Întrebări pe care ni le punem de mult

Are cineva idee cum pot adauga pe android home screen o scurtatura pentru un ping? Pe scurt vreau sa am un buton care sa dea ping in [insert random site here] la un singur touch, fara sa mai scriu eu de fiecare data.
 
I make this for you. You like. yes?

Ps: schimba extensia din zip in apk inainte sa o instalezi. Because fuck linux gzip.
 

Attachments

  • ping_app.zip
    13.4 KB · Views: 3
Cei care mai aveti echipament de munte cu GoreTex sau SympaTex, unde le curatati? Am fost cu geaca moto la vreo 3 curatatorii ecologice sau nu, mi-au spus ca unul din semne (F intr-un cerc, "dry cleaning only petroleum solvent") indica restrictii de spalare doar cu nu stiu ce substanta care se face doar la Nufarul; normal, cei de la Nufarul spun ca ei nu fac asa ceva.

Btw, semne: nu se spala la masina, nu se folosesc inalbitori, nu se centrifugheaza, dar se poate calca cu fierul la temperatura scazuta.
 
Pe ale mele (Rossignol, Millet) scrie că se pot spăla la maşină la temperatură scăzută doar cu detergent (fără alte bălării) şi că e recomandată călcarea la temperatură joasă sau cu o cârpă peste, sau cel puţin stropirea cu abur (ca să se refacă tratamentul pânzei).

De la Gore-Tex citire:
Machine-wash warm (104° F/40° C). Powder or liquid detergent. No fabric softener. Follow manufacturer's instructions.

Probabil semnul de "nu se spală la maşină" de pe geaca ta vine de la altceva decât GoreTex (întărituri sau altceva).
 
Gore-Tex e tehnologie veche, e o membrană poroasă care lasă apa să treacă unidirecțional. Problema e că se deteriorează în timp prin uzură mecanică, de la căldură, porii se înfundă, etc. Am doar pantofii Salomon cu Gore-Tex și nu mai sunt ca-n prima zi.

Dar am și niște pantaloni de trekking și de schi rezistenți la apă, însă doar cu protecție de suprafață (water repellent, nu waterproof), și am avut aceeași problemă: cum îi spăl? Nu pot să-i port de 30 de ori și dup-aia să mă duc la o spălătorie specializată pentru echipament sportiv, în caz că aș găsi una...

Așa că am băgat la spălat în mașina obișnuită și pantalonii, și pantofii, și asta e. După uscare completă le-am restabilit rezistența exterioară la apă cu un spray de impermeabilizare. Ăsta acoperă țesătura cu un elastomer care își extinde niște „peri” în exterior când se usucă (în vreo 12 ore!), iar tensiunea superficială a apei nu lasă picăturile de apă să se facă atât de mici cât să treacă printre ei și să ajungă la material.

DAR, există substanțe specializate pentru curățare în mașina de spălat, după care se reface waterproofing. La membrane (Gore-Tex și altele) se face wash-in, la laminate water repellent se face cu spray. Le-am găsit pe Wiggle în UK: Nikwax Tech Wash - 1 litru, 11 lire, Nikwax TX.Direct Wash-In - 8 lire, Nikwax TX.Direct Spray-On - 9 lire. Au și variante la plic, dacă vrei să-ți cureți țoalele în stațiunea de schi.
 
Nu stiu ce material are geaca, doar pe manusi si pe protectia de gat scrie SympaTex. Geaca are dubluri de piele in zonele de protectie, poate de-aia are restrictii suplimentare la spalare. Protectiile interioare se demonteaza inainte de spalare, nu imi fac griji pentru ele, doar sa nu stric stratul impermeabil.
 
DAR, există substanțe specializate pentru curățare în mașina de spălat, după care se reface waterproofing. La membrane (Gore-Tex și altele) se face wash-in, la laminate water repellent se face cu spray. Le-am găsit pe Wiggle în UK: Nikwax Tech Wash - 1 litru, 11 lire, Nikwax TX.Direct Wash-In - 8 lire, Nikwax TX.Direct Spray-On - 9 lire. Au și variante la plic, dacă vrei să-ți cureți țoalele în stațiunea de schi.
La le au si la Himalaya, de acolo mi le-am luat eu pentru echipamentul moto.

Nu stiu ce material are geaca, doar pe manusi si pe protectia de gat scrie SympaTex. Geaca are dubluri de piele in zonele de protectie, poate de-aia are restrictii suplimentare la spalare. Protectiile interioare se demonteaza inainte de spalare, nu imi fac griji pentru ele, doar sa nu stric stratul impermeabil.
Cam orice DraciTex e clona de Gore-Tex dar din motive de marca inregistrata, folosesc nume alternative. Eu orice Draci-Tex spal cu TECH WASH si clatesc cu TX Direct Wash pentru reimpermeabilizare. Protectii scoase, temperatura 40 de grade, turatie de clatire minima (500 rpm sau chiar deloc daca ai timp sa o astepti sa se usuce 2-3 zile), uscare la umbra. Dar nu-ti poate garanta nimeni ca nu se strica membrana, cum zicea si puter, membrana oricum se deterioreaza mecanic prin frecare. Daca te uiti la una o sa vezi ca e fix o membrana ca la o manusa de latex cu multe gaurele. Si orice manusa de latex e foarte sensibila la diferiti compusi chimici, cu o picatura de motorina le-ai distrus. D'aia e buna o geaca in 3 straturi (geaca, membrana si captuseala detasabile).
 
Întăriturile din piele clar nu merg spălate în nici un fel :frown:

Mulțam de pont cu Himalaya, cât de curând mă aprovizionez.
 
Ba da, merg spalate. Am spalat gecile moto de mai multe ori si n-au nimic impotriva.
Adica am spalat cu acel detergent special pentru Goretext si membrane in general si geaca si manusi.
Singura chestie la piele este ca trebuie uscata cit mai incet posibil, in nici un caz in soare, si apoi tratata cu solutii pentru piele.
 
Back
Top