Întrebări pe care ni le punem de mult

Verifică dacă există ceva setare de „roaming client” sau ceva de genul, care să indice AP-ului că face parte dintr-o „fermă” de AP-uri ce reprezintă aceeași rețea wireless, și cu asta migrarea de pe un AP pe altul să se facă transparent. Dar depinde foarte mult de AP-urile folosite, dacă au fost gândite să lucreze în acest mod sau nu.
 
La unele AP exista un protocol al cărui nume îmi scapă acum care chiar asta face, o agregare virtuală si transparentă pentru client. Frate-meu făcea de-astea la birou si zicea ca merge bine.

Nu același canal, nu are nici un sens.
 
Vreau să-i cumpăr fiică-mii o multifuncțională. Până acum doar HP am folosit. Cartușe reîncărcabile (unul m-a ținut 20 de reîncărcări), le recunoaște imprimanta etc. etc. La Canon e la fel cu cartușele? Se reîncarcă, le recunoaște imprimanta? Știu că erau probleme cu așa ceva, de aceea am tot preferat HP-urile.
 
Vine black-friday; asta daca nu te grabesti. Poti sa iei atunci orice HP. Incearca sa te duci in zona 300lei, ca sa fie putin mai serios plasticul pe ea.
Personal am un 5510, la care i se duc cartusele intr-o veselie. Partea buna e pretul la refill: 8lei, versus ~40lei un cartus original. Partea proasta e ca acele cartuse care vin cu imprimanta, sunt demo si nu prea merg reincarcate; maxim de 3ori.
 
De vreo 2 saptamani tot aud ca vine Black Friday, dar de vreo 5 ani tot aud ca e o mare teapa si reducerile nu sunt tocmai reduceri. Care e adevarul istoric subiectiv?
 
Subiectiv, am cumparat o imprimanta de +300lei cu +200lei; deci in genere cam 100lei castig. Intrucat asta cautam -o multifunctionala- am fost satisfacut.
Acum stau dupa un telefon; dar cred ca 2014 nu e un an bun pt achizitionat telefoane, pt ca toate softurile apar la anul: WP9, Android L; Apple i care not. Procesoare pe 64bit care sa suporte respectivele OS-uri apar tot la anul, in telefoane; in speta Sony. Deci .. mai vad.
 
Majoritatea merg pe impulse buy pentru că-s la reducere; recunosc că eu mai fac de-astea. Anul trecut chiar au fost reduceri și nu "reduceri" (adică fără mărirea artificială a prețului înainte), dar dacă nu ai idee care e prețul real poți să te păcălești pe unele site-uri. Eu am urmărit pcgarage (pentru că știai dinainte ce o să fie în ofertă, e clar că nu aveau 100 de monitoare în stoc doar ca să le aibă pentru iarnă) și chiar au fost reduceri la lucruri utilizabile și s-au cam dat toate (bine, nu cumpără nimeni nici la impulse buy cu super reducere 100 de DVD-RW externe USB). E și la noroc, dacă merge site-ul, dacă face față la rezervări... acum 2 sau 3 ani am făcut niște comenzi pe unele site-uri (la lucruri mărunte) ca să primesc mail că de fapt nu mai au.

Chiar și la lucruri high-end au fost reduceri, un prieten s-a zgâriat ceva timp pe ochi pentru că nu și-a luat de BF o plasmă de 65" cu banii cu care și-a luat mai târziu de 55" (și ea la reducere, dar nu așa de mare). Iar din reducerile de la așa ceva trăiești o lună.

Ca impulse buy mi-aș lua un scanner la 100 de lei sau o multifuncțională laser cu 200 de lei, și m-aș gândi doar vreo 5 minute înainte să comand un 2713hm cu o reducere de 25%. Anul trecut am luat Note 3, dar nu mi se par așa mari diferențele pentru 4 și nu cred că o să reducă cineva chiar imediat după lansare (dacă se lansează până atunci).
 
Is in concediu si iar n-am ce face si ma scarpin in koor ca maimuta. :biggrin:

Telefonul meu naspet a inceput sa dea rateuri asa ca l-am confiscat pe ala al fetei ca tot nu facea nimic cu el. E un Samsung Galaxy Y GT-S5360.
Pina acum l-am rootat, i-am pus un nou launcher si fo' 2 aplicatii (una de battery saver si una ceva cu keep alive sau asa ceva ca m-am trezit de doua ori pina acum ca mi-a iesit din retea perfect aleator).
Pasul urmator ar fi un custom ROM asa ca am nimerit pe xda forums ala si spre surpriza mea vad ca pentru modelul asta lumea munceste de zor deci se pare ca a fost destul de popular la vremea lui.
Din ce zic aia instalarea unui custom ROM n-ar fi inginerie spatiala, sunt 3 pasi mari si lati si gata. Sunt constient ca lucrurile o pot lua razna si sa ma trezesc cu un telefon mort dar se pare ca sunt si instructiuni de revitalizare.

Bun, intrebarea mea e sa custom ROM sau sa nu (Creed4 sau Cyanogenmod 11 ar fi alegerile daca e sa fie)? Adica ce mi-ar aduce in plus chestia asta fata de Androidul 2.3.6 care sta acu' pe telefon?

Pe mine ma cunoasteti de acu', sunt mai din ala din generatia veche care vrea de la un telefon doar sa functioneze ca un telefon si atit. Nu poze, nu radio, nu aparat foto sau de filmat, nu GPS, nu meniuri fancy/animate, nu jocuri, ci cit mai simplu si bine sa-si faca treaba de telefon. Singura chestie utila pe linga asta basic de telefon ar fi Wi-Fi-ul ca poate mai citesc cite ceva pe net din An in Paste cu el.

Deci ce-mi ofera un custom ROM in plus fata de ce am acum? In cazul meu merita bataia de cap sau sa stau cuminte in banca mea?

Multam' ca de obicei. :smile:
 
Un custom ROM (Cyanogen Mod care a fost dezvoltat ca alternativă pentru Samsung) merită instalat nu neapărat pentru nuș' ce funcționalități noi (găsești tu listă pe net) cât mai mult pentru bug fix-uri pe care Samsung refuză să le bage în versiunea aia veche de telefon. Bug-uri cunoscute și enervante, gen battery drain, poziționare GPS aiurea, înghețări ale aplicațiilor, etc. Echipa asta de pasionați rafinează mai mult performanța de care este capabil hardware-ul decât echipa de la Samsung.
 
pufi mie mi-e clar ca un mod d'ala actual trebuie sa fie mai bun decit ala stock si uitat de Dumnezeu de pe telefon.
Problema e ca daca am io nevoie de el. :smile:

Cu bateria zic ca am rezolvat-o cu Battery doctor (face o gramada de chestii dracia asta de la management de aplicatii care ruleaza pina la underclock la procesor in idle), GPS nu-i cazul iar freeze-uri la aplicatii (care aplicatii ca n-am mai nimic instalat? :biggrin:) inca n-am avut.

Asta e nedumerirea mea, daca merita sa ma risc pentru ce am io nevoie. La cum ma stiu probabil ca o sa stau cuminte o perioada dar la o moment dat o sa-mi bag picioarele si o sa-mi pun un mod d'asta.

Mai e o chestie, vad ca mod-urile astea nu sunt chiar bug-free generally speaking. Cel putin ultimul cyanogen e uzabil dar lumea mai miriie p'ici p'colo.
 
Io am un Utok 400D de aproape un an. Ar trebui să iau în considerare un astfel de ROM? La fel ca și moșneagul de mai sus, mă interesează ca telefonul să fie telefon. :biggrin:
 
Eu am un ZTE Grand X In, în care ZTE nu prea și-a băgat nasul, are Androidul aproape stock. Sunt disponibile ROM-uri custom, dar telefonul merge prea bine să iau vreunul în considerare. Și nu-l folosesc doar ca telefon. Ba net, ba GPS, ba planetariu, când am nevoie...
 
Aplicațiile astea third party pentru baterie și altele sunt așa, o chestie, ca și când ai o țeavă spartă în casă și aduci pe cineva să dea periodic cu mopul pe-acolo, când ai putea să schimbi țeava și gata.

Dacă nu te doare, nu te lega la cap. Da' va veni vremea când te plictisești :biggrin:
 
Nexus 5 / Moto G (gen. 2) / Moto X (gen. 2) o sa primeasca Android L.
:smile: chiar nu conteaza ce telefoane o sa primeasca update-ul la L, intrucat au procesoare pe 32bit, cu cateva rare exceptii. (HTC Desire). Asa ca e foarte probabil ca o sa mearga cam in reluare, daca o sa primeasca update-ul.
Pufi -daca era plasma aia Panny de la emag, si am stat in cumpana pt ea; pana la urma n-am luat-o ca era model S -cel de intrare in gama.
Am si eu o intrebare: cu ce fel de animal seamana baiatul asta ? nevastuica, caine de prerie, mangusta ? Asta daca nu vine vreun doctor pe aici sa zica de comportamentul lui e ca e normal. Probabil la trupele ultra-special o fi normal.
 
Back
Top