Întrebări pe care ni le punem de mult

Nu. Nu suna pentru ca sunt chinezarii programate de indieni. Ia un Nokia cu Symbian si o sa constati ca suna chiar daca e oprit.

Arata-mi-l pe ala care suna si cu bateria scoasa si te cred. Cred ca definitia termenului "oprit" iti e un pic straina - daca suna nu e sigur oprit, are doar partea de telefonie oprita. La smartphone cand e oprit, apoi e oprit.
 
Eu iti arat telefon oprit (spune bye-bye, se stinge ecranul, echivalentul ACPI S5) la care scoti bateria si apoi o pui la loc (altfel de unde curent pentru sonerie?) si care, la ora la care a fost pus sa sune, booteaza, afiseaza alarma, canta soneria, flashuieste ecranul, iar cand apesi "Stop" te intreaba daca vrei sa continue bootarea sau sa se inchida la loc.

Am zis "telefon"? Scuze. Vroiam sa spun "smartphone". Pentru mine nu exista alte telefoane decat smartphone-uri.
 
Notiunea de smartphone este destul de vaga.
Eu inca mai am un Nokia 6600 care este unul dintre primele smartphone si intr-adevar suna daca e "oprit". Dar nu prea se compara de nici un fel cu actualele smartphone bazate pe Android de exemplu.
 
Eu iti arat telefon oprit (spune bye-bye, se stinge ecranul, echivalentul ACPI S5) la care scoti bateria si apoi o pui la loc (altfel de unde curent pentru sonerie?) si care, la ora la care a fost pus sa sune, booteaza, afiseaza alarma, canta soneria, flashuieste ecranul, iar cand apesi "Stop" te intreaba daca vrei sa continue bootarea sau sa se inchida la loc.
Nu, Marius, arata-mi un telefon care suna cu bateria scoasa - atunci sunt sigur ca telefonul e oprit, restul trucurilor nu inseamna oprit. ACPI S5 e sleep mode, nu power off.
 
Are cineva cunostiinte despre ridicatul masinilor in sectorul 6? Mai exact daca o contestatie ar avea orice fel de succes. Any info would be welcome.
 
Yap, eu știam că nu se ridică. Tu ești bad luck Brian în ultima vreme? :biggrin:

Depinde cum și unde ai parcat, dacă ai comis-o (locul altuia între 18-6:00, mijlocul străzii cu avariile, etc), plătești amenda și aia este. Dacă nu, plătești amenda apoi îi dai în judecată. Contestații = mașina rămâne tot la ei și plătești taxă de "depozitare" sau ceva de genul, de mai bine îți iei altă mașină dacă o lași suficient :biggrin:
 
Nu nu, masina am luat-o, amenda am platit-o. Nu contest faptul ca am parcat ilegal (pe coltul unei stradute, mai exact), ci vreau sa contest ridicarea masinii. Ei au spus in procesul verbal ca blocam vizibilitatea celor ce voiau sa iasa de pe straduta, lucru relativ adevarat, dar in opinia mea nu e motiv sa-ti ridice masina. Nu mai comentez pretul absolut nesimtit, pentru ca nu e cazul; nici faptul ca 50 metri mai incolo erau masini parcate ca o [censored] care blocau alte masini si incurcau si circulatia, iar de alea nu s-au atins (am intrebat). In plus mi-au ridicat masina in fix 5 minute, eu am lipsit sub 10 min de langa ea, iar cand m-am intors lumea mi-a spus ca plecasera deja de cateva minute, probabil stateau dupa colt si pandeau locul.
 
Apeleaza la orice cunoscut in domeniul juridic si fa o contestatie. Nu pierzi nimic.
Aia ce fac ei se cheama parteneriat public privat din categoria nesimtictir. Adica la Politie platesti (atat am dat eu acu 2 ani) 130 lei si restul pana la 500 catre firma care a prestat ridicare, transport si depozitare.
 
Nu nu, masina am luat-o, amenda am platit-o. Nu contest faptul ca am parcat ilegal (pe coltul unei stradute, mai exact), ci vreau sa contest ridicarea masinii. Ei au spus in procesul verbal ca blocam vizibilitatea celor ce voiau sa iasa de pe straduta, lucru relativ adevarat, dar in opinia mea nu e motiv sa-ti ridice masina. Nu mai comentez pretul absolut nesimtit, pentru ca nu e cazul; nici faptul ca 50 metri mai incolo erau masini parcate ca o [censored] care blocau alte masini si incurcau si circulatia, iar de alea nu s-au atins (am intrebat). In plus mi-au ridicat masina in fix 5 minute, eu am lipsit sub 10 min de langa ea, iar cand m-am intors lumea mi-a spus ca plecasera deja de cateva minute, probabil stateau dupa colt si pandeau locul.

Mda, deci eu aș fi vrut să se miște atât de repede cât eram în țară, se pare că civilizația vine atunci când plec eu :frown: Nu ai ce să comentezi, parcarea ilegală = amendă, dar atunci când mașina incomodează la extrem, se ridică. Și foarte bine fac.

Faza cu "mai încolo erau și alții" nu ține, ei nu pot ridica decât o mașină, te-ai nimerit tu cu ghinion, aia este. Data viitoare parchează corect și fă gălăgie dacă ți-o ridică de unde ai parcat legal.


LE: Ca idee, eu am rămas blocat în mașină pentru că o proastă a parcat în fața mașinii parcate în care eram și cotrobăiam după niște acte, i-a luat fix 30 de secunde să cace mașina, să iasă și să o încuie și să plece, nu aveam loc să mă dau jos din mașină (my parking skills fucked me more than once), și nici să ies cu mașina nu puteam. Am sunat la Poliție, etc, etc, nu mă putea ajuta nimeni, până la urmă am strigat la 2 polițiști în patrulă care treceau pe-acolo și m-au ghidat ăia să ies la milimetru din locul de parcare pe lângă mașina vacii care mă blocase. Deci plm, dpmdv să fie ridicate toate mașinile parcate deamboulea, oricât de aiurea ar părea.
 
dar atunci când mașina incomodează la extrem, se ridică. Și foarte bine fac.

De acord cu tine, doar ca a mea nu incomoda la extrem, de asta si vreau sa fac contestatia. Cat despre proasta despre care vorbesti ce sa spun, ghinion, iar asemenea oameni ar trebui pedepsiti intr-un fel sau altul.
 
Ar trebui ridicate toate masinile parcate pe colt, nu exista "nu incomoda la extrem" - ori e parcata regulamentar ori nu are ce cauta acolo. Scuze exista intotdeauna, dar nu rezolva cu nimic problema.
 
Sunt situatii in care o masina este parcata neregulamentar, dar nu incurca circulatia, iar in aceste cazuri este ilegal ca acea masina sa fie ridicata. Problema este ca legea este foarte vaga, orice masina care reprezinta un "obstacol pentru circulatia publica" poate fi ridicata, iar acest lucru poate fi interpretat aproape in orice fel. Eu consider ca masina mea nu incomoda circulatia indeajuns incat sa fie ridicata, nu era "pe colt", era parcata langa bordura, in rand cu celelalte masini, etc.

In plus o taxa atat de obscena nu este nici pe departe justificata, mai ales cand banii ajung la firma de ridicari si nu statului sau bugetului local. Iti spun sincer ca m-as fi simtit mult mult mai impacat cu situatia daca din cei 817.3 RON pe care i-am platit in total s-ar fi dus doar 200 firmei de ridicari, iar restul sa fie amenda, care sa fie proportionala cu nesimtirea parcarii. Banii sa fie folositi, stiu eu, la construit parcari si nu sa ajunga in buzunarul fratelui/varului/whatever al primarului respectivului sector.

Problema in plus este si faptul ca absolut peste tot in Bucuresti, un oras unde NU exista locuri de parcare suficiente, o parcare ca a mea este considerata de bun simt si nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca mi-ar putea ridica masina din cauza asta.
 
Back
Top