
CUvCF.jpg


Iar a-ți displace taxele stupide (de exemplu cea de poluare) sau redundante (taxa de autostradă) nu înseamnă că nu îți permiți să le plătești, ci pur și simplu acei bani îți stau mai bine la tine în buzunar. Taxa de parcare este o chestie necesară, pe de altă parte, și mie unuia mi se pare stupid de mică (100-200 RON/an? LOL).
 
Citeste pls intrebarea mea exact asa cum este, cu subiect si predicat si nu o intoarce pe dos!
Am citit-o chiar prea ad literam, Thor a inteles partea retorica din ea :smile:


LE Mi se pare complet aiurea ca eu sa platesc pt o masina impozit mai mare comparativ cu cat platesc pe teren si casa -chiar daca locuiesc intr-un sat.
Mie mi se pare normal, pe casa si teren nu ar trebui sa platesti absolut nimic, dar asta e alta discutie (despre nationalizari mascate). Masina polueaza si masina are nevoie de drumuri, si una si alta costa si nu tocmai putin (ca si pretentiile sunt mari). La casa nu ai nici un serviciu, electricitatea, apa, canalizarea si gazele ti le platesti separat (daca le ai si pe-alea), primaria nu iti mai face nimic si oricum platesti ca autorizatie de constructie o suma serioasa.

Mi se pare complet aiurea sa platesc 2 sute si ceva amenda pt 84 km/h in zona de 60, in afara localitatii, iar amicul meu cu 110 km/h in localitate sa platesca 300 de lei amenda. Evident i-au luat si carnetul pe 3 luni, dar legea este permisiva si s-a reusit scaderea pedepsei, fara nicio spaga, la o luna fara carnet, extrem de usor.
Si mie mi se pare aiurea, sigur astea sunt amenzile?

Sunt nesimtit pentru ca vreau conditii de transport decente, oricare ar fi ele? De ce ar trebui sa ma uit la indieni si sa ma simt mai bine cand ma uit la altii mai sus si sper sa ajung ca ei intr-o zi? N-o sa fac asta niciodata, sunt sigur ca si indienii se uita la noi sau la altii si nu la africanii carora mersul in picioarele goale prin praf e singurul mod de transport disponibil.
Da, vreau parcari fiindca momentan asta e singurul transport in comun viabil pentru mine.
Daca faci confuzie intre ce iti permiti si ce iti doresti risti sa faci chestii care te pot califica drept "nesimtit". Dupa cum am spus, daca. Nu e nici o problema ca iti doresti parcari, dar daca nu le ai si totusi mergi cu masina si parchezi aiurea atunci esti nesimtit, din nou cu "daca". Dupa cum am mai spus sunt tari mai avansate ca noi (discutabil) in care parcarile sunt o problema si ... ghici ce? Nu se parcheaza aiurea, oamenii lasa masina acasa daca au de mers intr-un loc unde nu sunt parcari.

Si mai e si o politica a administratiilor locale sa nu investeasca in parcari ca sa descurajeze traficul auto - da, mi se pare normal. Privatii pot face parcari daca vor sa faca o investitie pur economica, administratiile locale trebuie sa se gandeasca si la ecologie (noxe, zgomot) si, nu in ultimul rand, la economie: nu poti face parcari care costa mii de euro pe metrul patrat (cat costa terenul in centrul Bucurestiului) si sa le inchiziezi cu 200 de lei pe an, locul de parcare nu e un nou ajutor social.
 
A trecut vreunul din voi printr-o schimbare de domiciliu pana acum? Sunt in plin proces de schimbare a locuintei, ma voi muta in cateva zile din sectorul 1 in 6 si azi mi-am luat buletinul nou.
Stiam ca trebuie sa-mi schimb si permisul de conducere, dar tocmai am aflat ca trebuie sa imi schimb si talonul si cartea de identitate a masinii, pe care trebuie sa o inregistrez acum la administratia financiara a noului sector -_-
Mai trebuie sa fac ceva pe langa astea? Deja am fugit doua saptamani dupa buletin si locul de parcare... this sucks :tongue:
 
Eu de-aia am și acum actele pe Prahova, că e mult prea mare bătaia de cap. Am vrut să fac asta acum câțiva ani, dar mi-a luat 4 ore de mers prin oraș numa' să identific unde e poliția care se ocupă de evidența populației din zona din sectorul 4 de care aparțin (am sunat la informații, au zis că trebuie să mă duc la sediul de la Unirii; ăia au zis să mă duc la secția 15 or so; ăia de la secția 15 mi-au dat o adresă la care era un liceu, iar portarul de-acolo mi-a explicat că toată lumea caută poliția acolo, da' de fapt e de partea cealaltă a liceului, pe altă stradă, și se poate ajunge acolo doar dacă ocolești toată zona). Din câte îmi aduc aminte cam astea trebuiau: CI, permis, înregistrarea mașinii, ceva pe la armată (asta parcă trebuia ca să-ți dea CI).

După care teoretic trebuie să te duci pe la bănci și alte chestii care-ți țin datele personale, ca să updateze datele alea din timp, pentru că altfel te trezești ca un coleg care și-a pierdut cardul și avea nevoie urgent de unul nou, iar ING-ul l-a ținut 2-3 săptămâni pentru că nu avea noile date personale completate, și să vină "când se completează în sistem" ca să facă cerere de schimbare card, că nu se poate până nu rezolvă aia.
 
De banca uitasem, mersi :biggrin:
Eu a trebuit sa fac asta pentru a nu pierde locul de parcare, iar odata demarata actiunea trebuie sa o si termin.
 
A trecut vreunul din voi printr-o schimbare de domiciliu pana acum? Sunt in plin proces de schimbare a locuintei, ma voi muta in cateva zile din sectorul 1 in 6 si azi mi-am luat buletinul nou.
Stiam ca trebuie sa-mi schimb si permisul de conducere, dar tocmai am aflat ca trebuie sa imi schimb si talonul si cartea de identitate a masinii, pe care trebuie sa o inregistrez acum la administratia financiara a noului sector -_-
Mai trebuie sa fac ceva pe langa astea? Deja am fugit doua saptamani dupa buletin si locul de parcare... this sucks :tongue:

Permisul de conducere era ușor acum ceva ani când mi l-am schimbat, mers la Udriște, făcut poză, dat banu' ('fo 50 RON), luat dovadă (pentru circulație fără permis), revenit peste 2 săptămâni, ridicat permis nou.

Talon + carte... meh. Mi se pare aberant, dar este fix bucata aia care o faci când vinzi/cumperi o mașină, mergi la fisc la sectorul vechi, o "scoți" de-acolo, meri la fisc la sectorul nou și-o "bagi" acolo. Talonul + CI a mașinii mi se pare notsureifserious.jpg, ce are sula cu prefectura și unde scrie adresa ta pe talon? Pe carte parcă este, dar mi se pare aberant să trebuiască practic s-o semi-radiezi :biggrin: Oricum ar fi, din câte știam astea se fac la RAR, deci mult succes :lol:

Ar mai trebui să-ți oțelești nervii în funcție de zona S6 în care te-ai mutat, sunt niște specimene pe-acolo de-ți vine să-ți iei câmpii :biggrin:
 
Aparent RAR-ul n-are nicio treaba cu toate astea, am fost pe acolo sa intreb. Modificarea CIV + talonul nou + permis nou se fac toate la sectia din Pipera, DAR trebuie sa imi trec masina la taxe si impozite sector 6 inainte (pentru talon si CIV). As fi crezut ca e invers, dar ma rog... Dupa multe alergaturi, cereri etc. am reusit sa incep actiunea de a scoate masina de la sectorul 1.

La ce specimene te referi? Ma mut exact in zona in care locuiai tu inainte, intre bulevardele 1Mai si Dr. Taberei.
 
Back
Top