Întrebări pe care ni le punem de mult

Cum spuneam, eu (apolitic fiind și lefegiu care o duce foarte bine, deci n-am probleme cu banii) doresc acum doar [bla bla bla]

[bla bla bla]singura rezolvare, ACUM, este organizarea de anticipate. Mai departe știi, nu? Se alege și avem guvern/putere legitimă, reprezentativă. Nu mă preocupă atât de tare cine.[bla bla bla]

Doar eu văd probleme aici? De fapt eu văd chiar problema țării.

Unii votează de foame. Alții votează pentru că nu mai vor X, dar nu contează cine-i Y.
Guvern/putere legitimă, reprezentativă? :lol:
 
De ce, probleme? Diversitate, ăștia suntem, bre, vrurăm democrație. Iete, avem!


ursa vrea demnitate (de unde sa ii dea cineva demnitate?), antiumilinta, antimojicie. Altii vor butelii, pensii, abonamente gratuite pe RATB. Problema e ca nu e nimeni obligat sa le dea, restul e cancan.
Am uitat un amănunt. Există și numitor comun (valabil și pentru Neo răspunsul), care reiese din ce se întâmplă în PU. Voi îi subestimați pe oameni exact cum fac politicienii. Or fi vrând ei butelii, aragaze sau plăci de sunet, dar vor, în primul rând, să nu se mai fure. Ce anume? Să nu se mai fure din contribuțiile lor: bugetul, sănătate, pensii etc. Conștientizează ei destul de bine chestiile astea, dar nu le exprimă. Asta e baza nemulțumirii, nu că cer butelii.
 
Asa, si solutia e perpetuarea unui sistem care merge uns de 20 de ani: astia 4 ani furam noi, urmatorii 4 furati voi, rand pe rand ne facem toti plinul. Ai un argument beton, n-am ce zice.

Te rog sa vii cu niste argumente bazate pe cifre despre cine a pauperizat mai tare tara. Apoi vreau o demonstratie foarte precisa ca bogatii nu trebuie sa fie mai bogati si saracii mai saraci, preferabil una care sa nu se bazeze pe capra vecinului. Iar la final sa imi spui cum crezi ca e mai bine cand schimbi un presedinte sau partid prost cu altul cand nu ai nici o alternativa mai buna, ci doar schimbi ca sa schimbi. Altfel poti sa te superi cat vrei, dar bati campii fara gratie.
 
AdrianB1 said:
Asa, si solutia e perpetuarea unui sistem care merge uns de 20 de ani: astia 4 ani furam noi, urmatorii 4 furati voi, rand pe rand ne facem toti plinul.
Corect, nu merge asa.
AdrianB1 said:
Concluzia e ca ne trebuie un alt sistem, apoi o campanie de familiarizare cu ideea, apoi una de inlocuire
Dar, aici am o curiozitate. Despre ce fel de "alt sistem" vorbim, si cum il schimbam pe asta actual si mai ales cine il schimba? Ma refer la ceva realizabil. Poporul e cam apatic, clasa de mijloc e anemica, nu e omogena si departe de a fi o forta sociala, iar profitorii democratiei de cumetrie actuale n-au nici cel mai mic motiv sa schimbe lucrurile. Deci... cum?

Altfel nu ne ramane decat tot sa-i schimbam intre ei, dupa fiecare mandat, eventual sa votam mai mult cu outsideri. In situatia asta eu ma bucur ca apar proteste, ca poporul se dezmorteste, ca se mai aprinde un pic spiritul civic la romani, pentru ca in urmatorii ani nu prea vad o schimbare majora nici in mentalitatea poporului nici la conducerea lui, iar faptul ca mai iesim din cand in cand in strada si mai inghiontim cate un politician e un lucru bun din simplu motiv ca mai punem un pic de presiune pe ei. Bine, e cam timid inceputul la noi, si presarat cu postaci, ultrasi, multa dezinformare si ceva circ. Dar tot e un pas inainte. :biggrin:
 
Dar, aici am o curiozitate. Despre ce fel de "alt sistem" vorbim, si cum il schimbam pe asta actual si mai ales cine il schimba? Ma refer la ceva realizabil. Poporul e cam apatic, clasa de mijloc e anemica, nu e omogena si departe de a fi o forta sociala, iar profitorii democratiei de cumetrie actuale n-au nici cel mai mic motiv sa schimbe lucrurile. Deci... cum?
Solutii s-ar gasi, dar ia timp finisarea ideilor si implementarea. Poate cam o generatie.
In situatia asta eu ma bucur ca apar proteste, ca poporul se dezmorteste, ca se mai aprinde un pic spiritul civic la romani, pentru ca in urmatorii ani nu prea vad o schimbare majora
Si eu ma bucur, foarte serios. Am spus ca nu au un scop real, dar macar nu dorm in cizme (si se trezesc brusc ca indicatorul X nu e in limitele pe care mama Omida a spus ca trebuie sa stea). Se agita aproape degeaba, dar e mai bine decat sa doarma.
 
Asa, si solutia e perpetuarea unui sistem care merge uns de 20 de ani: astia 4 ani furam noi, urmatorii 4 furati voi, rand pe rand ne facem toti plinul. Ai un argument beton, n-am ce zice.

Te rog sa vii cu niste argumente bazate pe cifre despre cine a pauperizat mai tare tara. Apoi vreau o demonstratie foarte precisa ca bogatii nu trebuie sa fie mai bogati si saracii mai saraci, preferabil una care sa nu se bazeze pe capra vecinului. Iar la final sa imi spui cum crezi ca e mai bine cand schimbi un presedinte sau partid prost cu altul cand nu ai nici o alternativa mai buna, ci doar schimbi ca sa schimbi. Altfel poti sa te superi cat vrei, dar bati campii fara gratie.

Lol, eu bat câmpii sau tu o faci pe inteligentul și interesantul că, vezi Doamne, ce vizionar ești, cu schimbarea radicală de sistem ce-o îndrugi, irealizabilă. Visezi Zeitgeist, Occupy și alte obiceiuri populare de pe la alții. Românii abia s-au trezit din Evul Mediu, iar tu vrei să-i bagi în era spațială.
Ți-am adus argumente verbale pe care ți le-ar putea aduce orice om de bun simț. Dacă vrei să afli ce mi-ai scris în reply, pierde-ți din timpul tău, nu-mi cere mie, amice, s-o fac, că n-am a te convinge pe tine de nimic.
Iar, scuze, idioțenia aia cu "ce pui în loc" e antologică și ar trebui s-o sesizezi, dacă te dai așa luminat. Nu schimbi ca să schimbi, ci fiindcă ăsta e sistemul democratic capitalist pe care l-ai vrut. Când se va fi instaurat altul, jucăm pe dansul lui.


EDIT: sursa corupției și a tuturor necazurilor societății capitaliste este însăși esența ei, BANUL. Până nu va dispărea ăsta, așa va fi în veci. Vezi întâmplându-se asta prea curând?
 
EDIT: sursa corupției și a tuturor necazurilor societății capitaliste este însăși esența ei, BANUL. Până nu va dispărea ăsta, așa va fi în veci. Vezi întâmplându-se asta prea curând?
E o afirmatie in care poate crezi tu, nu eu, asa ca raspunsul chiar nu ma intereseaza.
 
Am vazut destul de des vehiculata, atat in presa cat si de catre cei din jurul meu, ideea ca ar trebui schimbat sistemul actual cu monarhie. Ce parere aveti?
 
N-aș da prea mare importanță; azi e monarhie, mîine e altceva, poimîine or să-l vrea iar pe Băsescu. E doar disperare (oarecum justificată), nu o dezbatere serioasă.

Plus că „sistemul” nu înseamnă nimic; depinde dacă ai cu ce să-l populezi.
 
Am vazut destul de des vehiculata, atat in presa cat si de catre cei din jurul meu, ideea ca ar trebui schimbat sistemul actual cu monarhie. Ce parere aveti?

Dar tu ce parere ai?

Mie mi se pare ca o persoana aleasa sau numita arbitrar in post de rege e o solutie arbitrara la o problema care nu are nevoie de dat cu zarul. Care e competenta unui rege de a face ... ceea ce face, ca tot nu e clar care ar fi prerogativele.
 
Am vazut destul de des vehiculata, atat in presa cat si de catre cei din jurul meu, ideea ca ar trebui schimbat sistemul actual cu monarhie. Ce parere aveti?

In principiu ar fi ok din punctul meu de vedere, dar problema este ca moharhii din Europa de astazi au atributii si mai putine decat un presedinte spre exemplu.
Un rege nu ar rezolva problema din moment ce tara ar fi condusa de un guvern format actuala clasa politica.
 
Dar tu ce parere ai?

Mie mi se pare ca o persoana aleasa sau numita arbitrar in post de rege e o solutie arbitrara la o problema care nu are nevoie de dat cu zarul.
Președintele tare nearbitrar și competent o mai fi când e ales.
 
Președintele tare nearbitrar și competent o mai fi când e ales.
Ai dreptate, nici nu am pretins altceva. Amandoi sunt niste carpeli pe post de solutii, cu singura diferenta ca presedintele se schimba mult mai des decat monarhul si presedintele are un minim de popularitate ca sa fie ales, monarhul nu are nici un criteriu.

Btw, de ce e nevoie de functie de presedinte sau monarh? Doar pentru ca altii au si vrem si noi? Ce face presedintele in Romania, conform Constitutiei are un rol aproape decorativ; singurul rol util pe care il vad, dar e folosit arbitrar, e de a trimite legile inapoi in parlament pentru reexaminare, dar stim cu totii ca Basescu a semnat ca boul legea salarizarii profesorilor, total fail.
 
Well, mi se pare ca orice forma de conducere ai pune, tot oameni o sa fie acolo, cu toate bubele lor. Exista exemple de regi buni si rai, la fel cum exista si exemple de presedinti buni si rai, faptul ca un monarh stie la un moment dat ca in principiu ramane in functia respectiva pana la moarte nu il face mai competent sau mai potrivit. Cel mult nu trebuie sa se streseze daca va fi ales sau nu la urmatoarele alegeri.
Dar am tot vazut unii oameni care se agata de monarhie ca de cea mai sigura forma de conducere.
 
Există mai multe forme de guvernare decât monarhia și republica, ca idee.

Ideea că unii oameni astăzi vor monarhie mă lasă fără cuvinte.
 
Președinte nu știu de ce e necesar, că lobby nu prea face și nici nu are cum. Mai degrabă ar avea astfel de atribuții un monarh.
Iar cei care i-ai văzut că vor monarh sunt la fel de lucizi în dorințe ca totdeauna în preajma alegerilor, la Ceaușescu voiau Iliescu, la Iliescu voiau Constantinescu, la Constantinescu voiau Iliescu, la Iliescu au vrut Băsescu iar acum vor Ceaușescu. Ăștia nici nu știu ce vor și nici să judece nu prea au cu ce. Sau au dar n-o fac. Sau ar mai fi o variantă, au tot ales și n-au văzut nici o schimbare așa că acum vor să schimbe schimbarea. Iar când or avea monarh o să-și dorească președinte fiindcă nu-s în stare să-și dea seama că ei nu vor apuca s-o ducă mai bine și poate nici copiii lor. Schimbarea se poate face peste noapte doar dacă găsim vreo comoară îngropată pe undeva, altfel slabe șanse.
 
Dar am tot vazut unii oameni care se agata de monarhie ca de cea mai sigura forma de conducere.
Yeah, si eu am vazut oameni pentru care taiatul sub limba vindeca multe boli, cred ca au fost colegi de scoala primara.

Complet de acord in analiza despre monarhie.

Ideea că unii oameni astăzi vor monarhie mă lasă fără cuvinte.
Dar de ideea ca unii se duc si se roaga la biserica sa ploua ce parere ai? Si ca e o practica nu doar legala, dar sustinuta de stat?
 
Back
Top