Întrebări pe care ni le punem de mult

Overall e mai ieftin la final cu simulatoarele, un avion e cam în afara bugetului meu momentan :biggrin:
 
Aha deci tu folosești tastatură d-asta. Cool :biggrin:

real-supercoder.jpg

Senzational!!!
Nici n-am stiut ca exista asa ceva!!
Vreau si eu!
Ca la copiii mici.
 
Detalii complete in curand; minimul e 4000 si e cam la limita (instructor particular cu tractorasul lui), la 7500 le faci in conditii bune la SAS si exista si variante intermediare. In Bucuresti sub 5000 nu prea te atingi, pretul de 4000 e la Craiova, un coleg a terminat recent.
 
Eu sunt nou pe forum, mi cam rusine sa ma amestec in vorbele oamenilor. Voi chiar aveti bani pt cursuri de pilotaj,si aveti si avion?
 
Ăia care au, au. Ăia care n-au... n-au :smile:
E o altă lume, wolfram, şi să ştii că întrebarea asta mi-o pun şi eu de multe ori: "Oare cum o fi? O fi bine?" :smile:
 
Din pacate eu nu am si trebuie sa imi fac,de aceea trag tare acum cat pot ca sa am dupa. Desi in tara asta, raporturile sociale sunt rasturnate, prostii sus, desteptii jos. Cata vreme chestia asta o sa o tina asa, o ducem rau. Doar o solutie este si anume "vestul Europei" .
 
Doar o solutie este si anume "vestul Europei" .
Nu, nu e. Sau dacă e, e mult, mult prea complicat și foarte diferit de ceea ce pare. Mă rog, depinde foarte tare de la om la oamă. Mă doare prea tare capu' acum ca să detaliez, din păcate, da' are Adi un post genial pe-aici despre faza cu emigratul. Dacă-l găsesc, îl adaug mai tîrziu.
 
Astept sa il bagi,sunt curios sa vad ideile altor oameni. Un lucru e sigur, tinerii nu au viitor aici,iar daca il au, e nesigur.
 
Eu sunt nou pe forum, mi cam rusine sa ma amestec in vorbele oamenilor. Voi chiar aveti bani pt cursuri de pilotaj,si aveti si avion?
Nu. Nu e nevoie de bani de avion, exista cel putin 2 metode mult mai ieftine:
- inchiriezi cu ora un avion fara pilot (e mai ieftin decat cu pilot) si zbori cateva ore pe luna daca iti permiti; daca faci un aranjament pe terment lung cu un proprietar iesi si mai ieftin
- cumperi un procent dintr-un avion; la cat va fi folosit chiar daca va adunati 10 si cumparati un avion tot nu o sa fie coada de asteptare pentru un zbor, dar costa de 10 ori mai putin, iese mai ieftin decat o masina
Un ultrausor pleaca de la 50.000 euro, ca idee, iar ora de zbor de la vreo 50 de euro (oficial gasesti spre 100 de euro cu pilot cu tot pentru zboruri de agrement)

Pentru scoala nu prea ai ce face, strangi bani. Exista posibilitatea sa iesi in cluburi in fiecare weekend, sa iti schimbi masina la fiecare 3 ani si sa mergi la Mamaia in fiecare vara sau sa conduci o masina ieftina cate 12 ani (ieftina inseamna sub 8000 de euro noua), sa mergi cu bicicleta la birou, sa intri intr-un club o data pe an si sa nu stii cum arata Mamaia (sunt atatea locuri mai bune si mai ieftine incat nu pierzi, ci castigi din asta) dar sa aduni banii de scoala - e o problema de pasiuni si prioritati si de ce faci pentru ele. Ca sa aduni 4000 de euro in 5 ani inseamna doar 70 de euro lunar, sub 300 de lei, inseamna mai putin de 2 jocuri noi (pe care le cumperi pe Steam la reducere un an mai tarziu). Asta inseamna ca o poti face si cu un salariu de 7-800 de euro, insa cu o facultate, 15 ani de experienta si alegeri decente ale carierei nu e o problema sa ai un asemenea salariu sau mai mare.

Ca student nu iti permiti asa ceva daca nu vinzi droguri, rinichi, sex cu babe bogate sau daca nu ai parinti bogati. Ca incepator in IT in Bucuresti iti permiti asta daca ai aia 4-5 ani sa aduni banii si intre timp nu iti vine ideea creata de a face sex fara prezervativ (copiii aduc niste cheltuieli impresionante). Deci, se poate in anumite conditii.
 
...ce ai scris tu e valabil pentru... cât, 10% din populaţie? 5%?
Sunt curios ce procent din populaţia României are salariu de peste 800 EUR/lună.
Asta, combinat cu nişte condiţii (să nu plăteşti chirie, să nu ai familie de întreţinut, etc.) mi-e teamă că dă un procent cam mititel.

Ergo: e activitate de nişă. Nişă minusculă.
Ca răspuns la întrebarea lui wolfram, rezumat la răspunsul lui Adrian: trebuie să fii yuppie, singur şi proprietar. Şi peste 35 de ani.
 
Adi este genul mai pragmatic, care presupune că toată lumea muncește pe un salariu decent :smile: Nu e musai să fii singur, partenera/ul de viață ar trebui să producă și el ceva imo. Altfel e doar self-torture, nu mai e ca acum mulți ani unde capu` familiei ținea pe toată lumea din jur.
 
Nu presupun ca toata lumea munceste pentru un salariu decent, stiu ca destui se multumesc cu banii de chirie, mici si bere (cat mai multi mici si cat mai multa bere) sau chestii similare. Dar aceia nu sunt interesati sa faca scoala de pilotaj, nu sunt in stare sa inteleaga si sa respecte regulile rutiere, cu avionul nu iti permiti sa faci golanii precum soferii in trafic.

La fel nu presupun ca toata lumea vrea implant mamar, dar daca cineva intreaba cum faci sa il obtii raspunsul ar fi similar: muncesti, strangi bani si cand ii ai iti cumperi ce ti-ai dorit, ca e scoala de zbor, scoala de manelisti, o calatorie in Tibet, turul Europei pe bicicleta, Solenza tunata si cu neoane albastre (la un alt nivel Q7 alb sau X5 negru), clima bizonica, masters la Sorbona, un weekend la Mamaia, o noapte in Bamboo sau ce mai viseaza lumea sa faca si spune ca nu poate din lipsa de bani.



Multi adolescenti au cate un vis pe care din diverse motive nu il pot indeplini: sa calatoreasca, sa zboare, sa conduca lumea (sau macar cate un Consiliu Judetean :smile: ). Cand ajung in momentul in care ar putea sa isi indeplineasca visul, ca e 10 ani mai tarziu sau 50 de ani mai tarziu, putini o fac, visul lor s-a pierdut pe drum sau adolescentul respectiv s-a pierdut pe drum. Voi trageti concluziile.

Asta, combinat cu nişte condiţii (să nu plăteşti chirie, să nu ai familie de întreţinut, etc.) mi-e teamă că dă un procent cam mititel.
Cateodata ma intreb cum rasa umana a inventat zborul cu asemenea mentalitate. Sau macar roata.
 
10% sau 5% din populație care să aibă un salariu decent, fie... Și câți dintre ei vor să piloteze avioane, 1%? Zic și io așa, hai să nu ne mai dăm cu fundul de pământ de fiecare dată când discutăm despre bani și pe ce îi cheltuim, când fiecare poate să-și caute un job mai bun (dacă-l duce capul) sau să se restrângă din pretențiile la lux dacă nu și le permite. Nu toată lumea ar trebui să meargă cu limuzina (sau chiar să aibă mașină și apartament), nu toată lumea ar trebui să aibă casa plină de gadgeturi, etc. Și pilotatul avionului tot aici intră, o îndeletnicire mai rară decât mersul la schi în Austria.
 
De parcă mersul la schi în Austria e o îndeletnicire rară, știu așa mulți români care o fac că deja am tăiat locația de pe lista cu locuri de vizitat :smile:

Referitor la visul pierdut pe drum, incredibil insight. Câtă dreptate. Și aici sunt serios.
 
10% sau 5% din populație care să aibă un salariu decent, fie... Și câți dintre ei vor să piloteze avioane, 1%? Zic și io așa, hai să nu ne mai dăm cu fundul de pământ de fiecare dată când discutăm despre bani și pe ce îi cheltuim, când fiecare poate să-și caute un job mai bun (dacă-l duce capul) sau să se restrângă din pretențiile la lux dacă nu și le permite. Nu toată lumea ar trebui să meargă cu limuzina (sau chiar să aibă mașină și apartament), nu toată lumea ar trebui să aibă casa plină de gadgeturi, etc. Și pilotatul avionului tot aici intră, o îndeletnicire mai rară decât mersul la schi în Austria.
Degeaba ai cap,si esti bun la ceva daca isi bat altii joc de tine.
 
Cateodata ma intreb cum rasa umana a inventat zborul cu asemenea mentalitate. Sau macar roata.

Sper să încetezi să mă mai faci în diverse feluri. Mai deschide conserva aia cu cinism care se numeşte creier.
Dacă pe tine viaţa te-a uns cu mai mult bulan, nu-nseamnă că toţi pot să ajungă bine sau că există şanse egale. Wake up.
Faza cu "fiecare poate să-şi caute un job mai bun" e foarte adevărată. Dar nu e adevărat şi faptul că "fiecare poate să-şi găsească".
Eu m-am săturat de filozofări de-astea de doi bani, de faţa blocului sau de parc.
Unii au noroc în viaţă şi pot să meargă la un interviu şi să ia un post bun, pe când alţii de două ori mai capabili se pot agita ani de zile de pomană. Din numeroase motive care n-au legătură cu inteligenţa sau caracterul. Da' hai să ne batem joc de ei şi să le negăm experienţa de viaţă, să le zicem "fraierilor, voi de fapt n-aţi vrut!". Mişto.
 
Back
Top