Întrebări pe care ni le punem de mult

Screw them! M-am uitat pe formularele alea si multe intrebari mi se par "indiscrete". Nu vad nici un motiv pentru care sa pun datele alea la dispozitia statului. Ce e dincolo de usa mea nu e treaba statului.
 
Si mie unele mi se par indiscrete, iar altele imbecile. Se completeaza cate un formular pentru fiecare persoana cu date complete, inclusiv pentru cei plecati temporar de la domiciliu, dar trebuie sa se identifice cu cartea de identitate.
1. Ce treaba are recenzorul cu CI-ul meu?
2. De unde ii dau eu lui CI-ul lui taica-meu care nu e in tara?
3. Si de unde ii dau eu toate detaliile despre el? Nu ii stiu nici macar CNP-ul si nici nu ma intereseaza sa il stiu.

Asa ca din punctul meu de vedere recenzorul nu o sa ma gaseasca acasa. Sonerie nu am, nu cred ca o sa incerce sa sara gardul, poate sa strige cat vrea ca nu am cum sa il aud nici daca vreau si in perioada recensamantului oricum nu sunt in tara, pe bune, o sa fiu intr-o tara din afara EU - asta inseamna stampile in pasaport la intrare si iesire.

Am vazut o mentiune la capitolul religie si etnie: fiecare declara de buna voie ce vrea. Asta inseamna ca inclusiv persoanele fara discernamant (ex. copii) declara ce vor sau declara seful gospodariei pentru toti? Si seful ala cine e si cine l-a ales acolo? :lol:
 
Parcă numai persoanele peste 15 ani răspund la întrebări, pentru copii răspund părinții. Nu prea pricep care e faza cu "nu sunt acasa". Din ce înțeleg eu recensământul e obligatoriu, nu contează unde ești. Dacă refuzi, iei amendă, cum e refuzul diferit de "nu sunt acasă?

Din ce-am citit recensământul e numai pentru cei cu reședința permanentă în Romania. Eu locuiesc în Austria, dar încă nu am terminat toate demersurile pentru rezidența permanentă în Austria, deci bănuiesc că din punct de vedere al statului român mă calific pentru recensământ.

N-ai voie să minți dar iarăși nu înțeleg cum se poate enforce asta. De exemplu e o întrebare legată de cetățenie. Eu am și cetățenie SUA. Cum poate verifica Romania faptul că eu scriu acolo că nu am altă cetățenie decât Română? Din câte știu eu Romania nici nu are de unde să știe ce alte cetățenii am eu. Face ipotetica verificare pentru 23 de milioane de oameni? Bullshit.
 
Nu prea pricep care e faza cu "nu sunt acasa". Din ce înțeleg eu recensământul e obligatoriu, nu contează unde ești. Dacă refuzi, iei amendă, cum e refuzul diferit de "nu sunt acasă?
Nu esti obligat sa stai acasa si sa ii astepti la geam, daca nu esti acasa nu inseamna ca ii refuzi. Eu sunt la 3000 km distanta, ce sa le fac, sa sar in avion si sa vin sa stau o saptamana acasa ca vine cineva candva, in una din zile?

"Sa refuzi" nu e tot aia cu "sa eviti": nu spui niciodata "nu" in al doilea caz. Iar faptul ca statul roman stabileste ca ceva e obligatoriu uneori ma doare fix in basca - pentru ca pot (precum si statul).
 
Parcă numai persoanele peste 15 ani răspund la întrebări, pentru copii răspund părinții. Nu prea pricep care e faza cu "nu sunt acasa". Din ce înțeleg eu recensământul e obligatoriu, nu contează unde ești. Dacă refuzi, iei amendă, cum e refuzul diferit de "nu sunt acasă?
Dpmdv mUE lor. Să mă caute :hihi:

Din ce-am citit recensământul e numai pentru cei cu reședința permanentă în Romania. Eu locuiesc în Austria, dar încă nu am terminat toate demersurile pentru rezidența permanentă în Austria, deci bănuiesc că din punct de vedere al statului român mă calific pentru recensământ.
Same here (reședința permanentă incoming, deja mă calific pentru asta). Nu mă interesează pentru ce mă calific și pentru ce nu, repet, UE statului român din orice poziție preferă.

N-ai voie să minți dar iarăși nu înțeleg cum se poate enforce asta. De exemplu e o întrebare legată de cetățenie. Eu am și cetățenie SUA. Cum poate verifica Romania faptul că eu scriu acolo că nu am altă cetățenie decât Română? Din câte știu eu Romania nici nu are de unde să știe ce alte cetățenii am eu. Face ipotetica verificare pentru 23 de milioane de oameni? Bullshit.
Nu verifică nimeni nimic, stai tu calm. Dpmdv, recensământul în România este un fel de "hai să facem și noi ceva". Natalitatea e dusă (a românilor cel puțin, compensează alții), mortalitatea este în continuă creștere, .ro is doomed, what else new? Next.


Recensamantul se va axa pe înregistrarea cetăţenilor români cu domiciliul în ţară indiferent dacă se afla în Romania sau sunt plecaţi în străinătate.

Persoanele absente temporar de la domiciliu la momentul efectuării recensământului populaţiei şi locuinţelor vor fi înregistrate de către recenzori pe baza informaţiilor primite inclusiv de la vecini, preot sau primărie, conform unei hotărâri de guvern care reglementează modul de organizare a recensământului.
:lol: :rotf:
 
Mie intrebarea cu veniturile familiei ma pune pe ganduri, nu ca ar fi venituri "negre" in familia mea, ci pentru ca teoretic, primesc un poolica in casa, caruia trebuie (tot teoretic) sa-i declar veniturile mele reale. De unde stiu eu ca informatia asta nu ajunge pe la baietii buni si am sa ma trezesc cu casa sparta ca deh "hai ba la ala ca are bani".
Nu stiu cum e pe la altii, dar eu nici mamei nu i-am spus niciodata cat castig :smile:, de ce as spune recenzorului? Statul are fisa mea fiscala si poate extrege de acolo bine merci toate informatiile.
Cred ca am sa las preotul sa raspunda la intebarea asta... :smile:
 
Unde zice de venituri? Că eu n-am găsit în formulare. O chestie la mine e că "stau cu părinţii", eu sunt dus la Bucureşti "cu lucrul". Din câte înţeleg ar trebui ei să mă înregistreze acolo, şi atunci e ok, că nu ştiu nici ei ce venituri am. Şi ca mine e un sfert de Bucureşti probabil.
 
Natalitatea e dusă (a românilor cel puțin, compensează alții), mortalitatea este în continuă creștere, .ro is doomed, what else new? Next.



:lol: :rotf:


Depinde de zonă. :biggrin: Eu tocmai ce am sărbătorit "natalitatea" cuiva :biggrin: Şi nu e un caz singular. Cel puţin la două luni sărbătorim câte un proaspăt tătic sau mămicuţă (e corect?). Am avut şi câte trei graviduţe simultan la birou. Şi toate erau românce, cu studii, căsătorite, la casa lor, etc, etc...
Deeeeci... Sibiul e excepţia de la regulă! :tongue:
 
M-am trezit cu un poster din ăsta pe ușa liftului la bloc. Deci acum ar trebui cică să stau pe momițe acasă că, poate-poate, cândva în astea 10 zile sau câte au alocat, o să vină cineva în vizită. Și o să mă întrebe chestii care poate nu vreau să le divulg, sau care nu am încredere că vor fi procesate corect. De exemplu, de ce îmi mai cer CNP-ul dacă ulterior datele sunt băgate în format electronic în mod anonim?

Flit. Sunt plecat din țară săptămâna viitoare. O să le zic și la ai mei să nu dea declarații în numele meu, în caz că întreabă de sănătate și prin Alba.

PS: vezi că natalitatea în creștere nu e neapărat din cauză că, vai de mine, ce bine o ducem. De multe ori e o măsură anti-criză bine gândită: conform legii, o femeie gravidă nu poate fi dată afară, nici postul nu poate fi desființat timp de 2 ani parcă, rămâne cu un venit constant fără să muncească până când trece greul, și uite cum a păcălit riscul restructurării.
 
La noi la firmă lucrurile merg destul de bine. Şi graviduţele de la birou se întorc de unde au plecat, sau în cel mai rău caz pe un alt post. Nu e doar la noi la firmă natalitatea ridicată. La mine prin cartier e plin de mămicuţe cu cărucioare la plimbare. Şi exceptând două - trei ţigănci de la non stop care stau la cerşit, toate sunt românce.
 
Right. De parcă poate cineva estima natalitatea locală în funcție de câte cărucioare sunt în cartier.
 
In afara de motivul dat de @puterfixer, care e local, mai e unul psihologic: e criza deci s-a dus dracu orice sansa de cariera. Stiu multe mamici care pana in 2008 gandeau "fac cariera, fac bani, imi iau casa si masina si apoi ma gandesc si la copil". Acum multe se gandesc: "m-am chinuit degeaba pana acum, orice marire de salariu a fost rasa de inflatie, casa n-o sa vad in veci, uite-te la aia de la tara cum fac 2-3 copii fara sa aiba apartament in complex nou, e timpul sa ma ocup de familie". Cred ca asta e motivul pentru care criza a crescut natalitatea peste tot.
 
Mi se pare puțin... iresponsabil să te puiești fix cînd o duci mai rău. Plus că nu știu cît „entertainment” există în creșterea unui copil (discutabil, clar neechivoc).
Din text: „What's cheaper and more fun than making babies? She said. The trouble is, when they come out they are really expensive.”
 
Sunt total de acord cu whiskas. Din pacate lipsa de educatie contraceptiva si iresponsabilitatea unora duc la drame. Daca mai adaugam si folosirea copiilor pe post de sursa de venit a anumitor minoritati rezulta ceva tare nasol.
 
Back
Top