Întrebări pe care ni le punem de mult

Un lucru tare e ca poti sa-i trimiti lui Radul o melodie hi-res, cu care sa-i "reglezi" ceasul ala, cand o asculta. :biggrin: It's a feature. :tongue:
Sau mi-l trimite mie și, după ce s-a sincronizat, îl trimit înapoi. :biggrin: Io am două digitale și unul analog și toate se sincronizează.
 
Pai deja softul din linkul lui Miahi face exact asta. Ar fi insa excelent daca ar sti sa genereze semnalul ala (audio) in timp real, corelat cu ceasul computerului (pe care il reglezi prin NTP). :smile:
Poate chiar exista softuri d'astea si inca nu le-am gasit noi.
PS: Atentie insa la placile de sunet: cele mai multe, chiar daca merg si pe 192kHz, etajele amplificatoare nu urca mai sus de 45..50kHz. Deci trebuie testat inainte.
 
Circuitul de la blinkenlight merge, l-am testat și pe ăla. Dar e inductiv, trebuie pus ceasul foarte aproape de fir ca să facă ceva, și contează și orientarea.
 
Deci am lasat ceasul peste noapte, pe un balcon deschis, orientat spre vest, cu vizibilitate la luna si stele si nu s-a sincronizat. Renunt, am sa-i anulez functia, pentru ca nu are rost sa consume aiurea bateria si sa incerce in fiecare noapte.
 
Deci am lasat ceasul peste noapte, pe un balcon deschis, orientat spre vest, cu vizibilitate la luna si stele si nu s-a sincronizat. Renunt, am sa-i anulez functia, pentru ca nu are rost sa consume aiurea bateria si sa incerce in fiecare noapte.
Ce ceas este? La al meu Citizen Eco Drive AT4007-54E am avut probleme când am încercat să-l sincronizez în Sibiu. Vezi să nu fie vreun munte între tine și Germania (la modul oarecum serios). De obicei există o combinație de butoane de pe ceas care forțează update-ul - pune-l pe pervaz și apasă combinația. De obicei durează cam 10 minute maxim până se sincronizează. Nu sta lângă el să nu-l intimidezi :biggrin:

Să vezi distracție când se va schimba schimbarea orei de vară și iarnă, în sensul că nu se va mai schimba, rămânem tot timpul anului la ora de iarnă (normală). Cu bonus 1 că unele țări vor ratifica asta mai devreme și altele mai târziu, și cu bonus 2 că atunci vom vedea câte aparate au hardcoded regulile de trecere la ora de vară în funcție de dată, și nu au fost prevăzute cu o modalitate de dezactivare.
Dacă ceasul este oarecum decent are calendar perpetuu, deci schimbă ora de vară și iarnă automat, fără să facă sincronizare.
 
Da boss, da' prin 2021 nu va mai exista oră de vară în EU. Io cum îi zic ceasului că i-a expirat calendarul perpetuu și să nu mai schimbe ora de capul lui de 2 ori pe an, după o regulă care nu se mai aplică?
 
Stai linistit ca din 2027 se va reveni din nou asupra revenirii. Ceva trebuie schimbat permanent...
 
Da boss, da' prin 2021 nu va mai exista oră de vară în EU. Io cum îi zic ceasului că i-a expirat calendarul perpetuu și să nu mai schimbe ora de capul lui de 2 ori pe an, după o regulă care nu se mai aplică?
Stai puțin, ce? :biggrin: Nu știam de asta. Acum o să fie și mai pr0n distracția cu pleci noaptea/vii noaptea. WTF is wrong with people.

Edit: datul orei înainte/înapoi avea la bază considerente biologice, aka cum funcționează organismul. Suntem încă oameni și funcționăm după un bioritm oarecum fix, dar influențat de lumina solară (și cât din ea este disponibilă de-a lungul anului). Chestia asta a fost propusă de milioane de oameni care habar nu au despre ce-i vorba (și culmea, cică din cauza "health concerns"). Una este să fii ignorant și alta este să fii ignorant și să propui schimbări idioate - vezi Olivia Steer și alții ca ea - fără să ai idee despre mecanismele biologice din spate.
 
Last edited:
Datul orei înainte/înapoi avea considerente de funcționare a industriei și de economie de la energia pentru iluminat artificial. Acuma au făcut un calcul și nu mai e cazul; dimpotrivă, schimbarea orei afectează ceasul biologic mai nasol decât credeam, adică ziua de după schimbarea orei e cea cu cele mai multe accidente rutiere din an.
 
Asa e, mutatul orei avea sens dupa razboi cand economia avea probleme. Acum nu mai e asa.
Revenind la ceas, e ceva ciudat acolo. Chiar ar trebui sa se sincronizeze, DCF77 acopera mai mult decat Romania, trece chiar si de Ucraina si posibil sa se opreasca (oficial) pe la jumatea Turciei, deci toata Europa.
 
Dar depinde de antena din receptor. Vad ca astia (pe net) oscileaza intre 1000km si 2000km raza reala de sincronizare.
 
Pana la urma l-am pacalit cu aplicatia asta si s-a sincronizat in sfarsit!
Cu ocazia asta am aflat ca ceasul de la desktop era cu 3 secunde in urma (cum s-o fi intamplat abominatia, nu-mi dau seama!)
 
Deci da, este exact genul de aplicatie pe care o doream. Am pus-o pe tableta, dar la mine nu reuseste sa miste ceasul. Cum suna la tine semnalul care se aude in difuzor?
 
Niste pocnituri statice si pe fundal niste țiuituri! (astea din urma se aud mai mult mai incet decat pocniturile). Nici la mine nu a mers din prima (cu Pixel2) si mi-am zis ca e de la dual speakers. Am schimbat cu un Nexus 5X si cam in 3 min s-a sincronizat.
 
Back
Top