Întrebări pe care ni le punem de mult

Sunt multi oameni care iau abonamente destul de scumpe si sunt multumiti ca primesc puncte si isi iau telefoane pe puncte.

Si sunt companii care au abonamente corporate multe si bune.
 
Eh, exact chestia aia ma baga in ceata.
Eu am un abonament care in mod normal ar fi 10EUR, dar din cauza ca sunt abonat vechi (1998) mi l-au dat redus la 7EUR.
In cazul asta cum se calculeaza ecuatia aia minunata?
 
Plus ca ai putea sa-i freci zilnic cel putin pentru faptul ca nu ti-au mers cei 9 MB si din moment ce platesti pentru ei, vrei sa ii consumi. Evident, asta intarita cu o plangele la ANPC.
Buna idee. Le-am dat un mail adineoarea sa vad ce iese. :biggrin:

Buna ziua,

Am o intrebare/rugaminte. Vad ca numarul meu beneficiaza de 9MB trafic date SEE dar nu pot activa roaming-ul. Pun 2 poze cu chestia asta.

Inteleg ca-mi trebuie alt abonament ca sa-i activez pe aia 9MB? Cam straniu...

Care e dorinta mea de fapt. In August plec o saptamina in UE si as avea nevoie de citiva zeci de mega de trafic pentru navigatorul de pe telefon. Se poate rezolva cumva temporar numai pentru luna August sa am acces numai la date in roaming? Nu stau pe net, nu vorbesc din strainatate acasa, doar am nevoie pentru navigare dus-intors.

Multumesc.
 
Pai sincer mi se pare o idee buna activarea roaming-ului pe o perioada determinata. Mai ales pentru d'astia ca mine care au nevoie de roaming o data la citiva ani. :biggrin:

Sunt curios ce raspuns o sa primesc. Is clientul lor de fo' 15-16 ani parca.
 
Nu se poate face trecerea la un prepay cinstit? Abonamentele astea sunt cam bătaie de joc.

Vacanța de luna asta a fost foarte ok din punctul de vedere al conexiunii la net permanente: opțiune de 6E, fără nici un cost suplimentar. Singura problemă a fost lipsa acoperirii 4G pe drumul dintre Lisbona și Porto.
 
Orange te lasa sa treci de la abonamet in prepay daca nu esti legat de glie sau daca platesti cat ti-a mai ramas din perioada contractuala.
 
Hmm, mi-a zis nevasta-mea ca avem fo' 2 cartele Pre-pay virgine ramase de pe la schimbarile de abonamente de anul asta.
In caz ca nu ma rezolva Orange sa bag una d'aia? Unde dreq citesc ce are prepay disponibil la Orange? Nu ma pricep la astea, tot timpul am fost cu abonament. :embarassed:

Am gasit ceva despre prepay da' cred ca nu mai e cazul dupa ce-am citit asta:

De asemenea, dacă ai primit o cartelă SIM PrePay gratuită în cadrul unei promoții Orange și nu o activezi în cel mult 60 de zile, aceasta devine inutilizabilă.
 
Last edited:
La cartelă să întrebi dacă poate fi folosită în roaming. Cum costurile consumului din roaming nu vin chiar instant să fie scăzute din credit, nu prea se riscă mulți să dea unui anonim posibilitatea de a consuma mai mult decât îi permite creditul și apoi să nu mai plătească.
 
Mare grija cand activezi un prepay: Citeste inainte optiunile de configurare si vezi care e cea mai convenabila pt. tine. Activeaz-o imediat dupa ce bagi cartela in telefon! Altfel, la prima miscare, se selecteaza automat optiunea care le convine lor si iti suge instant toti banii de pe cartela. Ca sa o poti folosi vei fi nevoit sa reincarci prepay-ul cu alti bani. Asa fac toti. Niste puslamale. :zbang:
 
Pune-le problema așa: mah frend, io net tot o să am pe drum, asta e clar. Acuma întrebarea e dacă vreți să vi-l plătesc vouă și să-mi faceți viața mai ușoară, sau vreți să o faceți într-un mod prea complicat încât mai bine intru la primul chioșc din Bulgaria și primul chioșc din Grecia și iau cartele locale pentru câte 1 giga de trafic de internet?
 
Îți împrumut o cartelă Telekom? Are „pedigree” (câțiva ani vechime, folosită în roaming), trebuie doar s-o-ncarci. :biggrin:
 
Multam' da' ma descurc io cumva.
Am fost doar dezamagit ca dupa paispe ani s-a gasit o toanta care sa-mi zica ca nu se poate singura data cind am apelat si eu la Orange pentru o solutie.
 
Vezi poate îți aduci aminte de dezamăgire când te sună pentru prelungirea contractului și faci o portare.
 
Ex-Orange, 6 abonamente inchise dupa 12 ani pentru ca nu au putut fi in stare sa faca o oferta macar echivalenta cu ce vindeau atunci la noii abonati. Am tras de ei in ultimul hal, apoi am renuntat complet la toate 6. Nu m-au lasat nici sa migrez numerele, le-am lasat satisfactia asta. In 2 zile imprastiasem unde trebuia acele numere la toti cunoscutii.
Vodafone cu 8 Eur pe cartela ai cam tot ce iti poti dori in tara si in roamning. Mda, are roaming oricat si oricand.


 
N-am făcut nici o portare, dar parcă procedura era că mergi direct la noul operator și zici că vrei să treci la el, după care se ocupă el.
 
Back
Top