Întrebări pe care ni le punem de mult

Cuprinzător post! Specific pentru turci aş putea spune :smile:
Si pentru spanioli la fel (ma rog, foarte similari cu turcii la partile rele). Macar turcii mai au si parti bune. Unde merg vest europeni (adica nemti si englezi ca doar astia cred ca au obsesia de a pleca din tara in fiecare an, toti de la minori pana la pensionari) e si OB pentru est europeni.
 
Cel mai tare "buletin meteo" l-am vazut acum multi ani intr-un spectacol Divertis (parca). Ca sa il/ii citez:
"Vremea este probabila. Va multumim pentru atentie!"
Mi se pare cea mai pertinenta prognoza posibila. :biggrin:
 
De ce la meteo se zice Cer variabil. Ce dumnezeu variaza la cerul ala?

E din ciclul balonul e rotund, se poate întîmpla orice, sperăm să cîştigăm, dar şi ei au o echipă bună.
"Am stat de vorbă cu căpitanul echipei, Jiji Obvious."
"Mulţumesc, Andreea."
 
De ce mă obsedează melodia asta? (Nu e nici pe departe printre muzicile pe care le ascult frecvent.)
La mine e cap de lista in player. Si ma obsedeaza si pe mine. Probabil e o melodie reusita.

E din ciclul balonul e rotund, se poate întîmpla orice, sperăm să cîştigăm, dar şi ei au o echipă bună.
Mai exista vreo meserie cu atat permisivitate decat cea a meteorologilor? Nu-mi imaginez vreun meteorolog dat afara ca nu si-a facut treaba. Si ce sens mai are Administratia Nationala de Meteorologie cu 12 directori cand aia de la Weather.com o nimeresc mult mai bine decat ei privind vremea in Romania? Le e asa greu sa acceseze si ei situl ala si sa preia informatiile de acolo? Sau o fac deja si mai baga si "din burta" sa nu se prinda lumea si atunci o dau in strachini cu prognoza?
 
Mai exista vreo meserie cu atat permisivitate decat cea a meteorologilor? Nu-mi imaginez vreun meteorolog dat afara ca nu si-a facut treaba. Si ce sens mai are Administratia Nationala de Meteorologie cu 12 directori cand aia de la Weather.com o nimeresc mult mai bine decat ei privind vremea in Romania? Le e asa greu sa acceseze si ei situl ala si sa preia informatiile de acolo? Sau o fac deja si mai baga si "din burta" sa nu se prinda lumea si atunci o dau in strachini cu prognoza?

Preoţia?
 
La mine nu mai merge linkul.

Vin si eu o cu o noua idiotenie pe care nu vreau sa o dezbat pe topic separat.

Am un LAN cu N calculatoare. Vreau sa am control asupra fiecarui calculator ce alt calculator poate sau nu poate accesa din LAN. Si vreau un control centralizat.
In prima faza m-am gandit ca fiecare computer sa fie fortat sa treaca printr-un soi de router (fortarea subnetizarii la limita cea mai mica??) iar din acel router sa stabilesc daca A are voie la B si nu are voie la C care are are voie si la A si la B dar nu are voie la D.
O a doua varianta care-mi vine tocmai acum in cap ar fi un firewall administrat central, ca un firewall pentru domeniu unde sa blochez conexiunile pe care nu le vreau in picioare intre diferite computere din LAN.

Cineva cu idei?
 
Cand spui "ce alt calculator poate accesa din LAN" te referi la ce share-uri din alt calculator are acces? Pai user/pass nu ajunge ca sa aiba numai anumiti oameni acces la anumite resurse sau nu conteaza userul, conteaza statia la care e logat?
Poti sa incerci cu AD, daca reteaua se preteaza la asa ceva. Ai granularitate fina, deci poti da permisiune per user/share/statie, cine are voie sa se logheze unde si la ce are acces.

Cu firewall-ul e munca serioasa, imi imaginez. Sa stai sa faci un set de reguli care sa permita traficul doar intre anumite statii, in functie de aplicatie, protocol si chiar de sens (de la A la B dar nu si invers). Nu stiu cat de bine ar iesi si nici cat de centralizat este.
 
Back
Top