Întrebări pe care ni le punem de mult

1. Cam ce volan merită zilele astea? Am rămas pe lângă... Mă uitam la bătrânul Logitech MOMO, fiind pe piaţă de câţiva ani. Competiţia mai "tânără" cum se descurcă şi ce (eventual) altceva ar fi recomandat într-o sumă aproximativ la fel?
2. Multifuncţional. Am avut Canon MP160 până de un an, acum mă uitam tot la Canon. Buget ~250 lei.

Mulţumesc.



PS: revin şi cu altele non-hardware, da' tre' să fac listă. :goofy:
 
1. M-am jucat cu volanul de îl are Cosmin și cumnatul lui burebista. Distractiv o vreme, dar pedalele sunt pentru copii mici, nu pot fi folosite de un adult decât câteva minute până faci febră musculară: sunt prea mici și se apasă prea ușor, trebuie să stai cu piciorul într-o poziție ciudată sau să îți bagi piciorul în pedală până la fund și se duce naibii orice nevoie de pedale, poți asigna un buton de pe volan pentru asta.
2. Eu am un HP primit cadou pe care îl folosesc doar pe post de scanner, pentru tipărit tot un laser alb-negru folosesc că e de 10 ori mai ieftin. Ce vrei să faci cu multifuncționalul?
 
1. Am mai avut volan, da' era ceva Genius ieftin. :goofy: Nu e bai, oricum o să-l folosesc "casual".
2. Chestii pt. facultate în mare parte... scanări, listări şi copieri.
 
2. Ti-as recomanda Samsung SCX-4300: destul de compact, laser a/n, cel mai ieftin multifunctional laser, se face refill usor (15Ron recipientul cu toner). In timpul facultatii am printat mult a/n pe Samsung ML1610 si a fost foarte ok la pret.
 
Atunci ca volan ocazional e foarte bun, mai ales că e mai ieftin ca Momo. Doar că se găsește greu, eu am umblat pe la vreo 5-6 magazine (online nu îl mai are nimeni pe stoc) și am găsit unul fără ambalaj și CD la Media Galaxy și 2 cutii întregi în Carrefour Militari - știu că nu ești în Buc, doar ca idee cât de greu să găsește.
 
2. Ti-as recomanda Samsung SCX-4300: destul de compact, laser a/n, cel mai ieftin multifunctional laser, se face refill usor (15Ron recipientul cu toner). In timpul facultatii am printat mult a/n pe Samsung ML1610 si a fost foarte ok la pret.
Bun, pare mişto, doar că e dublu la preţ faţă de ce mă gândeam eu. :biggrin:
Atunci ca volan ocazional e foarte bun, mai ales că e mai ieftin ca Momo. Doar că se găsește greu, eu am umblat pe la vreo 5-6 magazine (online nu îl mai are nimeni pe stoc) și am găsit unul fără ambalaj și CD la Media Galaxy și 2 cutii întregi în Carrefour Militari - știu că nu ești în Buc, doar ca idee cât de greu să găsește.
Aşa, şi despre ce volan e vorba? :tongue:
Problema e că aş vrea precizie bunicică la "roată" şi eventual un H shifter.
 
Logitech Formula Force EX. Cu H shifter cred că te îndrepți spre zona de preț dublu și pentru uz ocazional merge dacă ai câștigat la Loto.
 
Dacă e ce am găsit eu pe Gogu, nu cred că merită diferenţa de 40 de lei până la Momo. Şi dacă e la fel de greu de găsit, cu atât mai mult. :goofy:
 
Nu știu ce ai găsit tu pe Gogu, dar pe eMAG al meu e 235 RON, Momo e 535 RON. Mai mult de dublu și un pic.
 
Ok, am priceput că noile procesoare Intel i3, i5 şi i7 au nucleu grafic ataşat. Buuuuun. Şi atunci, cum se face că plăcile de bază pentru soclul ăsta n-au conectori video? E vreo glumă şi nu mă prind io?
 
Plăcile mai vechi nu au, cele noi au. E o țeapă, nu o glumă. Și nu toate plăcile care au chipset cu video încorporat aveau și ieșirile fizice, parcă erau niște 780G fără video out.
 
Se pare că placa de bază tre' se fie cu chipset-urile H55 sau H57, din ce am văzut pe la Gigabyte; plăcile cu P55 nu au ieşire video. Şi, din ce zice X-Bit Labs-u', i7 n-o să aibă grafică integrată.
 
Tot țeapă este, știau dinainte de a scoate primul i5 că vor avea versiuni cu video integrat, că nu au proiectat și fabricat noile i5 și i3 peste noapte, lucrează la ele de peste un an. De când au proiectat platforma 1156 au prevăzut pini și pentru FDI, dar nu au scos un cuvânt, au lansat chipseturi fără FDI. E drept că cine a luat un i5 fără video nu va considera cele cu video un upgrade, deci nu va fi interesat de suportul FDI în chipset, dar măcar puteau scoate de la început doar chipseturi cu FDI, nu cred că îi costa peste 50 de cenți în plus, dar nu mai existau discuții și complicații.
 
Ideea lui Adrian cred ca batea la faptul ca nu au anuntat nimic atat Intel cat nici producatorii de placi de baza. Au vandut ceva si acum vor revinde aproape fix acelasi lucru la pret de nou.
 
Cumva Windows Update-ul, mai precis update-ul cu drivere pentru monitor (Dell ceva) da peste cap profilele de culoare ale sistemului? Pozele, doar pozele, "se vad" ca dracu', arata de parca ar avea 256 de culori (sau mai mult :tongue:, dar oricum, nasol). Daca asta e explicatia, atunci cum dracu' scap de problema?
 
Back
Top