1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Întrebări pe care ni le punem de mult

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by takeda, Mar 9, 2004.

1. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Corect, mare parte din driveri (cu excepţia celor generici) sunt livraţi de diverşi către Microsoft care îi certifică (pe cheltuiala producătorului) şi îi include în OS.

2. Edis0n

Edis0n addiction syndrome

După ce-l cosmetizează... (a se înţelege îi scoate toate opţiunile care ar fi de folos userului).

3. bausto

bausto The year of grace, 2007

In parcarea Carrefour-ului sunt prinse in asfalt niste bare metalice, ca niste capse uriase. La ce folosesc?

4. SCViper

SCViper Membru Senior

Poti sa descrii mai bine barele ? Nu imi dau seama la ce te referi...
    Poate e vorba de speed bumps-uri ?

5. bausto

Sigur nu sunt speed bumps. Deci sunt bare exact ca alea folosite in armaturi in beton (2-3 cm in diametru) si sunt asezate orizontal, cu capetele infipte in asfalt (exact ca o capsa prinsa in hartie). Sunt asezate in dreptul fiecarui loc de parcare (primul gand a fost ca sunt puse ca sa opreasca masinile care ar aluneca in panta daca nu ai tras frana de mana :biggrin: ).
    Din pacate nu am gasit poze in care sa se vada. Dar imagineaza-ti ca in prima poza de aici este prinsa cate o bara care sa "inchida" perimetrul fiecarui loc de parcare.

6. miahi

miahi Wizzard

Speed bump pentru cărucior... să nu loveşti cu el maşina.

7. SCViper

SCViper Membru Senior

Yep, miahi are dreptate, daca te uiti cu atentie sunt doar in zona in care e panta, la usa #3 a carrefour-ului.

8. bausto

Poate mi-a trecut si chestia asta prin cap la un moment dat :biggrin:, dar pana la urma au primat idei gen "sa nu alunece asfaltul vara cand e cald" :biggrin:.

9. nicolin

nicolin Membru

Si, o intrebare intrebatoare: "De CE trag clopotele, Mitica?"

10. Thor

Thor Membru Senior

De sfoara, nicoline, de sfoara. :biggrin: :tongue:

PS: Call me Mitica.

11. |nrg|

|nrg| Membru Senior

De ce versiunile de software pe/pentru 32 bit sunt denumite x86, iar cele pe/pentru 64 bit denumite x64?

12. Rabbit

Rabbit Nebun

Denumirile complete sunt x86-32 şi x86-64, dar lumea s-a obişnuit cu prescurtări. Cele x86-32 sunt cunoscute de ani buni ca x86 „simplu”.

13. Quark

Quark zis şi Brucan

Dooooooooh... Citeste AICI. Sunt de-ai tai. :smile:

14. hulubei

hulubei questionable intruder

In principiu ideea poate fi interesanta, aplicarea ei cu DarkSuckerele e aberanta la nivelul clasei a treia :biggrin:

15. |nrg|

|nrg| Membru Senior

Bine abordată problema, Quark.
    N-am mai râs în halul ăsta de ceva timp :biggrin:

16. jarod

jarod Super Moderator

De ce nu există DVD-uri DL rewritable?

17. Jaffar

Jaffar Wizard

De ce în filme, atunci când unu cu maşina e urmărit de unu cu motocicleta nu pune frână, sau să-i ia faţa? :biggrin:

18. Neo

Neo Motan agresif

Jarod, ca să fim jupuiţi de 8$ de mai multe ori, nu doar odată :goofy:

19. jarod

jarod Super Moderator

Mă gândeam că poate există şi o explicaţie mai tehnică. :tongue:

20. Neo

Neo Motan agresif

Aici, spune că DL are două layere, unul normal şi unul semitransparent. Concluzia logică este că cel semitransparent, odată "ars" nu mai poate fi resemitransparentibilizat (TM) :biggrin:

Destul de tehnic? :biggrin: