Întrebări pe care ni le punem de mult

Cineva făcuse acum câțiva ani un calcul și-i dăduse că, pentru a obține aceeași cantitate de lumină, e cam tot dracul ăla ca și consum de energie dacă mergi pe LED sau becuri
Atunci la ce ar face cineva becuri pe LED daca au acelasi randament ca alea incandescente? CFL macar au randament de vreo 5 ori mai bun, LED-urile ce au?
 
LED-urile se supara cind au curent prea mare, tensiunea nici nu conteaza. Asta pentru ca curentul care trece prin jonctiune are legatura cu disipatia termica.
Multe din LED-urile construite industrial au o rezistenta in serie pentru a limita curentul, si nu o sursa de curent constant care e mai scumpa. Din pacate rezistenta va limita curentul corect doar la o anumita tensiune, sursa de curent constant va furniza curentul corect intr-o plaja foarte mare de tensiuni.
Cind ajung acasa o sa export un grafic cu evolutia curentului la un LED auto chinezesc ca sa vedeti cum arata curentul consumat de un bec cu LED in serie cu o rezistenta la o tensiune deja stabilizata, ca asa o sa fie mai clara dependenta de tensiune si de temperatura.
 
Sursa de curent constant are sanse destule sa tina destul de mult, greu de spus daca mai mult sau mai putin de 10 ani. Asta pentru ca nu are condensatori electrolitici si daca semiconductorii nu sint "prajiti" constanta la o temperatura prea mare, au sanse sa dureze destul. Chiar si asa unele surse de curent constant au incluse protectii la temperatura ridicata prin scaderea curentului furnizat sau chiar intrerupere pina la racirea la o temperatura acceptabila.
Eu zic ca durata de viata a unei lampi cu LED este data de calitatea constructiei lampii in sine si a corpului de iluminat in care se afla, ca sa se evite acumularea de caldura in lampa si in jurul ei. Cele de buna calitate (si preturi zdravene) au prevazute radiatoare de aluminiu pentru racire.
 
Si crede cineva ca un transformator d'ala stabilizat si miniaturizat tine 10 ani?

Nu, pentru ca se poate face unul care sa tina si mai mult de 10 ani, dar costa mult si apoi vin diversi cu teoria conspiratiei comparand cu becul de 0.5 lei, si atunci o lasa balta, fac unul ceva mai ieftin si mult mai prost, tine doar 1 an si totusi costa cat jumatate din unul bun (de 10 ani) si atunci conspiratia chiar exista. Se numeste self-fulfilling prophecy.
 
Nici nu am vazut vreodata becuri cu 0.5 lei bucata si daca exista nu cred ca sunt fabricate in Romania, dar nu stiu de ce compari pretul la becurile chioare cu cel de la halogen ca o crestere, sunt produse diferite si nu acelasi produs cu o calitate sau parametri un pic modificati (adica nu e acelasi bec de la 2 producatori sau de la acelasi producator inainte si dupa un anumit moment). Asa poti sa le compari si cu LED-urile, poti compara televizoarele cu tub cu cele cu plasma, matematica iti permite sa compari orice 2 valori si sa descoperi ca hartia de 200 de lei e de 2000 de ori mai scumpa decat moneda de 10 bani desi e acelasi polimer ca in bancnota de 1 leu. Concluzia? Hai Steaua!!!
Nici alea cu incandescenta nu le umpli "nici cu aer si nici in atmosfera" ca se arde tungsramul in aer instant, diferenta intre incandestenta si halogen e similara cu cea dintre plasma & lcd & led.

Daca tu gasesti diferente de 3000% la aceasi diagonala, atunci logica ta are sens. Si da, pana in primavara am tot luat becuri de 0.5 lei de 100W, in principal de la Auchan, ca mi le tot fura niste ciumpalaci de pe scara si le inlocuiam saptamanal/lunar. Nu, nu erau romanesti, nici nu mai exista becuri romanesti, n-ai citit deja ca Romlux e acum americanizata?

Nu, pentru ca se poate face unul care sa tina si mai mult de 10 ani, dar costa mult si apoi vin diversi cu teoria conspiratiei comparand cu becul de 0.5 lei, si atunci o lasa balta, fac unul ceva mai ieftin si mult mai prost, tine doar 1 an si totusi costa cat jumatate din unul bun (de 10 ani) si atunci conspiratia chiar exista. Se numeste self-fulfilling prophecy.
Exista deja diferente de 100% - 300% intre becuri cu LED, Well 15 lei, Philips > 35 lei, etc. Sustii ca alea scumpe chiar tin 10 ani? Desi becurile cu incandescenta Osram, Philips tin maxim 1000 ore in timp ce multe noname-uri sar de 1500 ore, tu crezi ca e conspiratie? Nu, e planned obsolescence, o piesa importanta din motorul economiei capitaliste.
 
Nu sustin ca alea scumpe tin 10 ani pentru ca nu testez becuri cu LED ca job secret, sustin ca probabil se pot face becuri cu LED care sa tina mai mult de 10 ani (cu racirea supradimensionata si componente de calitate), dar nu exista cumparatori pentru pretul la care ar ajunge la raft asa ca probabil se taie colturi si ies produse dubioase dar scumpe.

Becurile normale parca le umpli cu azot, se gaseste din belsug si e foarte ieftin. Halogen mai greu.
 
Hai sa fim cinstiti si sa spunem ca acei ani sint calculati ca un numar de ore de functionare pe zi, de obicei 2-3 ore zilnic.
Orice semiconductor are o durata de viata estimata in ore de functionare, care este influentata de temperatura in special.
 
OK, am vazut multe servere care au functionat 7-8 ani non-stop, al naibii de buni semiconductorii aia - inseamna peste 50 de ani de functionare cate 3 ore pe zi. Procesoarele aveau racire, restul componentelor nu, deci se pot face semiconductori de buna calitate care sa reziste in timp.
 
Am ajuns si la momentul in care pot sa atasez graficul de pe vechiul laptop cu XP care ruleaza foarte bine softul aparatului de masura.
led.gif
Ei bine, curba asta reprezinta curentul absorbit de un "becoled" care are o rezistenta in serie. Daca ar fi avut o sursa de curent constant, nu mai era curba deloc, vedeam aceeasi valoare in timp.
Dar asa jonctiunea semiconductoare a LED-urilor se incalzeste, incep sa consume mai mult curent si intr-un tarziu rezistenta isi face si ea datoria sa limiteze curentul.
Cam asta se intimpla si intr-o lampa cu abajur care impiedica fluxul de aer in jurul unui "becoled".
 
Peste tot vad specificatii de telefoane si tablete (Android sau nu, nu asta e important) cu cate 2 camere incorporate, una pe fiecare parte, dar nu am auzit de nici un killer-app: o aplicatie multi-platforma care sa foloseasca aceste camere video. Stiu ca sunt destule aplicatii de videochat (nu le-as putea spune videoconferinta ca nu fac asa ceva), de la Yahoo Messenger (doar cu clientul mizerabil de la Yahoo), Microsoft Communicator, Livemeeting etc, dar nu se inteleg intre ele, nu merg cu telefoane mobile (chiar si pe WiFi), deci care e scopul de a avea cat mai multe camere nefolosite?

Ma gandesc la 2 scenarii: 1. video call pe telefonul mobil ("videotelefon") cu transfer de date si 2. Video call de pe orice device cu camera la orice device cu camera peste internet (WiFi, cablat, asta chiar nu conteaza)
 
Skype ştie video call de pe (unele) telefoane şi tablete cu Android care au a doua cameră. Şi chiar merge ok, cel puţin la mine (HTC Desire S).
 
Cum ar putea să meargă altfel? Cam toate programele folosesc protocale proprii obligând toți userii să folosească același program, iar puținele aplicații (desktop) care știu mai mult de un protocol au nevoie de configurare per-call din partea power userului.
 
Da. Dar Skype este o aplicaţie multiplatformă (Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Symbian, Skype ready TVs...). Faptul că nu se înţelege cu alte sisteme de comunicaţie e altceva, şi nu cred că o să se facă aşa ceva prea curând - nu prea oferă nimeni la liber specificaţiile de protocol, să poţi face uşor interconectare.
 
Există H.323, foarte folosit, multe implementări open source. Softurile de backend sunt ok, ca și client, totul cam suge.

Dar skype e o mizerie absolută, nu l-aș numi mai bun ca softurile open source.
 
Cum ar putea să meargă altfel? Cam toate programele folosesc protocale proprii obligând toți userii să folosească același program, iar puținele aplicații (desktop) care știu mai mult de un protocol au nevoie de configurare per-call din partea power userului.

Era o subliniere a faptului ca e o solutie inchisa precum cele enumerate de mine; faptul ca e multi-platforma e un pas inainte, dar nu suficient.
 
Da, e o soluție închisă. Și pentru că e o soluție închisă aproape fără concurență își permit să aibă o calitate atât de jenantă a softului.
 
Skype ştie video call de pe (unele) telefoane şi tablete cu Android care au a doua cameră. Şi chiar merge ok, cel puţin la mine (HTC Desire S).
Same here, Galaxy Tab și Galaxy S2, merg foarte bine.

Dar merge doar Skype to Skype, nu?
Telefon normal merge Skype to any phone - ai nevoie de credit pentru asta, evident. Video call nu.

Da. Dar Skype este o aplicaţie multiplatformă (Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Symbian, Skype ready TVs...). Faptul că nu se înţelege cu alte sisteme de comunicaţie e altceva, şi nu cred că o să se facă aşa ceva prea curând - nu prea oferă nimeni la liber specificaţiile de protocol, să poţi face uşor interconectare.
This.

Există H.323, foarte folosit, multe implementări open source. Softurile de backend sunt ok, ca și client, totul cam suge.

Dar skype e o mizerie absolută, nu l-aș numi mai bun ca softurile open source.
Skype este o aplicație excelentă în opinia mea, mult mai bun și pentru audio call și pentru video call VS yahoo, chiar și în condiții de conexiune la internet tip jăg©; iar operatorii nu prea oferă video call decât la prețuri aberante - nu mai știu exact cât costa la Orange minutul - iar când ai posibilitatea serviciul crapă și nu funcționează.

Dă-mi și mie exemplu de implementare open-source tip skype. Pe bune, sunt sătul de reclamele din skype, altfel mi se pare foarte ok.
 
Back
Top