Întrebări pe care ni le punem de mult

Originally posted by SCViper
.... Faptul interesant (pe care l-am citit mai de mult, dar nu mai stiu unde) e ca lacrimile produse de emotie au o compozitie foarte diferita de lacrimile normale.
....

Te pomenesti ca maine, poimanie, unul sau altul va cumpara lacrimi produse de situatii emotionale!!
 
A existat şi un documentar în care se prezenta analiza comparativă a lacrimilor produse de ceapă versus cele produse de filme tragice. Într-adevăr, compoziţia chimică se pare că diferă. Alte informaţii se pot găsi pe Internet, spre exemplu aici sau aici.
 
De câteva ore încerc să sun de pe Connex-ul meu pe alte numere (Connex, Romtelecom) şi primesc mesajul: Sistemul nu poate face legătura cu acest număr. Sunaţi la steluţă doi-doi-doi.
Când încerc să o sun pe Steluţa primesc acelaşi mesaj.
De ce?
 
O fi releul ocupat si au pus mesaj de "ba romanule nu mai suna ca nu e loc de tine"... Stai prin zona unui cora/metro/stadion ?
 
Compozitorilor, 500 m de Billa - Dr. Taberei, 500 m de Moghioroş, 500 m de Ghencea.
Dar treaba a început pe la Valea Ialomiţei (sau cum s-o numi ea :smile:)
 
De ce plămânul stâng al Bucureştiului :smile:, unde mă aflu (adică oarecum central), într-un bloc (nu contează etajul, cum am intrat pe scara blocului apare problema), nu am semnal de Connex decât la 1/4 din capacitate, adică uneori imposibil de vorbit la telefon? Plus că „busola” oscilează între vreo 20 de locaţii, unele aflate la 10 km depărtare, ratând totodată unele situate la 300 metri?
 
Originally posted by Pache
Compozitorilor, 500 m de Billa - Dr. Taberei, 500 m de Moghioroş, 500 m de Ghencea.
Locaţia în care te afli nu există în acest univers, normal că nu ai semnal de mobil. Nu ştiu cum ai reuşit să trimiţi acea informaţie aici :smile:
 
..."Busola" Connex este dată peste cap şi în Alba Iulia. În sensul că, atunci când mă aflu în Centru, îmi spune uneori că mă aflu în Cetate, iar dacă mă plimb prin anumite zone din Cetate, uneori mă anunţă că mă aflu în Sebeş (numai 15 Km între cele două localităţi). În tren, pe ruta Alba Iulia-Braşov, sunt comune care rămân mânjite pe ecranul celularului timp de 20-30 de minute, asta însemnând că se întind pe lungimi de câteva zeci de kilometri :biggrin:
 
Asta înseamnă că se întâmplă ceva cu celulele lor sau pur şi simplu telefoanele voastre uneori uită să mai facă refresh.
 
Nu. Asta inseamna ca mai multe celule au acelasi nume. Ce nume sa le dea celulelor aflate pe dealuri, pe munte, in cimp ... ?
Pe de alta parte un telefon GSM poate functiona la 35km de celula.
 
Mai ciudat e cind intr-o camera imi afiseaza numele unui cartier, iar in cealalta a altuia... Probabil ca pe hol e granita.
 
Originally posted by JustIn
Mai ciudat e cind intr-o camera imi afiseaza numele unui cartier, iar in cealalta a altuia... Probabil ca pe hol e granita.
Aceeasi chestie o patesc si eu. Prin sufragerie "stau" in Sebastian iar in bucatarie in Ghencea. Tipic romanesc, nici macar busolele nu functioneaza. :biggrin:
 
@drunkenn: Ba e perfect normal. Daca de acolo primeste telefonul semnal ...
Ca sa nu mai vorbim ce atenuare are o cladire de beton armat.
 
Originally posted by Pache
De câteva ore încerc să sun de pe Connex-ul meu pe alte numere (Connex, Romtelecom) şi primesc mesajul: Sistemul nu poate face legătura cu acest număr. Sunaţi la steluţă doi-doi-doi.
Când încerc să o sun pe Steluţa primesc acelaşi mesaj.
De ce?
Am patit si eu asta pe 8, numai ca la vreo 300 de km de Bucuresti. :biggrin:
In doua ore si-a revenit.
 
Care e faza cu acele emisiuni de pe Antena1 unde dai telefon, rezolvi de cele mai multe ori un joc stupid în care ai de anagramat un cuvânt în cele mai bune cazuri sau de găsit 3000 de diferenţe între două poze în cele mai cretine cazuri şi apoi iei milioane. A jucat careva sau până la urmă o să-mi satisfac curiozitatea jucând chiar eu să văd ce se întâmplă (de unde dau ăia atâţia bani dacă nu prea au cum să-i scoată sau altfel zis, cum îi scot)??
 
Păi telefonul e pe bani buni şi mulţi iar dintre cei ce răspund foarte puţini ajung în direct. Aşa că lasă curiozitatea la o parte, în România nimic nu e cum pare că e.
 
Back
Top