1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Întrebări pe care ni le punem de mult

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by takeda, Mar 9, 2004.

1. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Majoritatea dispozitivelor non-telecomandă implementează IrDA, nu CIR. Asta înseamnă că „nu au bătaie”. Majoritatea telefoanelor nu mai au port IR, iar alea (mai vechi) care au (cum e al meu N95) fie implementează IrDA, fie au portul pus într-o poziție foarte proastă, fie amîndouă. Știu doar de cîteva telefoane foarte vechi care rulează Windows Mobile ce folosesc un port CIR.

O soluție mai bună cred că ar fi un dispozitiv Bluetooth care emite infraroșii. Nu știu dacă există generice, ar trebui.
    O soluție și mai bună cred că e o telecomandă universală. Logitech Harmony, de obicei. :smile: Nu reușesc să-mi dau seama cît de mult ar fi mai ușor de utilizat telefonul...

2. DeDeRa

DeDeRa Guest

De ce nu pot să postez pe aria de publicitate?

3. korby

korby The Cleavemaster

Pt. că nu ai citit regulamentul, deşi te-ai înscris aici acum mai bine de trei ani.

4. Foxter

Foxter Membru Senior

Am intrat acolo, era deja dezactivata casuta in cauza. Aparent e alta parte a sistemului de power management ce controleaza setarea asta.

Coincidenta sau nu dupa ce m-am plimbat prin zona aia, Windows Update a gasit un driver nou pt placa de retea ethernet. Go figure.

5. jarod

jarod Super Moderator

Aveţi idei de certificări gen CCN{A,P}, dar în domeniul risk management?

6. miahi

miahi Wizzard

Dacă te referi strict la Cisco, risk management-ul e inclus în partea de security (CCSP - Security Professional), ajungi la ea prin ramura CCNA Security (Cisco IOS), dar nu știu cât de bine e acoperită de cursuri și certificarea în sine.

7. jarod

jarod Super Moderator

Nu, nu, m-am exprimat ambiguu. Mă refeream la ceva certificări în domeniul risk management în general (chestii gen risc operaţional, risc de credit, financial stuff, nu legat de IT).

Am făcut analogia cu Cisco pentru că sunt certificări recunoscute internaţional şi ceva de genul mă interesează şi pe domeniul risk management.

8. puterfixer

puterfixer Administrator

Din ce-am văzut, prin certificări în risc se vorbește de regulă despre risc financiar. PMI are o certificare din asta.

9. jarod

jarod Super Moderator

Te referi la PMI-RMP (de aici)?

10. puterfixer

puterfixer Administrator

11. korby

korby The Cleavemaster

Am o mică mare problemă. Lângă bloc este o spălătorie auto: toată ziua "muzici", vâjâit de la jeturile de apă (12-14 ore zilnic), motoare, să nu mai zic ce am pe geamuri. Cum pot să acţionez împotriva lor, ori numai eu, ori la nivel de asociaţie de locatari?

12. korby

korby The Cleavemaster

Pe lângă întrebarea de mai sus, folosesc Nero 7 şi vreau să fac vreo două CD-uri audio (ca să le folosesc în maşină). Baiu' e că nu "acceptă" .flac-uri. Ce pot să-i fac?

13. IceCub

IceCub Membru Senior

Folosesti Foobar ca sa convertesti flac-urile in wav, dupa care scrii cd-urile.

14. whiskas

whiskas Chronic suicidal

15. Velkan

Velkan Moderator

Referitor la prima întrebare, ai putea să te întorci în timp și să dai șpagă mai mare decît a dat spălătoristul pentru autorizația de construcție. Nu cunosc legislația în detaliu, dar mi se pare că cine își trîntește siloz nuclear/fabrică de tancuri/spălătorie/zgomot producing unit într-o zonă cu profil diferit, trebuie să ceară acordă vecinilor.

16. korby

korby The Cleavemaster

Error. :capu: BRB Foobar.
    N-au cerut nimic. Înainte de asta a fost garaj/spălătorie pt. o şcoală de şoferi, treceau ăştia de două-trei ori pe săptămână prin zonă, nimic deranjant. Dar ce-i acum e lipsă de respect.

Attached Files:

17. _~_

_~_ Membru

Și pierzi gapless playback. Lasă-le flac. Also, Nero suge. (Din păcate nu știu ce să-ți recomand pentru Windows în afară de a contrarecomanda Nero).

18. IceCub

IceCub Membru Senior

Nero are un folder dedicat in care pui codecurile, nu cred ca are treaba cu ce e instalat in system.

19. bausto

bausto The year of grace, 2007

20. korby

korby The Cleavemaster

Deocamdată am rezolvat cu Foobar, mulţămesc.