Întrebări pe care ni le punem de mult

Nu mă bazez pe nimic. Doar constatam că trăim într-o lume mai puţin periculoasă decât încearcă unii s-o prezinte.
Pe de altă parte, ceasul rău, pisica neagră te pot lovi oricând şi dacă n-ai câini prin preajmă. :wink:

Eu ma bazez pe faptul ca pisica neagra poate lovi oricand, dar intr-un oras fara caini nu vei fi muscat. Asa ca prefer sa nu mai am caini vagabonzi prin zona ca sa reduc din riscuri, sunt destule si fara ei.
 
Indeed! Feed them! If you dare! Pe altă ordine idei trebuie luate măsuri. Indiferenţa ne omoară! Încet dar sigur. Şi violenţa nu e o soluţie. Nu mai asemănaţi (nu spun nimănui ce să facă, îmi expun doar punctul de vedere) gândacii de bucătărie cu câinii pentru că sunt două lucruri total diferite. Gândacul ştie să facă două lucruri: să mănânce şi să îşi facă o copie. Câinele ştie mai multe. Nu suficient de multe încât să aibe dreptul să umble liber pe străzile unui oraş, dar nici atât de puţine încât să te induri să îl omori ca pe un gândac. Şi cât timp o să avem primari şi directori de firmă de ecarisaj miserupişti nu o să se schimbe nimic ( decât numărul câinilor vagabonzi :biggrin:).
 
Câinele ştie mai multe. Nu suficient de multe încât să aibe dreptul să umble liber pe străzile unui oraş, dar nici atât de puţine încât să te induri să îl omori ca pe un gândac.
Einstein spunea "totul e relativ"? De acord, nu dam cu RAID pe caini si nici nu ii omoram cu pliciul, o supradoza de somnifere care nu doare e in regula?
 
Ăștia au suprimat pedeapsa cu moartea pentru bestiile umane și tu recomanzi o metodă "umană" de ucis niște biete animale nevinovate? Fiindcă problema a fost creată tot de oameni. :wink:
 
Din punctul meu de vedere orice acţiune care implică "killing" e greşită. Mă refer per general. Dacă un căine e turbat (I'm theorizing here!) nu o să îl dea nimeni spre adopţie ci o să îl trimită la somnic. Dar ideea de eradicare în masă is wrong! ( except pests offcorse!)
 
Împrieteneşte-te cu ei. :biggrin: O pungă de goglezuri face minuni. :hihi:
Ce simpatic eşti, şi ce pe lângă subiect.
Caz concret: vii acasă, te pui în pat, la 1 noaptea hau-hau pe la geamuri. Se termină la 2:05, la 2:11 iar hau-hau. Pe la 3:30 gata... până la 3:52, când... ghici... hau-hau. etc., etc.
Ce faci? Ieşi la geam şi vorbeti cu ei? "Băi, pretenilor, gata cu chefuiala că mâine am de lucru"? Chemi poliţia?
Ce e culmea e că dacă fac vecinii chef (şi cu ăia măcar în teorie ai şanse să te înţelegi) chemi poliţia. Dacă fac câinii scandal, te uiţi ca prostu'.

Ăștia au suprimat pedeapsa cu moartea pentru bestiile umane și tu recomanzi o metodă "umană" de ucis niște biete animale nevinovate? Fiindcă problema a fost creată tot de oameni. :wink:

Auzi, în momentul în care-mi cad ochii în gură la muncă şi-mi scade performanţa; în momentul în care adorm în şedinţe; în momentul n care nu mă pot concentra în cucu' meu să învăţ dracului ceva; ei, atunci eu zic fuck them, eu >> bunch of dogs.
Ştiu că problema a fost creată de oameni. Dar tot oamenii pot să o şi rezolve.
Din punctul meu de vedere orice acţiune care implică "killing" e greşită. Mă refer per general.
Um, dă tu altă soluţie. Critici de genul "aşa nu" sunt peste tot; vreau să aud alternative.
Dar ideea de eradicare în masă is wrong! ( except pests offcorse!)
24h Howling Dogs = pests.
 
Daca nu m-ar lasa sa dorm i-as extermina, asta e clar. Din fericire termopanele rezista, sau poate nu am eu suficienti caini la bloc, poate e corul prea mic desi cand se aduna toti fac lejer o duzina. :biggrin:
 
Din punctul meu de vedere orice acţiune care implică "killing" e greşită.
Pe ce se bazeaza acel punct de vedere? Ce e gresit in "killing" in general? Nu vorbim de oameni, deci nu e vorba de valori morale, empatie sau cine stie ce, vorbim de animale domestice din aceeasi clasa cu vaca, porcul, oaia, capra si alte preparate culinare. Nu avem bucatarie traditionala pe baza de caine pentru ca nu am avut niciodata o masa suficienta de caini ca sa fie luati in considerare ca sursa de hrana, dar asta a fost pentru ca inmultirea lor a fost tinuta sub control - nu prin castrare, ca acum 100 de ani nu se caustrau cainii, ci prin mass killing of puppies.
 
In loc sa ne aprindem pe forum, eu zic sa batem la cap pe cineva din administratia locala. Am intrebat pe site-ul PMB, sper sa primesc ceva raspuns.

Mesajul dumneavoastra, adresat Primariei Municipiului Bucuresti prin intermediul site-ului www.pmb.ro, incarcat in data de 2010-12-07 10:45:09, a fost redirectionat/a spre competenta solutionare catre 'administratia pentru supravegherea animalelor', Conform Ordonantei de Guvern nr. 27/30.01.2002, privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor.

Suspansul ma doboara.....
 
Nu putem convinge hingherii sa se modernizeze si pe langa bilute sa scoata si coardele vocale (sau cum le-o zice) ale cainilor? :goofy:
 
Ce simpatic eşti, şi ce pe lângă subiect.

Ai dat-o și tu-n ironie?

Soluția e simplă, și ți-am dat-o mai sus: anunți societatea de ecarisaj, pe care o găsești informându-te, fie pe net, fie direct, telefonic.
Că am despicat, unii, firu-n patru sau am făcut, alții, teoria chibritului, deh! se poartă de la o vreme pe XF. :wink:
 
@ ursa si rico, o sa dau un raspuns comun: Eu nu vreau sa ma plimb cu "cadouri" in buzunar ca sa pot sa ma plimb prin oras. Inteleg ca rechinii te ataca pentru ca intri in apele lor, leii te ataca pentru ca intri in bucata lor de savana, etc. Dar orasul e al meu (ca om), nu al lor. Problemele pe care le pun cainii au fost prezentate. Apoi s-au dat si cateva solutii si, bune sau mai putin bune, ele sunt solutii la aceste probleme. Inclusiv omoratul lor. Pe partea celor care protesteaza pentru drepturile animalelor nu aud nici o solutie, nici o alternativa, doar anti-solutii. Nu ii omorati. Perfect, ia-i in casa. Nu sunt un om crud, imi plac animalele dar imi plac atat timp cat nu sunt un pericol pentru mine in zonele mele de confort: in casa, in oras, etc. In pustietate sunt constient ca nu o sa pot fi mereu in siguranta dar macar in oras sa fiu.

Ca sa nu mai spun ca nu stiu ce e mai rau: sa mori rapid cu un ac in ceafa sau sa traiesti cativa ani in ger, udaciune, foamete, canicula si eternul accident de masina care te pandeste la fiecare colt daca esti patruped. That's humane, right?

Chiar acum vreo doua saptamani un coleg de serviciu imi povestea ca varul lui a fost atacat de un caine la cateva zeci de metri de scara blocului. Probabil cainele a sarit la verigheta care stralucea si i-a muscat degetul. Adica i l-a muscat cu totul. Verigheta a gasit-o, degetul nu. Asta e doar una din intamplarile de genul asta care iti scoala parul de pe ceafa. Periodic mai apare in ziar cate un articol cu cine stie ce copil sau batran desfigurat sau omorat de vagabonzi. Stiu ca sunt si alte probleme mai mari in lumea asta dar de alea se ocupa cineva. Si alea se rezolva scump. De cainii astia nu se ocupa nimeni. Si nu numai ca nu se ocupa nimeni dar cand cineva ar vrea sa o faca sar repede "aparatorii cainilor". Eu de la acesti aparatori nu am vazut niciodata in viata mea solutii. Niciodata. I-am vazut constant protestand impotriva solutiilor altora totusi.

Ma intreb daca in viata lor procedeaza la fel. La serviciu cand cineva propune sa rezolve o problema intr-un fel ei spun doar "eu propun sa nu rezolvam problema asa". acasa cand nevasta propune sa faca ciorba de peste ei spun doar "eu vreau sa nu mananc ciorba de peste". Etc.
Si nu cunosc nici un aparator al vagabonzilor care sa fi trecut printr-o experienta nasoala cu ei. In general se rezuma la "mai, eu nu am patit-o deci se poate".

Pana la 16 ani nici eu nu fusesem muscat de caine. Si cred ca au mai trecut vreo 10 de atunci pana sa fiu muscat. Unul m-a muscat in centru acestei civilizate urbe, vizavi de magazinul Unirea. Mi-a sfasiat pantalonii si a facut o gaurica maricica in picior. Al doilea m-a muscat vreo jumatate de an mai tarziu si doar mi-a rupt pantalonii. Acum trecand peste valoarea pantalonilor pe care tanti aia de la 4 labute nu o sa mi-o returneze desi mai venea din cand in cand in Romania si tipa la Base ca e criminal si ca o sa apere ea cainii, eu chiar nu vreau sa umblu cu "spaga" pentru caini, chiar nu vreau sa imi fie teama pentru mine sau familie cand mergem seara pe undeva. Si daca galagia e o problema "estetica" de cele mai multe ori, iar cand nu e uneori poti sa spui ca mai pui un termopan (care oricum te ajuta si la altceva), pericolul fizic e mai mare. Tin la integritatea mea corporala.
Eu am anuntat autoritatile in mod repetat. Cand am fost muscat am anuntat Politia Comunitara si ecarisajul. Cainii aia au ramas acolo si au fost in continuare ingrijiti de vecini. Daca eu sunt muscat sau omorat de cainele pe care tu il ingrijesti cainele e de vina, nu?

Nu cer cuiva anume sa se ocupe singur si personal de problema, asa cum cer toti iubitorii de animale cand le propui solutia omorarii lor. Dar as vrea macar sa aud ce e in mintea lor, ce solutie chiar si vag fezabila si cu rezultate pe termen scurt mediu si lung ar propune ei. Pot sa spun din start ca solutia actuala, castrarea, se ocupa doar de bilute nu si de coarde vocale si dinti. Ca sa nu mai spun ca e solutie pe termen lung, nu scurt.

Eu pentru rezolvarea rapida a problemei nu am decat solutia omorarii lor. Cealalta parte a solutiei s-ar referi la mentinerea "curateniei". Adica inregistrarea oricarui caine proprietate personala, marcat cu cip, etc. astfel incat daca ajunge abandonat in strada sa te usture la buzunar. Acelasi lucru si cu eventualii pui pe care i-ar face. Esti prins cu un animal neinregistrat, amenda cat casa. Armele sunt periculoase si, cu toate ca arma "de capul ei" nu poate sa faca nimic, tot trebuie inregistrata si se tin evidente clare sub amenintarea unei pedepse mari. Idem la armele vii, adica toate animalele care atr putea sa fie periculoase. Probabil ca la solutia asta ar trebui lucrat ca sa poata fi pusa in practica dar macar nu e doar o "anti-solutie".
Iubesc animalele, am 3 in casa, am avut caini pe la tara si ce rau mi-a parut cand au murit, nu am nici o problema cu cainii in lesa pe strada dar cainii care sunt un pericol major (aia vagabonzi) trebuie indepartati de tot. Nu temporar in cusca si apoi eliberati.

La un moment dat o sa se rupa firul si chiar o sa incep sa ma plimb cu o punga de golgoaze "cica cea de taina", adica de-alea dupa care sigur nu se mai trezeste catelul. Mie nu poate nimeni sa imi ceara sa ma expun unui astfel de pericol doar pentru ca unii se simt in siguranta si altii vor sa sufle si-n iaurt ca sa nu pirda voturile. Si mi-e teama ca spre deosebire de injectia letala asta nu o sa fie o moarte linistita. Dar cum era vorba aia printre puscariasi: "decat sa planga mama mea mai bine sa planga mama lui".
Daca pe madam 4 labute nu o intereseaza hainele mele si piciorul meu nici pe mine nu cred ca o sa ma intereseze prea mult de cateii aia. In plus mie mi se pare ca le-as face un bine omorandu-i.
 
bausto, relax, man! Dacă ai să te uiți, chestia cu împrietenirea era spusă ca o glumă.

Știți care-i șmecheria? Că noi și câinii facem cuplu de mii de ani. Acum, brusc, "grație" așa-zisei civilizații, ne-am dat seama că aceștia (chipurile, sălbăticiți) au devenit indezirabili. Toate, din cauză că unele cupluri om-câine, din diverse motive și exclusiv din vina omului, s-au destrămat. Pus să rezolve situația, omul (pe alocuri) nu face față. Cum e în cazul zonei de domiciliu/influență a lui war4peace. Și-atunci vina/blestemele/intențiile ucigașe cad pe... sărmanul câine.
Ce să mai zică amărâții ăia cărora le sare tigrul în spinare?

Soluția a fost dată mai sus de câteva ori.
 
Nu, noi si cainii nu facem nici un cuplu. Noi oamenii am folosit animalele de fiecare data cand am avut ocazia, de la vanat pentru carne, muls pentru lapte, paza sau intoarcerea turmelor pana la joaca de plictiseala (pisici), dar cuplu cu animalele au facut doar zoofilii. Animalele au fost si sunt unelte care sunt folosite dupa nevoi, iar cand nu mai sunt folosite sunt indezirabile, "disposable", eliminate, abandonate sau cum e mai simplu in situatia respectiva. Or fi cainii relativ inteligenti, dar nu primesc automat drepturi speciale din cauza asta si nici nu devin utili sau indispensabili pentru o plimbare linistita prin parc sau pe strada.

Mii de ani de utilizare nu sunt un argument pentru a tolera caini vagabonzi. Lumea se modernizeaza, nu isi mai face nevoile pe marginea drumului (cum s-a intamplat mii de ani), in epoca moderna oamenii locuiesc in orase, iar cainii nu mai au nici un loc in poza. Sa trecem peste, nu ne ancoram de trecut.

Nu am vazut nici o solutie mai sus, poti sa o repeti ca pentru prosti? Solutie e chestia aia care prin aplicarea ei schimba situatia incat problemele sa dispara: fara zgomot noaptea, fara rahat pe strada, fara accidente de circulatie provocate de animale in oras, fara muscaturi. Care e solutia care rezolva problemele astea?
 
bausto, relax, man! Dacă ai să te uiți, chestia cu împrietenirea era spusă ca o glumă.

Știți care-i șmecheria? Că noi și câinii facem cuplu de mii de ani. Acum, brusc, "grație" așa-zisei civilizații, ne-am dat seama că aceștia (chipurile, sălbăticiți) au devenit indezirabili. Toate, din cauză că unele cupluri om-câine, din diverse motive și exclusiv din vina omului, s-au destrămat. Pus să rezolve situația, omul (pe alocuri) nu face față. Cum e în cazul zonei de domiciliu/influență a lui war4peace. Și-atunci vina/blestemele/intențiile ucigașe cad pe... sărmanul câine.
Ce să mai zică amărâții ăia cărora le sare tigrul în spinare?

Soluția a fost dată mai sus de câteva ori.

Când dorm cu doişpe treziri pe noapte nu cred că mai am stare de glume pe subiectul ăsta.
Apoi, tu faci nişte analogii absolut teribile, scuză-mă că o zic direct, dar mi-e diplomaţia până în gât.
Ce-are sula cu prefectura şi câinele domestic, îngrijit punctual de om (recte: Omul X are câinele Y sau câinii Y, Z, Ţ) cu haitele de câini ai nimănui care fac legea noaptea prin cartier mai ceva ca bandele de motociclişti din Mad Max? Tu vorbeşti de la o distanţă sigură, dintr-un cartier fără câini, n-ai idee cum e pe la mine prin zonă noaptea, normal că ai alte opinii. Dar de la asta până la a menţiona "cupluri om-câine", come on. Adică e OK să pui otravă la colţuri pentru şoareci, dar pentru câini nu. Şi pentru una, şi pentru ailaltă tot omul e de vină, just so you know.
 
Care e solutia care rezolva problemele astea?

Soluția, foarte simplă: să suni la ecarisaj. E imposibil să nu existe așa firmă în capitala "europeană" a statului bananier România, al cărei buget știm noi cât e de mare și cum se formează.
Ai înțeles tu foarte bine conotația ce am vrut s-o dau cuvântului "cuplu", cea de tandem, de echipă. Sau o să-mi spui că tandem e vreo poziție sexuală? :hihi: Nu-i nevoie să-mi ții prelegeri de limba română, că te iau și eu cu sensurile figurate ale cuvintelor. :wink:

PS: și Hitler a avut argumente când a căsăpit evrei, care erau priviți aproape ca niște câini. Probabil și noi am avea să căsăpim țigani. Ce să mai zic despre niște câini adevărați (nu dinamoviști). :hihi:
 
Back
Top