Întrebări pe care ni le punem de mult

Quick Google. Din păcate nu știu cum să-ți spun, dar trăim în junglă, nu ai unde să reciclezi hârtia, nu există hingheri, mâine poimâine tragem o armură pe noi și plecăm la farmat porci mistreți să mâncăm :frown:
 
Eu nu am decat vreo 4 caini in zona (pe strada), dar noaptea fac destul de multa galagie. Nu suficient incat sa ii transform in trofee (damn, I am that good at shooting :biggrin:), nu se mai dau la motocicleta mea si doar latra un pic la bicicleta, dar asta e situatia dupa ce a trecut ecarisajul.
 
Geamuri termopan (eventual sedative) :hihi: + fluier contra câinilor. :wink:

Păi stai aşa frate că eu nu sunt de acord; astea nu sunt soluţii, astea sunt... dodgy workarounds. Ce dracu, ne ascundem în case de frica javrelor ca primitivii în peşteri acu' 200.000 de ani? Câinii ăia trebuie să dispară din zonă. Băgaţi la babe în casă, duşi în adăposturi, făcuţi... mâncare pentru pisici + mănuşi, I don't care.
Cineva îmi zicea "mută-te", ce mama ei de treabă, mă mut fiindcă sunt câini? Am ajuns de mă alungă câinii din cartier? WTF, people...
@Adrian: CARE ecarisaj? Zici că meseria asta nu mai există...
@Neo: eu nu vreau să adopt un câine, vreau să mi-i ia de pe cap şi din jurul blocului. Azi era un câine maidanez, străin şi mârâicios în scară, WTF. Şi am uşi încuiate şi interfon la scară!
 
@Adrian: CARE ecarisaj? Zici că meseria asta nu mai există...

Am zis eu asa ceva? Trebuie sa aflu ce bausem. Au trecut niste nenea cu o masina, au ridicat vreo 2 cutu-cutu, dupa vreo saptamana au trecut din nou si i-au debarcat cu cate o chestie galbena prinsa de ureche. Nu stiu exact cine erau, dar nu cred ca le recoltasera organe, ii spalasera pe creier si le-au pus tag doar ca sa stie ca nu mai au deja rinichi.

In situatia ta killing dogs mi se pare survival, nu cruzime. Teoretic si gandacii de bucatarie au dreptul sa traiasca, dar nu in bucataria ta, la fel si cainii care nu deranjeaza pe nimeni - cand sar calul de ce sa nu pateasca precum gandacii de bucatarie (spray sau plici), doar pentru ca nu poti sa ii omori cu pliciul? Nu e inuman, cainii nu sunt oameni, iar daca e uman sa omori un porc sau o vaca (si sa ii mai si mananci) trebuie sa fie uman sa omori si un caine care te deranjeaza mult mai mult decat vaca sau porcul ala din ferma. Cainii nu au 4, in caz ca exista confuzii.
 
war4peace, împușcă-ți vecinii. Ăla de pe scară fusese invitat de vreun milos cretin care totuși nu vrea să ia potaia în casă, dar îi e milă când îl vede că suferă de foame.

Adi, tag-ul respectiv înseamnă că-i sterilizaseră pe respectivii.
 
Eu ti-as recomanda metoda: "bocanci in picioare+coada de matura in mana". La mine a functionat acum ~ 4 ani cand m-am mutat, dar acum e mai complicat ca intra si politia in ecuatie.
In fiacare seara cand veneam acasa se repezeau javrele la mine, pana am hotarat sa trec la contraatac. Am iesit afara echipat cu cele prezizate mai sus si am inceput sa le fugaresc in jurul blocului. Din acel moment, cand ma vad javrele, traverseaza pe cealalta parte a ztrazii fara sa mai scoata vre-un sunet. Bineinteles ca au inceput sa urle vecinii de la geam dar i-am amenintat ca daca le considera javrele lor ii dau pe mana politiei ca nu au lesa + botnita.
 
Am zis eu asa ceva? Trebuie sa aflu ce bausem.
Nu-nu, m-am exprimat eu aiurea. "Zici că" în sensul de "Parcă" :smile:

Au trecut niste nenea cu o masina, au ridicat vreo 2 cutu-cutu, dupa vreo saptamana au trecut din nou si i-au debarcat cu cate o chestie galbena prinsa de ureche. Nu stiu exact cine erau, dar nu cred ca le recoltasera organe, ii spalasera pe creier si le-au pus tag doar ca sa stie ca nu mai au deja rinichi.
I-au sterilizat şi le-au dat drumul. Aia înseamnă până la 10-12 ani de lătrat, muşcat şi defecat per câine.
In situatia ta killing dogs mi se pare survival, nu cruzime.
De acord. Dar nu vreau şi nu ştiu să-i omor eu, plus că în cazul în care reuşesc, ce fac cu cadavrele? Nu e oare ilegal să omori câini pe stradă? Întreb şi eu...

war4peace, împușcă-ți vecinii. Ăla de pe scară fusese invitat de vreun milos cretin care totuși nu vrea să ia potaia în casă, dar îi e milă când îl vede că suferă de foame.
Wait, să o luăm logic. Vecin milos = OK. Câini prin zonă != OK. Dacă n-ar fi existat câinele prin zonă, n-ar fi avut ce să facă vecinul ăla milos. Acţiunea vecinului depinde de existenţa câinelui, eu vreau să scot planta din rădăcini, nu să-i tai o frunză sperând că nu mai cresc altele.

Eu ti-as recomanda metoda: "bocanci in picioare+coada de matura in mana". La mine a functionat acum ~ 4 ani cand m-am mutat, dar acum e mai complicat ca intra si politia in ecuatie.
In fiacare seara cand veneam acasa se repezeau javrele la mine, pana am hotarat sa trec la contraatac. Am iesit afara echipat cu cele prezizate mai sus si am inceput sa le fugaresc in jurul blocului. Din acel moment, cand ma vad javrele, traverseaza pe cealalta parte a ztrazii fara sa mai scoata vre-un sunet. Bineinteles ca au inceput sa urle vecinii de la geam dar i-am amenintat ca daca le considera javrele lor ii dau pe mana politiei ca nu au lesa + botnita.
OK, eu bag groaza în ei, dar prietena ce face? Ăia care vin în vizită la mine ce fac? Cursa înarmărilor?
Neo, când mai vii pe la mine o să te rog să iei armură, scut şi ghioagă, că o să te chem seara.
 
Vecin milos != OK atunci când strânge potăi pe scară. Iar omul judecă, fiara nu. Deci vecinul trebe bătut, nu cânele. Zi că n-am dreptate :biggrin:
 
Dupa operatiunea de inlaturare a bilutelor in plus cainii respectivi au devenit foarte linistiti (sigur nu a fost si lobotomie?) si un pic cam tampiti (chiar nu e lobotomie?), asta a rezolvat o parte a problemei si din fericire pentru caini i-a scutit de a deveni tinte vii pentru mine. Deci, sterilizarea cainilor ajuta partial, dar nu cred ca rezolva nimic cu urlatul la luna, mai ales daca ii tampeste un pic.
 
Chestia asta cu teama de câini e ca și treaba cu arahnofobia, ofidiofobia și celelalte fobii. S-au dat la mine sute de câini, haite de câte 12-13 (și peste) câini, agresivi și nervoși, ziua sau noaptea. Dacă te pierzi, te halesc. Dacă nu, o rup ei la fugă. Nu mi-a fost teamă în viața mea de niciun fel de animal, nici sălbatic. Poate e un soi de inconștiență și sper să nu mă-ntâlnesc cu vreun urs și "să-mi arăt mușchii", dar cu câinii ține.
 
Păianjenii nu mușcă dacă nu-i enervezi, la fel și șerpii (excepție Black Mamba). Și nici nu aleargă după tine cu 30km/h. Bine că te-am cunoscut, o, tu, mare îmblânzitor și înfricoșător de potăi.
 
Pe mine m-au muscat doar vreo 2 caini, vreodata, si am avut intalniri si cu caini de stana si alte categorii periculoase: de fiecare data cand am fost muscat a fost fara sa ma prind pana era prea tarziu. Ultima data era la mine in fata portii, coborasem de pe motocicleta sa deschid poarta si cainii erau prin jur, cuminti, nu latra nici unul, iar la un moment dat m-am trezit cu unul care tocmai bagase dintii in piciorul meu fix in spate. Asa ca figura cu "nu mi-e frica de caini" nu ajuta, chiar daca nu iti e frica nu inseamna ca nu te musca daca au ocazia, nu neaparat si un motiv.

Iar cainii nu e normal sa bantuie pe strada, sa faca mizerie, zgomot si sa incurce traficul (am vazut destule accidente cu cate un sofer care a evitat un caine si a produs un accident in care au murit oameni), asa ca orice solutie care presupune ramanerea lor pe strada nu e o solutie, e o masturbare trista a celor ce gandesc cu curul.
 
@Neo: N-ai dreptate :smile:
Am văzut câini care se reped ăn scară cum deschizi uşa. Bagă tu piciorul în prag să-l opereşti, pliz. Mai ales dacă e ud :smile:
LE: @ursamajor: poate tu n-ai prietenă/soţie/copii. Eu am numai prietenă, dar mă gândesc şi la copiii mici, la femeile care nu se pot apăra. Că eu le fwt una în bot şi fac urât la ei de se împrăştie ca frunzele.
Dar problema mea cea mai mare e acum gălăgia infernală pe care o fac. Într-o noapte i-a apucat pe toţi aşa de violent că m-am speriat eu, în casă, la etajul 3, cu geamurile închise! M-am trezit din somn buimac, timp de 2-3 secunde am avut certa impresie că năvălise haita peste mine în casă.
Aşa nu se mai poate...
 
Păianjenii nu mușcă dacă nu-i enervezi, la fel și șerpii (excepție Black Mamba). Și nici nu aleargă după tine cu 30km/h. Bine că te-am cunoscut, o, tu, mare îmblânzitor și înfricoșător de potăi.

Poţi să fii cât de ironic vrei. Mă lasă rece. O discuţie se poartă cu argumente, nu cu miştouri.
Componenta psihologică e extrem de importantă. Am un amic, bărbat zdravăn, în toată firea, care trece pe trotuarul de vis-a-vis când vede o potaie jigărită.
Nu e treaba mea de ce nu-şi fac hingherii datoria, dar în condiţiile date e mai bine să n-ai teamă. Şi la mine erau, pe vremuri, haite întregi de câini. S-a rezolvat cu telefon la societatea de ecarisaj. Elegant, cu tranchilizante, nu cu otravă, cum le dădeau unii nemernici înainte, de ţi se rupea inima să-i vezi ce convulsii dramatice aveau până mureau.
Procedura e simplă: telefon la primărie, aflat şi sesizat societatea de ecarisaj "arondată" zonei respective. Mi-e greu să cred că nu există aşa ceva în Buc.

Pe de altă parte, ca participanţi la topicul despre animale de casă, mă uimeşte atitudinea asta duplicitară: otravă, ace în chiftele pentru sărmanii câini comunitari (părăsiţi de stăpânii lor "iubitori", apoi înmulţiţi necontrolat în "libertate") şi "ciocolată" pentru potăile proprii. Halal iubitori de animale!

PS: war4peace, am soţie şi copil de 10 ani. Am pisică de 16 ani şi mi-aş dori şi-un căţel, dar, cum stau la bloc, mi-e imposibil. Copilul mi l-am educat şi pregătit pentru situaţii diverse; şi pentru întâlniri cu fiare animale, dar şi umane (mult mai periculoase) şi pentru cutremure sau alte dezastre naturale. Până acum, deşi umblă adesea singură, copila nu mi-a venit muşcată/bătută.
 
Last edited by a moderator:
Sincer eu nu i-aș otrăvi. I-aș căsăpi. Cu satârul. De fapt cu dual wield satâr. Mărunt. Îmi iubesc animalul din casă pentru că nu caută să mă composteze când mă întorc cu spatele, cum fac potăile de pe stradă. Nu e o atitudine duplicitară, la fel cum îmi plac unii oameni iar pe alții i-aș călca cu mașina (pe trecere), la fel și unele animale le-aș omorî fără milă.

Să știi că orașul meu natal e tot Brăila, dar poate tu stai într-o Brăilă dintr-o dimensiune paralelă, unde hingherii chiar își fac treaba, unde primăria (lol bullshit) rezolvă problemele cetățenilor, chestii de genul. Interesant e că putem comunica la nivel de forum, prin urmare putem trage concluzia că XF transcede timpul și spațiul. Food for thought for Einstein.

Te-oi lăsa rece, pe mine mă lasă trăznit atitudinea ta. Bine că ți-ai educat copilul să aibă sânge rece în fața fiarelor, îți doresc din tot sufletul să nu pățească nimic. Eu cunosc caz de persoană violată în scara blocului din Piața Victoriei, la 50 metri de Parlament. Și caz de persoană mușcată de câine care a sângerat și a murit până a venit ambulanța - rană arterială. Ai dreptate, prevenția nu înseamnă să înlături cauzele, ci să pregătești împotriva efectelor. Halal concept. Tipic românesc de altfel, de-aia am ajuns unde am ajuns.
 
Da, OK, hai în Bucureşti unde urlă câinii 22 de ore pe zi, să vezi cum îţi schimbi perspectiva.
Cât despre faptul că "Mi-e greu să cred că nu există [servicii de ecarisaj] în Buc" - well, poate există. Eu n-am văzut, n-am auzit şi căutările pe net sunt dezamăgitoare.
Eu mă bucur că ai încredere şi că îţi pregăteşti familia pentru jungla urbană, dar nu e mai bine să previi decât să tratezi? Eu am o mare problemă pe cap, altfel nu postam aici la 10 dimineaţa, când am venit de la muncă la 3 noaptea. Crezi că de linişte ce e nu mai pot dormi?
Repet, discuţia nu are legătură cu muşcatul (deşi a degenerat în asta), ci cu ZGOMOTUL! - lătrăturile alea nenorocite care nu se mai opresc. Sper că acum ai înţeles. Şi n-are buton de mute, dacă vrei să ştii.
 
Pe de altă parte, ca participanţi la topicul despre animale de casă, mă uimeşte atitudinea asta duplicitară: otravă, ace în chiftele pentru sărmanii câini comunitari (părăsiţi de stăpânii lor "iubitori", apoi înmulţiţi necontrolat în "libertate") şi "ciocolată" pentru potăile proprii. Halal iubitori de animale!
Desi nu particip acolo am si animale de casa. Nu am nici o atitudine duplicitara, daca unul din caini ar musca pe cineva ar avea aceeasi soarta cu comunitarii, iar in ceea ce priveste latratul daca ar face taraboi iarasi ar avea aceeasi soarta. Diferenta intre cainele domestic si cel de pe strada e ca de primul cineva are grija inclusiv sa nu deranjeze. Iar partea cu iubitorii de animale e hilara, e normal sa iti iubesti (in niste limite) animalele proprii, nu toate animalele din lume si in nici un caz pe alea care te deranjeaza.

Până acum, deşi umblă adesea singură, copila nu mi-a venit muşcată/bătută.
Si te bazezi pe asta ca sa ce? Nici eu nu am fost muscat de caini pana la 20 de ani si de atunci am facut destul antirabic. "Pana acum" suna a bomba cu ceas, poate in orice moment sa apara surpriza - la ce te ajuta o istorie curata de 10 ani cand te intalnesti cu o gasca de caini? Crezi ca te cauta la CV sa vada daca esti iubitor?
 
Last edited by a moderator:
Eu cunosc caz de persoană violată în scara blocului din Piața Victoriei, la 50 metri de Parlament.

Ce-are violul cu câinii? :what:

Oi fi originar tu din BR, dar, fie stai prea mult plecat şi vorbeşti din amintire şi cântec haiducesc, fie eşti mai din mahala decât mine, care stau în Viziru I. Şi, crede-mă, nu e picior de câine de vreo 2-3 ani. Rar mai vezi câte unul în tranzit. Dar, cum am mai spus-o, oamenii au chemat de câteva ori hingherii, care au strâns potăile frumuşel şi de-atunci nişa nu s-a mai ocupat.
Dacă tot eşti aşa de militant, de ce nu iei TU măsuri? Eventual să-ţi înfiinţezi firmă/organizaţie care să pună treburile la punct. Tipic românească e demagogia ta, nu cum îmi educ eu copilul sau cum acţionez eu. Pe tine te deranjează câinii, pe mine, nu. N-am niciun motiv "să latru". Şi să dau vina pe alţii pentru că am ajuns unde am ajuns.

Si te bazezi pe asta ca sa ce? Nici eu nu am fost muscat de caini pana la 20 de ani si de atunci am facut destul antirabic. "Pana acum" suna a bomba cu ceas, poate in orice moment sa apara surpriza - la ce te ajuta o istorie curata de 10 ani cand te intalnesti cu o gasca de caini? Crezi ca te cauta la CV sa vada daca esti iubitor?

Nu mă bazez pe nimic. Doar constatam că trăim într-o lume mai puţin periculoasă decât încearcă unii s-o prezinte.
Pe de altă parte, ceasul rău, pisica neagră te pot lovi oricând şi dacă n-ai câini prin preajmă. :wink:
 
In loc sa ne aprindem pe forum, eu zic sa batem la cap pe cineva din administratia locala. Am intrebat pe site-ul PMB, sper sa primesc ceva raspuns.
 
Back
Top