1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Întrebări pe care ni le punem de mult

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by takeda, Mar 9, 2004.

1. IceCub

IceCub Membru Senior

Dupa ce am vazut chestia asta stau si ma intreb de ce ultimul GTA are ~16GB? :rolleyes:

2. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Demo scene

Old news, baby
    ! E drept, totuși, oameni sînt foarte buni la așa ceva.

Voi nu cunoașteți scena demo...?

3. miahi

miahi Wizzard

Ca să nu stea jucătorii să aştepte 10 minute încărcarea/decompresia/crearea jocului :smile:.

4. war4peace

war4peace Membru Senior

Nu e vorba de optimizarea jocului. Chestiile de genul ăsta sunt construite folosind nişte foarte complecşi (şi misterioşi, pentru mine) algoritmi procedurali. Care rup procesorul în două şi au şi nişte limitări destul de puternice (în sensul că pot fi parţial utilizaţi într-un joc 3D, dar din cauza inflexibilităţii lor nu oferă suficientă interactivitate). Sunt în schimb buni pentru a reduce dimensiunea jocului, dar numai în cazul de cut-scenes. Altfel, adio savegames, spre exemplu.

Da, e una din foarte puţinele încercări de interactivitate cu ajutorul algoritmilor procedurali.

Fiindcă GTA foloseşte texturi, iar chestia asta le generează algoritmic. Ca să fac o comparaţie, GTA are nevoie de placă video ţeapănă, iar acest demoscene are nevoie de CPU muult :smile:. Ca să rulezi ceva de genul GTA 4 cu algoritmi procedurali ai avea nevoie de vreo 10 quad-cores care să facă toate calculele :smile: - plus o căruţă de memorie...

Exactamente. 10 minute sunt nimica; deşi împachetat are 171 KB, când se umflă în memorie poate atinge peste 1 GB, lejer.

5. _~_

_~_ Membru

În principiu toate calculele se pot face într-un shader GPU.

Cât despre GTA-ul de 16GB... aveam o hartă destul de detaliată a planetei Pământ care ocupa atâta. Câte milioane de texturi are încât să justifice această dimensiune? Pun pariu că harta mea are mult mai multă informație decât toate texturile GTA-ului.

6. lai

lai 370HSSV-0773H

Mai pune langa texturi si niste fisiere video, sound bank-uri, modele 3D, etc. si o sa intelegi de ce are jocu' ala 16 gigei. GTA IV e complex si are multe aspecte. :biggrin:

7. LNT

LNT Meşter Strică-Tot

Cum iau imaginea în oglindă a unui fişier PDF? Folosesc FoxitReader dar n-am găsit aşa ceva în el.

8. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Ce inseamna la tine "Cum iau"? Mai exact, ce vrei sa faci cu el?

9. LNT

LNT Meşter Strică-Tot

Am o poză (o schemă de fapt) într-un fişier pdf pe care vreau s-o "oglindesc". :smile:

10. termita

termita Membru Senior

Print screen, deschizi cu Irfan View, flip horizontal, Save.

Printezi fisierul la imprimanta, dar nu pe hartie, pe plastic transparent. Intorci plasticul :smile:

11. LNT

LNT Meşter Strică-Tot

Pff, ceva mai simplu cum ar fi un buton Mirror într-un program caut. Xeroxurile au posibilitatea să facă asta? L-am rugat pe un tip de acolo să-mi scoată poza asta la intensitate cât mai mare dar s-a pierdut sărcaul prin setări, n-am curaj să-i cer aşa ceva că e mult prea complex pentru el. :biggrin:

12. Stek`Ra

Stek`Ra Membru

Ceva mai simplu (buton de flip) nu vei gasi in nici un PDF Reader.
    Ce vrei tu gasesti in orice editor de PDF (inclusiv Adobe Standard/Professional).

Mai poti sa dai "print-to-file" in orice programel de gen, iar la printare ar trebui sa aiba optiunea "flip horizontal" - cam toate au.

13. puterfixer

puterfixer Administrator

Bullzip PDF Printer (freeware) îţi face o imprimantă virtuală ce generează PDF-uri din orice aplicaţie ce are opţiunea „Print”. E de fapt încă unul din zecile de wrappere pentru GhostScript. Iar în opţiunile avansate are şi opţiunea „Mirror”.

Attached Files:

14. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Nu asa! Complicat.
    Ai nevoie de Adobe Acrobat (nu Reader, Acrobat ala mare). Deschizi PDF-ul si-i zici sa extraga imaginile. Odata extrasa, faci ce vrei cu ea. Obtii si calitate mai buna. :wink:

15. _~_

_~_ Membru

Deci în loc de programul minimal și gratuit sugerat de puterfixer, îi sugerezi să pirateze un program de 1GB?

16. LNT

LNT Meşter Strică-Tot

Mi-e lene să caut/instalez Acrobatul "mare", dar am rezolvat cu Bullzip PDF Printer. Din FoxitReader nu mi-l întorcea, nu ştiu exact de ce dar am încercat de vreo 4 ori, însă am reuşit prin Print to OneNote de unde l-a scos mirrored aşa cum voiam eu.
    Mulţumesc pentru ajutor. :smile:

17. hulubei

hulubei questionable intruder

Sau FoxitPDFEditor.

18. Quark

Quark zis şi Brucan

Te-ai apucat cumva de cablaje in regim diy? :smile:

19. LNT

LNT Meşter Strică-Tot

Diy?

20. Quark

Quark zis şi Brucan