Întrebări pe care ni le punem de mult

Majoritatea dispozitivelor non-telecomandă implementează IrDA, nu CIR. Asta înseamnă că „nu au bătaie”. Majoritatea telefoanelor nu mai au port IR, iar alea (mai vechi) care au (cum e al meu N95) fie implementează IrDA, fie au portul pus într-o poziție foarte proastă, fie amîndouă. Știu doar de cîteva telefoane foarte vechi care rulează Windows Mobile ce folosesc un port CIR.

O soluție mai bună cred că ar fi un dispozitiv Bluetooth care emite infraroșii. Nu știu dacă există generice, ar trebui.
O soluție și mai bună cred că e o telecomandă universală. Logitech Harmony, de obicei. :smile: Nu reușesc să-mi dau seama cît de mult ar fi mai ușor de utilizat telefonul...
 
Pt. că nu ai citit regulamentul, deşi te-ai înscris aici acum mai bine de trei ani.
 
Power Management la placa de rețea - dezactivează „Allow this device to be turned off to save power” sau ceva de genul.

Am intrat acolo, era deja dezactivata casuta in cauza. Aparent e alta parte a sistemului de power management ce controleaza setarea asta.

Coincidenta sau nu dupa ce m-am plimbat prin zona aia, Windows Update a gasit un driver nou pt placa de retea ethernet. Go figure.
 
Dacă te referi strict la Cisco, risk management-ul e inclus în partea de security (CCSP - Security Professional), ajungi la ea prin ramura CCNA Security (Cisco IOS), dar nu știu cât de bine e acoperită de cursuri și certificarea în sine.
 
Nu, nu, m-am exprimat ambiguu. Mă refeream la ceva certificări în domeniul risk management în general (chestii gen risc operaţional, risc de credit, financial stuff, nu legat de IT).

Am făcut analogia cu Cisco pentru că sunt certificări recunoscute internaţional şi ceva de genul mă interesează şi pe domeniul risk management.
 
Din ce-am văzut, prin certificări în risc se vorbește de regulă despre risc financiar. PMI are o certificare din asta.
 
Am o mică mare problemă. Lângă bloc este o spălătorie auto: toată ziua "muzici", vâjâit de la jeturile de apă (12-14 ore zilnic), motoare, să nu mai zic ce am pe geamuri. Cum pot să acţionez împotriva lor, ori numai eu, ori la nivel de asociaţie de locatari?
 
Pe lângă întrebarea de mai sus, folosesc Nero 7 şi vreau să fac vreo două CD-uri audio (ca să le folosesc în maşină). Baiu' e că nu "acceptă" .flac-uri. Ce pot să-i fac?
 
Referitor la prima întrebare, ai putea să te întorci în timp și să dai șpagă mai mare decît a dat spălătoristul pentru autorizația de construcție. Nu cunosc legislația în detaliu, dar mi se pare că cine își trîntește siloz nuclear/fabrică de tancuri/spălătorie/zgomot producing unit într-o zonă cu profil diferit, trebuie să ceară acordă vecinilor.
 
Sau instalezi Xiph DirectShow codecs și-ar trebui să vrea și Nero. :smile:
Error. :capu: BRB Foobar.
Referitor la prima întrebare, ai putea să te întorci în timp și să dai șpagă mai mare decît a dat spălătoristul pentru autorizația de construcție. Nu cunosc legislația în detaliu, dar mi se pare că cine își trîntește siloz nuclear/fabrică de tancuri/spălătorie/zgomot producing unit într-o zonă cu profil diferit, trebuie să ceară acordă vecinilor.
N-au cerut nimic. Înainte de asta a fost garaj/spălătorie pt. o şcoală de şoferi, treceau ăştia de două-trei ori pe săptămână prin zonă, nimic deranjant. Dar ce-i acum e lipsă de respect.
 

Attachments

  • Nero.jpg
    Nero.jpg
    19.6 KB · Views: 11
Nero are un folder dedicat in care pui codecurile, nu cred ca are treaba cu ce e instalat in system.
 
Back
Top