Întrebări pe care ni le punem de mult

Am avut şi eu pe iLink bube, am sunat, mi-au dat alt IP, ăla era luat, ăştia se jurau că e liber, le-am zis "fraţilor, puteţi să daţi ping către IP-ul ăsta?", ei "DA!!! DA!!!"; eu zic "păi bine, fraţilor, mă bucur pentru voi, IP-ul e luat de altcineva, că vouă vă răspunde la ping, dar eu am cablul ÎN MÂNĂ".
Numai aşa s-au lămurit, au dat alt IP, m-au pus să schimb MAC-ul (din nou!), acuma merge.
Dracu ştie... la iLink e nasoală treaba cu IP-urile că sunt date toate de mână. Cred că mă apuc de hacking :biggrin:
 
RDS face figuri prin Ploiesti in diverse zone. Nu ma agit, ma gandesc ca o fi si de la vreme. Chiar nu simt nevoia sa ma agit acum ca am backup cu Digi Net Mobile. I rule!
 
Am sunat de dimineață și problema s-a rezolvat repejor, cu următorii pași, care este:
- dezactivat TCP/IP la placa de rețea, că e degeaba - doar PPPoE are nevoie de el;
- dezactivat și activat placa de rețea;
- command prompt > netsh > „winsock” > „reset”;
- reboot;
- conectare PPPoE și voila, merge.

Diseară aflu dacă merge și pe router. IP-ul pe PPPoE e dinamic, nu ține cont nici de adresa MAC, deci nu mă prind care-i faza.
 
Din cate stiu eu, MAC-ul e inregistrat la ei. Nu e o problema daca te deconectezi si apoi te conectezi cu alt MAC, doar daca ramai conectat si incerci de pe o alta placa de retea te blocheaza. Cum isi dau seama ca e un router in fata? Pe baza OUI sau de la conexiunile deschise?
 
Din cate stiu eu, MAC-ul e inregistrat la ei. Nu e o problema daca te deconectezi si apoi te conectezi cu alt MAC, doar daca ramai conectat si incerci de pe o alta placa de retea te blocheaza. Cum isi dau seama ca e un router in fata? Pe baza OUI sau de la conexiunile deschise?
Eu am ramas odata fara net cateva zile dintr-un motiv asemanator. Am scos cablul fara sa dau disconnect si l-am bagat in alt calculator si am incercat sa ma conectez. Nu mi-a mers, asa ca am incercat din nou de pe primul calculator si nu mi-a mai mers nici de pe ala. Si m-au tinut asa cateva zile. Mi-au facut user nou, dar nici cu ala nu mi-a mers, iar, in final, am revenit la userul si parola originale. Nu stiu de la ce a fost, dar ar fi aiurea sa tina minte MAC-ul. Mai degraba a fost problema la reconectare pe motiv ca a ramas "agatat" user-ul, dar si ala expira dupa un timeout (LCP echo request-urile vad ca sunt la 30 de secunde, iar dupa 3 miss-uri, ar trebui sa cada sesiunea ppp). Probabil s-a fi dat ceva peste cap la ei in serverul de autentificare...
 
Ma uitam la niste ghete pe net. Toate bune si frumoase pana am citit review-uri userilor si cred ca 70% din ei se vaitau de calitate (ba ca-s facute-n China, ba ca fac cute imediat, ba ca e pielea proasta si punct, ba ca dupa 3 luni unuia i s-au rupt si tot asa).
E vorba de ghete Steve Madden despre care nu am niciun habar asupra calitatii dar vazand ca Google imi da destule imi inchipui ca nu-s noname-uri.

Intrebarea mea vine acum: americanii sunt foarte exigenti la incaltaminte? Sunt obisnuiti cu incaltaminte de extrem de buna calitate la care noi in Europa de Est nici nu visam? Sau doar am sansa sa iau o pereche de ghete la 65$ (la solduri) care sa ma tina 3 luni si inca dupa prima purtare sa aiba cute ca niste incaltari de calitate proasta si pentru .ro?
 
Intrebarea mea vine acum: americanii sunt foarte exigenti la incaltaminte? Sunt obisnuiti cu incaltaminte de extrem de buna calitate la care noi in Europa de Est nici nu visam? Sau doar am sansa sa iau o pereche de ghete la 65$ (la solduri) care sa ma tina 3 luni si inca dupa prima purtare sa aiba cute ca niste incaltari de calitate proasta si pentru .ro?

Nu, sunt foarte exigenți la raportul preț-calitate. Cumpără și ei încălțăminte de 25$, dar au pretenția ca cea de 100$ să îi țină de 3-4 ori mai mult sau să aibe alte features care să justifice prețul. Ca exemplu la ei se găsește o pereche de pantofi sport Nike ("adidași") la 25-30$ și atunci nu dau 60 pe una care se rupe în 2 luni. Cei de 25$ m-au ținut 2.5 ani până i-am băgat la mașina de spălat la 90 de grade și au ieșit pe componente, îți dai seama cam ce cerințe ai la unii de 65$.

Tot ca exemplu bocancii de piele de 90$ m-au ținut 3 ani de drumuri grele (moto) și acum arată un pic uzați pe-afară și impecabili pe interior în condițiile în care una din catarame (aluminiu) a polizat asfaltul.

La ei o pereche de Nike de 100$ e aproape de neconceput pentru gama consumer, la noi în Mall nu știu dacă găsești ceva mai ieftin. Noi suntem fraierii, nu au nimic special americanii :biggrin: La fel la pantaloni (20$ în medie o pereche de pantaloni buni), și alte haine (15$ o cămașă excelentă, 8$ una obișnuită).
 
...fiindcă românii au tot pus botu' la ţoale şi încălţăminte "de firmă", scumpe, cumpărate, în mare majoritate, cu bani nemunciţi.

Am o pereche de adidaşi, aproape noname, cumpăraţi de la macaronari în 2007, cu 12 euro. Spălaţi, ca şi Adrian, de zeci de ori în maşina de spălat, târşâiţi de primăvară până toamna târziu şi arată ca noi după spalare. Eu-unul, am început să am încredere în produsele româneşti de îmbrăcăminte şi încălţăminte. În BR, printre altele, avem magazinul ăsta cu încălţăminte, în mare majoritate, românească, cum avem şi di Nano (Siltex) cu articole de vestimentaţie de foarte bună calitate. Cred eu că merită mai multă atenţie producătorii autohtoni şi mai multă exigenţă chinezăriile adidas sau altele de gen.
 
Spune asta cuiva care a încercat Secuiana: croială proastă și prețuri uriașe chiar în magazinele sub sigla proprie.
 
Da, ai dreptate, ăia şi-au luat-o-n cap că-s mare firmă. Într-adevăr, preţurile sunt nesimţit de mari, neacoperite de calitate. Pe vremuri, vorbesc de vremurile de dinainte de manelism, Secuiana chiar avea lucruri excelente.
 
...fiindcă românii au tot pus botu' la ţoale şi încălţăminte "de firmă", scumpe, cumpărate, în mare majoritate, cu bani nemunciţi.

Fals. În mare parte, că băieţi deştepţi nu sunt chiar aşa de mulţi, puţini dar avuţi. Şi când ai bani de ce să nu ai şi fiţe?
Şi să-ţi spun şi motivul pentru care se orientează după chestii "de firmă". Bine, nu e valabil 100% dar e o chestie constatată pe propria piele. Eu nu prea pun accent pe îmbrăcăminte şi încălţăminte, altceva decât utilitatea lor. Până prin liceu purtam o pereche de adidaşi cam 1 an, nu mai mult fiindcă se rupeau. Şi erau cei mai ieftini, made in China, mă uitam doar să-mi placă cât de cât modelul şi să fie închişi la culoare. 30-40-50 lei perechea. Apoi un prieten îmi spune să mai schimb şi eu "modelul" şi să iau ceva mai de firmă, la care îi spus că nu dau bani pe firmă. Şi culmea, acest prieten era cu o situaţie financiară mai slabă decât a mea. Apoi îmi spune că tot atât ţin raportat la banii daţi dar măcar arată mai bine decât chinezăriile pe care le luam. Ok zic, fac o probă, în loc să dau 50 lei pe o pereche pe care o port 1 an iau altceva la 100 lei să văd dacă mă ţine măcar 2 ani. Şi spre surprinderea mea a ţinut chiar mai mult.
Deci nu e o chestie neapărat de fiţe cât şi de utilitate. Nici azi nu dau mai mult de 200 lei pe o pereche de adidaşi, doar poate în cazuri excepţionale când îmi fură ochii să spunem că mai las de la mine maxim 50 lei, dar nu mai mult.
 
You are missing the point. Eu spuneam că am dat 25$ (75 RON) pe o pereche de Nike care m-au ținut până i-am stricat eu, după 2.5 ani arătau aproape noi. În schimb ăia de care zice ursamajor pun botul și dau 200 RON pe unii mai slabi sau 300 pe aceiași care se vând în țările civilizate și cu cumpărători exigenți cu 75 RON. Hai 100 RON în RO că ai volum mai mic și cheltuieli logistice mai mari, dar atât. E chestie de cultură a banilor, noi dăm mult chiar dacă nu face.
 
Fals. În mare parte, că băieţi deştepţi nu sunt chiar aşa de mulţi, puţini dar avuţi. Şi când ai bani de ce să nu ai şi fiţe?
Eu nu prea as pune egal intre bani si fite. Crezi ca toata fauna aia de Mall are buzunarul doldora de bani? Sparg alocatia pe toate "smecheriile" fitoase apoi se duc acasa si mananca paine cu mustar ca doar de asta mai au bani.

Importanta e "imaginea".
 
Back
Top