1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Întrebări pe care ni le punem de mult

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by takeda, Mar 9, 2004.

1. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Cam pe la 200-250 RON este un amplificator SH decent, cele de sub 200 RON au de obicei unele probleme sau sunt defecte si se vand pentru piese sau o reparare viitoare. Uite aici exemple.

2. korby

korby The Cleavemaster

3. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Boxele sunt niste piese de muzeu iar amplificatorul pare OK dar este... Technics, un brand la care din multele amplificatoare care mi-au trecut prin mana doar unul a sunat suportabil, nu bine, doar suportabil, ne-vomabil. Iar 600 RON pentru chestiile alea mi se pare un pret fantasy. :eek:

4. L

L factorul uman

Stiti pe unde pot vedea efectele mai multor functii de netezire asupra anumitor grafice?

5. korby

korby The Cleavemaster

Am rămas în urmă. Pastă termoconductoare. De care? Pot să-mi aduc Arctic Silver AS5, Arctic Cooling MX-4 sau Noctua NT-H1.

Acasă mai am (teoretic) ceva de la Antec (parcă?), destul de asemănătoare cu AS5 atât la consistență, cât și la temperaturi, dar la curățare e ca și Titan aia de demult. :goofy:

Mulțam.

6. L

L factorul uman

Astia cu nazuri la pastele termoconductoare sunt precum audiofilii cu cablurile. Nene, poti pune si maioneza in loc de pasta... AS5 e mai bun doar cu 2C. Antec Formula shit e tot pe acolo.

7. korby

korby The Cleavemaster

The fcuk? :biggrin:

8. burebista

burebista Manic Miner

I see a sh!tstorm coming from Cosmin. :biggrin:

Dar da, varz are dreptate. Pune ce ai p'acasa sau daca tot vrei ceva nou ia MX-4 aia.

9. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Shi... ce? Acum nu contest ca cablurile sunt mult mai importante ca pasta termoconductoare... :goofy:

10. L

L factorul uman

Serios, nimeni? Filtre Kalman & stuff...

11. Neo

Neo Motan agresif

Oricare din astea este arhisuficientă. Eu încă folosesc AS5, am o grămadă de tuburi prin casă pe care le pierd fix când am nevoie și trebe să-mi mai iau unul :biggrin: MX-4 cam sux la întins, dacă nu mă-nșel este aia cu consistență de ciment semi-uscat. Noctua aia de vine cu NH-D14 iar e ok.

Ca idee, am și Liquid Pro prin casă dar n-am folosit-o încă din cauză de lene monstruoasă și ce presupune curățatul ei :goofy:

LE
    Te-apuci de lansat rachete? :biggrin:

Acum serios, Wolfram Alpha nu te ajută?

LLE: start 14 day trial -> go nuts on stuff there.

12. L

L factorul uman

Scopul e sa gasesc o metoda de a atenua miscarea haotica si fara precizie a stick-urilor de pe un controller de Xbox... o forma rudimentara (dar mult mai ergonomica) de control pentru un quadrocopter.

13. korby

korby The Cleavemaster

Aia din ciment nu era MX-1? :goofy: Pân' la urmă am făcut rost de NT-H1, așa că deocamdată stau locului. Până data viitoare.

Maioneză? Numa' dacă era ketchup. Sau sos de usturoi. :goofy:

14. Neo

Neo Motan agresif

Și cum propui să faci asta exact? Treci printr-un Arduino sau ceva echivalent?

Îmi pare rău că nu prea se deschid genul de topicuri de modding, ar fi interesant :smile:

Also check your PM tonight :tongue:

15. L

L factorul uman

Raspberry Pi. N-am nevoie de real-time momentan.

16. Foxter

Foxter Membru Senior

Am observat un trend al producatorilor de hardware PC brand .HP-ul a vrut sa scape de divizia de PC-uri, Dell devine companie privata si cauta angajati pt partea de servicii, IBM renunta la servere (vinde si divizia asta la Lenovo). Si voua vi se pare ca exista acest trend ?

17. Thor

Thor Membru Senior

Piata PC-urilor a scazut masiv. Pe piata exista o multime de laptopuri care pot suplini cu succes desktopurile, iar partea de home-use s-a reorientat catre laptopuri/tablete/smart-phone-uri. Majoritatea entuziastilor care folosesc desktopuri oricum nu apelau la solutii off-shelf.

Nu mai au avantajul pretului semnificativ mai redus, ocupa mai mult spatiu si consuma ceva mai mult curent. Mi se pare o evolutie oarecum normala.

18. wirespot

wirespot Membru Senior

19. korby

korby The Cleavemaster

O nouă dambla. :goofy: Cu ce măsor temperatura HDD-ului (Samsung F3 de 1TB)? RealTemp (parcă) nu știe. Sau îs eu strâmb.

20. Thor

Thor Membru Senior

Aida 64.