Întrebări pe care ni le punem de mult

Ontopic: o panza de bomfaier n-ai prin apropiere? Dureaza doua-trei minute si ai scapat de stres. Da, am taiat si lacat de 10cm "hardened" cu asa ceva, cand nu aveam scule normale la indemana.
 
Telefoanele mobile cu Android 2.x si Wi-Fi se pot sincroniza cu un computer prin retea? Sa zicem un desktop fara BT, legat prin retea la un AP wireless, iar telefonul sa isi sincronizeze whatever (calendar, contacte, email) cu desktopul, nu direct cu serverul de email ca nu exista client de Nortel pentru Android care sa functioneze.
 
Ăsta e motivul pentru care nu am făcut upgrade la Android: poți face sincronizare cu Outlook pe USB (dacă ai HTC) sau dacă le dai toată agenda celor de la Google (și doar pentru agendă). Există și aplicații care fac ce trebuie (missing sync, companionlink), dar astea costă ~$40, și nu prea am chef să dau bani în plus pe lucruri pe care telefonul actual le face pe gratis și nativ.
 
Ăsta e motivul pentru care nu am făcut upgrade la Android: poți face sincronizare cu Outlook pe USB (dacă ai HTC) sau dacă le dai toată agenda celor de la Google (și doar pentru agendă). Există și aplicații care fac ce trebuie (missing sync, companionlink), dar astea costă ~$40, și nu prea am chef să dau bani în plus pe lucruri pe care telefonul actual le face pe gratis și nativ.

Samsung oferă pentru telefoanele cu Android Samsung Kies, care face sincro cu Outlook de numa. Testat de mine pe tabletă, deci Android 2.2 (Froyo).
 
Cum zice si Neon, majoritatea producatorilor de Android (Samsung, HTC, Motorola) ofera tot felul de aplicatii ce permit sincronizarea intre PC si tembelefon (Kies-ul parca merge si via WIFI, dar nu sunt sigur).
 
Samsung avea și o aplicație pentru Android, Kies Air, prin care puteai sincroniza telefonul cu un PC (având Kies instalat) prin aceeași rețea WiFi, fără cablu. Aplicația era disponibilă prin canalul propriu de aplicații al Samsung, nu prin Android Market, însă aseară mi s-a băgat un update la asta și... pe lângă că arată altfel, nici nu mai găsesc Kies Air.
 
Păreri despre debo.ro are cineva? Mă refer la post-achiziționare, că la vânzare toți sunt amabili și de treabă.
 
Și cu overhead-ul protocolului de comunicație ce faci? :smile:

Parcă era un Process Explorer de la SysInternals.com care îți afișa detalii la nivel de proces despre resursele consumate; nu știe să facă așa ceva și pentru traficul în rețea?
 
LOL. Ethernet. Peste care vine TCP/IP. Peste care vine HTML. Și, ca să vezi drăcie, fiecare-și adaugă propriul overhead. Plus că HTTP e făcut să transfere TEXT, nu fișiere binare (8-bit ASCII), deci mai intervine și MIME file type handling. Deci :smile:
 
Rly rly? Conexiunea TCP se face spre o instanță a unui server WEB care deschide acel port. Iar dacă e server web, tipul efectiv al datelor transferate nu contează; poa' să fie HTML, poa' să fie JPG, FLV sau ISO; tot prin HTTP se încapsulează, adică encoding la server și decoding la client. Nu e telnet să comunice raw data uite așa. Welcome to networking 102.
 
Eu zic sa mai citesti...

Uite, citeste print-screen-ul asta:
FLV in TCP.png
 
Poate detaliezi și ce să citim, noi toți ăștia care știm că youtube folosește HTTP pentru streaming. Altfel aberezi.
 
Doamne fereste sa se apuce IT-istii de medicina. Sa vezi atunci overhead la analize, segmentation fault-uri la examinari si core dump-uri la operatii. :biggrin:
 
Back
Top