Întrebări pe care ni le punem de mult

Un site care să facă diferite comparaţii între produsele de pensie privată? Sau ceva experienţe pozitive/negative cu acest domeniu?
Simt că îmbătrânesc dacă mă gândesc la asta?
 
Experiente - reduse, dar reale: acumularea intr-o pensie privata a fost in ultimii ani un subiect cu date oficiale supraevaluate, netransparente si incredibile. Asta inseamna ca ceea ce contribui se va regasi intr-un procent cam mic in ceea ce vei primi si ca momentan e mai eficient sa pui banii intr-un depozit si sa nu te atingi de ei. Aceasta afirmatie este pur subiectiva si contrazice flagrant declaratiile pompoase ale fondurilor de pensie si agentilor lor.

Doar un exemplu real: unele din companiile care ofera pensii private au si asigurari de viata. La un portofoliu similar au rezultate financiare extrem de diferite: din 2008 incoace orice asigurare de viata are randament negativ (valoarea curenta e sub totalul sumelor depuse), chestie care temporar e normala (uniturile sunt la o valoare scazuta, dar cu sanse reale sa isi revina), in timp ce pensiile private au randamente real pozitive (peste rata inflatiei). Asta ridica niste semne de intrebare pentru ca ma refer strict la unituri similare, nu la variantele puternic speculationiste (si riscante) care exista la asigurari de viata.

LE. Si nu e deloc exclus ca pensiile private sa fie puternic impozitate ca venituri, desi sunt doar rambursari din sume acumulate, deja impozitate. Asta inseamna intre 16% si aproape 50%, in functie de tipul de impozitare ales. Dar nu pot comenta aceasta speculatie :smile:
 
Mă baţi dacă n-am priceput nimic? :smile:
Eu m-am ferit cât se poate de mult de a mă interesa de pensii private and all that crap; asta fiindcă am alte priorităţi în momentul d efaţă. Modul în care îmi evoluează sănătatea e suficient de îngrijorător ca să am dubii legate de atingerea vârstei de 65+ ani.
Poate de-aia sunt aşa paralel cu ce scrii tu acolo :smile:
 
Pe scurt: fata de pensiile clasice care functioneaza ca o schema Ponzi (sau Caritas; da, e ilegal in orice colt de lume civilizata daca nu e facuta chiar de stat si obligatorie prin lege :frown:), pensiile facultative functioneaza ca un fond de acumulare. Asta inseamna ca te intereseaza cat depui si cat iei, in ideea ca in timp cat iei trebuie sa fie mai mult decat depui (se aduna echivalentul dobanzilor, desi nu sunt dobanzi si nu functioneaza chiar asa, dar incerc sa simplific cat se poate). Dar poti avea si varianta inversa: ce depui si se investeste sa ajunga sa valoreze mai putin decat ai cotizat. Ex: cotizezi 10 lei lunar, in 2 ani ai platit 240 de lei. Valoarea acumulata poate fi 200 de lei (ai pierdut) sau 300 de lei (ai castigat).

Pe investitii similare un fond de pensii raporteaza o crestere de 15% anual, iar pe asigurarile de viata raporteaza o crestere de 1% sau chiar o scadere de 5%, asta in acelasi an. Nu pute rau? Nu inseamna ca una din cifre e umflata doar ca sa atraga clienti? Oare care din ele?
 
Păi stai aşa, dacă zici "investiţii similare", eu înţeleg următoarele:
1. Am bani depuşi de ăia cu pensiile;
2. Am bani depuşi d eăia cu asigurările de viaţă;
(să presupunem că sumele sunt egale, pentru simplitatea calculului)
3. Investesc TOŢI banii (dar separat) în ACELAŞI lucru (e.g. acţiuni la SC Butelia S.A.).
4. S.C. Butelia S.A. merge pe pierdere 5%, că s-a conectat toată Oltenia la gaze şi nu mai vinde atâtea butelii, mă rog...
5 (correct me if I am wrong) - ar trebui, ca investitor, să am pierderi de 5% şi colo, şi dincolo (dimensiunea sumelor e irelevantă, 5% din un leu sau din un miliard e tot 5%, procentual).
Tu zici că se raportează altceva?
Şi dacă raţionamentul e corect... atunci de ce nu sunt ăia care dau rapoartele astea cercetaţi penal şi băgaţi niţel la pârnaie?
 
Sumele de la fondurile de pensii nu se investesc in aceleasi chestii ca si asigurarile de viata. De obicei, sumele de la fondurile de pensii de investesc in obligatiuni, titluri de stat, adica chestii foarte sigure, dar cu o marja de profit simtitor mai mica.

Teoretic, sumele investite in actiuni si chestii mai riscante aduc un profit mai mare, dar cum in ultimii 2 ani totul a lat-o la vale, e normal ca fondurile sa iasa in pierdere pe partea de asigurari de viata.
 
În plus, unul din criteriile după care îți alegi fondul la care cotizezi este exact „rețeta” investițiilor pe care vor să le facă. Fiecare își publică procentele în care bagă banii ca să facă un portofoliu de investiții: cât în acțiuni, cât în obligațiuni de stat, cât în cămătărie :biggrin: etc.
 
Eu am de gând să investesc minimul în astfel de fonduri, adică doar cât sunt obligat şi nimic mai mult. Fără calculele de mai sus care la prima vedere nu le-am priceput şi nu am de gând să-mi bat capul cu ele, doar când mă uit la un fond de economii văd dobânzi minime garantate de 3%. Păi bine frate, de ce să-mi asum obligaţia să depun regulat o sumă de bani într-un fond care este răsplătit cu mult mai puţin decât un depozit clasic unde dobânda e cel puţin dublă? Un agent de vânzări care a venit pe la noi la firmă a a explicat treaba asta prin faptul că dacă nu eşti obligat să dai bani nu o să-i depui. Da, poate fi şi asta adevărat, dar parcă nici să-i dau la alţii să se folosească de ei degeaba nu-mi convine. Şi sincer, dacă vrei să strângi nişte bani îi strângi, nu cred că-ţi trebuie un contract ca să poţi face asta.

Aşa că cel puţin deocamdată eu unul o să-mi creez singur propriul fond de pensie când voi considera că e cazul.
 
Tu zici că se raportează altceva?
Şi dacă raţionamentul e corect... atunci de ce nu sunt ăia care dau rapoartele astea cercetaţi penal şi băgaţi niţel la pârnaie?

Exact. Chiar am specificat ca e vorba de plasamente similare (titluri de stat in cea mai mare parte), nu speculative (actiuni) si facute de aceeasi companie la aceleasi costuri si cu aceleasi rezultate (teoretic).

Ce se raporteaza e o valoarea a fondului de investitii, dar modul de calcul nu e transparent - nu stii cum au ajuns la ea, nu stii daca e reala, stii doar ce pretind despre ea si nu poti demonstra nimic. Atata timp cat nimeni nu face o plangere (foarte greu de investigat si de demonstrat ceva) nu face nimeni nici o cercetare de nici un fel. Astfel singura masura de siguranta ca potential client e sa te uiti comparativ la ce raportari au si daca ti se par ciudate sa zici "pas".

Sumele de la fondurile de pensii nu se investesc in aceleasi chestii ca si asigurarile de viata. De obicei, sumele de la fondurile de pensii de investesc in obligatiuni, titluri de stat, adica chestii foarte sigure, dar cu o marja de profit simtitor mai mica.

Teoretic, sumele investite in actiuni si chestii mai riscante aduc un profit mai mare, dar cum in ultimii 2 ani totul a lat-o la vale, e normal ca fondurile sa iasa in pierdere pe partea de asigurari de viata.
Yeah, right, ma bucur ca citesti cu atentie si stii despre ce e vorba. Verifica produsele pe asigurari de viata si vezi ce optiuni au - minim 2-3 variante de la foarte conservatoare la speculative.

Aşa că cel puţin deocamdată eu unul o să-mi creez singur propriul fond de pensie când voi considera că e cazul.
Deocamdata mi se pare cea mai buna optiune pe piata :smile:
 
Pluginul funcționează doar în Internet Explorer. Nu încerca pe Opera sau Firefox că nu va merge.
Bleah.

Am văzut pe Antena 3 până la urmă. Penibil. Chestia e că românii nu realizează că se poate și mai rău decât e acum, altfel ar fi stat naibii acasă și n-ar fi ciutut traficul și așa nasol din zona respectivă.
 
Eu sunt prea departe de astea. Si fizic si psihic. Mi se pare de mult timp ca totul merge intr-o directie gresita. Asa ca refuz sa ma mai enervez. Am o oferta de slujba la Universitatea din Uppsala. Ma gandesc serios sa o urmez.
E cam departe, dar cred ca mi-ar fi mai bine acolo.
 
Bre, deci cade Boc? Sau nu? Sincer nu ştiu ce să cred.
Aa, şi cei din Piaţă sunt în mare parte pesedişti şi vreo câţiva blegomani care n-au treabă acasă.
 
Bleah.

Am văzut pe Antena 3 până la urmă. Penibil. Chestia e că românii nu realizează că se poate și mai rău decât e acum, altfel ar fi stat naibii acasă și n-ar fi ciutut traficul și așa nasol din zona respectivă.

Deci tu stai acasa si inghiti si strangi din dinti pana nu se mai poate, sau iar te-ai trezit vorbind?
Sunt de acord ca protestul nu trebuia organizat azi, ca e zi de munca (daca vor sa faca proteste, sa faca in weekend, cand deranjeaza teoretic mult mai putina lume), dar nu ca din cauza ca se poate si mai rau.
 
Pai l-au organizat azi pt. ca e si motiunea de cenzura. :wink: Sa nu uitam ca Unirea Principatelor a fost votata cam la fel, adica:

"...liberalii radicali au initiat, prin intermediul tribunilor, o vie agitatie în rândul populatiei Capitalei si al tăranilor din împrejurimi. O multime de peste 30 000 oameni s-a aflat în preajma Adunării. Unul dintre tribuni, I.G. Valentineanu, nota că poporul era gata „să năvălească în Cameră si să o silească a proclama ales pe alesul Moldovei". - by WiKi.

Suna cunoscut? :biggrin:
 
Da, spiritul de cireada e vechi si bine inradacinat. Vie agitatie e atunci cand impungi vacile cu batul, nu?
 
Back
Top