Întrebări pe care ni le punem de mult

Vira Intanate, chief executive officer of SVOA Plc, a local computer maker and distributor, said HDD prices rose by 25% in the market in the past two weeks and there was a shortage.
[..]
Mr Panuwat added that prices of RAM (random-access memory), another computer component, also rose by 3-5%, and computer prices are expected to increase by 500 to 1,000 baht next month.
Link

Deci nu scapa nici memoriile.
 
Caut un compresor pt. umflat rotile de la auto, digital si programabil (adica il setezi la ce presiune sa se opreasca si se opreste automat). Am gasit ceva pe la 150 RON cu google dar am uitat sa-l pun in bookmarks. Acum caut din nou de o ora si nu-l mai gasesc. :biggrin: HELP!!! :capu:
 
338.79 LEI pe Price, 525,01 pe situ care n-a apucat sa-si updateze pretu pe Price. Si urca pana la 769,45 desi acum o luna era 299 lei.

Si daca de la 299 la 500 pare mult, acum e 600-700 lei. Chiar si 918 lei. Iar prin Septembrie am ezitat sa-l iau la 250 lei, speram sa mai scada de sarbatori. :smile:

PS: s-ar putea ca asta sa fie inceputul unei noi ere in care competitia din domeniul hardware sa devina istorie. Parca nici legea lui Moore nu mai e ce a fost, in loc sa se dubleze numarul de circuite de pe un cip, se mareste numarul de cipuri. Si nu stiu cat are de-a face cu limitarea tehnlogica dar miroase mai degraba a piata tip cartel.
 
La cât s-a consolidat producția între o mână de fabricanți, ne pot mulge după cum vor. Dacă durează o juma' de an să curețe mâlul inundațiilor din fabrici, pupăm scăderi de prețuri de Paști.
 
Eu sunt convins ca isi vor reveni preturile HDD-urilor, dar nu intr-un interval scurt de timp. Poate in 1 - 1.5 ani. Daca nu o vor face de buna voie, vor fi impinsi de SSD-uri.
 
Ma simt stupid. Mai prost decat un adolescent american. Cum naiba se utilizeaza Facebook-ul?
- Facut cont. Checked.
- Adaugat diversi in lista de prieteni. Checked.
- Unii diversi au o viata sociala activa pe FB. Posteaza link-uri, poze, filme. Checked.

In lista aia vad un link interesant (25 de carti misto din 2011). Dau click pe el asteptandu-ma sa ajung la articolul din The Guardian. Cand colo se deschide nu's ce aplicatie de facebuci, pe care trebuie sa o adaug in lista de aplicatii si care vrea sa posteze in locul meu pe wall... Say what, bitch? Nu am gasit cum sa pot modifica permisiunile alea, asa ca am renuntat. Probabil o sa caut articolul respectiv pe net.

Din punctul meu de vedere, FB e o mizerie. De ce are asa de mult succes?
 
Pentru că e mai ușor „să socializezi” cu aproape zero efort și cu curu' pe scaun. Pentru că dă dependență. Pentru că modelele sociale s-au schimbat. Pentru că, din păcate, omul ca populație nu e foarte... inteligent.

Pe scurt: e foarte complicat de răspuns la această întrebare. :smile: Da' sînt de acord că, în mare, e o mizerie.
 
Socializare? :smile: Cand s-or face Jocuri Olimpice de bob pe Wii-ul din sufragerie. Pana atunci e o anti-socializare, un fetishism grosier, "uite unde-am fost aseara si unde ma duc la vara".
 
Ma simt stupid. Mai prost decat un adolescent american. Cum naiba se utilizeaza Facebook-ul?
- Facut cont. Checked.
- Adaugat diversi in lista de prieteni. Checked.
- Unii diversi au o viata sociala activa pe FB. Posteaza link-uri, poze, filme. Checked.

In lista aia vad un link interesant (25 de carti misto din 2011). Dau click pe el asteptandu-ma sa ajung la articolul din The Guardian. Cand colo se deschide nu's ce aplicatie de facebuci, pe care trebuie sa o adaug in lista de aplicatii si care vrea sa posteze in locul meu pe wall... Say what, bitch? Nu am gasit cum sa pot modifica permisiunile alea, asa ca am renuntat. Probabil o sa caut articolul respectiv pe net.

Din punctul meu de vedere, FB e o mizerie. De ce are asa de mult succes?

Depinde din ce punct de vedere privești FB. Eu am reușit să (re)iau legătura cu foști colegi de liceu și generală așa, organizare petrecere 10 ani post-liceu, mai afli ce-au mai făcut, etc. Este ok din punctul ăsta de vedere, dar trebuie să navighezi prin jdemiliarde de meniuri ca să nu posteze în locul tău pe wall chestii care nu le-ai vrea și să ai cât de cât privacy VS restul userilor de FB.

Postat de links/filme/poze nu e viață socială, ar trebui să facem diferența între realitate și ficțiune. FB mi se pare o aplicație ca oricare alta tip LinkedIN/myspace/flickr/Y!/whatever.

Logic sunt o groază de rahaturi pe FB, de exemplu a fost un bug cu cookies care deși dădeai logoff tot snifuiau ce sites vizitai apoi în același browser șamd. L-au rezolvat and stuff. Cică. Oricum mi se rupe dacă în baza de date feisbuc apar XF/Lab501. Seriously.

Dacă vrei să ștergi contul -> this link.
 
Nu tin neaparat sa-l sterg, oricum intru de 2 ori pe an pe el. Vroiam sa vad daca sunt singurul 'FB challenged'.
 
Back
Top