1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Întrebări pe care ni le punem de mult

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by takeda, Mar 9, 2004.

1. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

'cause he wants to have 3 balls!!! :biggrin:

2. Azazel

Azazel Barbar

Si pentru spanioli la fel (ma rog, foarte similari cu turcii la partile rele). Macar turcii mai au si parti bune. Unde merg vest europeni (adica nemti si englezi ca doar astia cred ca au obsesia de a pleca din tara in fiecare an, toti de la minori pana la pensionari) e si OB pentru est europeni.

3. sabertooth

sabertooth Membru Senior

De ce la meteo se zice Cer variabil. Ce dumnezeu variaza la cerul ala?

4. Thor

Thor Membru Senior

'Seninatatea' lui...

5. lai

lai 370HSSV-0773H

Cel mai tare "buletin meteo" l-am vazut acum multi ani intr-un spectacol Divertis (parca). Ca sa il/ii citez:
    "Vremea este probabila. Va multumim pentru atentie!"
    Mi se pare cea mai pertinenta prognoza posibila. :biggrin:

1 person likes this.
  6. whiskas

whiskas Chronic suicidal

De ce mă obsedează melodia asta? (Nu e nici pe departe printre muzicile pe care le ascult frecvent.)

1 person likes this.
  7. Velkan

Velkan Moderator

E din ciclul balonul e rotund, se poate întîmpla orice, sperăm să cîştigăm, dar şi ei au o echipă bună.
    "Am stat de vorbă cu căpitanul echipei, Jiji Obvious."
    "Mulţumesc, Andreea."

8. Azazel

Azazel Barbar

La mine e cap de lista in player. Si ma obsedeaza si pe mine. Probabil e o melodie reusita.

Mai exista vreo meserie cu atat permisivitate decat cea a meteorologilor? Nu-mi imaginez vreun meteorolog dat afara ca nu si-a facut treaba. Si ce sens mai are Administratia Nationala de Meteorologie cu 12 directori cand aia de la Weather.com o nimeresc mult mai bine decat ei privind vremea in Romania? Le e asa greu sa acceseze si ei situl ala si sa preia informatiile de acolo? Sau o fac deja si mai baga si "din burta" sa nu se prinda lumea si atunci o dau in strachini cu prognoza?

9. lai

lai 370HSSV-0773H

Mersi... Acum nu esti singuru cu probelma asta.:climb:

10. Velkan

Velkan Moderator

Preoţia?

11. bogdan192

bogdan192 Membru Senior

Re-ati ai dreaq cu melcii vostri.

12. fishy

fishy Membru Senior

Me 3.

13. creizi

creizi embedded intelligence

Eu nu o sa dau click pe linkul ala.

14. miahi

miahi Wizzard

Io-s imun se pare.

15. bausto

bausto The year of grace, 2007

Cred ca am uitat cum suna melodia aia de indata ce am inchis tabul :goofy:.

16. termita

termita Membru Senior

E o melodie OK, dar pot sa trec peste ea. Prietena mea mai putin.

17. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Deci noi ne asemănăm cu prietena furnicii...? :biggrin:

18. hulubei

hulubei questionable intruder

La mine nu mai merge linkul.

Vin si eu o cu o noua idiotenie pe care nu vreau sa o dezbat pe topic separat.

Am un LAN cu N calculatoare. Vreau sa am control asupra fiecarui calculator ce alt calculator poate sau nu poate accesa din LAN. Si vreau un control centralizat.
    In prima faza m-am gandit ca fiecare computer sa fie fortat sa treaca printr-un soi de router (fortarea subnetizarii la limita cea mai mica??) iar din acel router sa stabilesc daca A are voie la B si nu are voie la C care are are voie si la A si la B dar nu are voie la D.
    O a doua varianta care-mi vine tocmai acum in cap ar fi un firewall administrat central, ca un firewall pentru domeniu unde sa blochez conexiunile pe care nu le vreau in picioare intre diferite computere din LAN.

Cineva cu idei?

19. creizi

creizi embedded intelligence

Nu am dat click, dar am dat Accept. whiskas e liber sa posteze daca doreste.

20. bausto

bausto The year of grace, 2007

Cand spui "ce alt calculator poate accesa din LAN" te referi la ce share-uri din alt calculator are acces? Pai user/pass nu ajunge ca sa aiba numai anumiti oameni acces la anumite resurse sau nu conteaza userul, conteaza statia la care e logat?
    Poti sa incerci cu AD, daca reteaua se preteaza la asa ceva. Ai granularitate fina, deci poti da permisiune per user/share/statie, cine are voie sa se logheze unde si la ce are acces.

Cu firewall-ul e munca serioasa, imi imaginez. Sa stai sa faci un set de reguli care sa permita traficul doar intre anumite statii, in functie de aplicatie, protocol si chiar de sens (de la A la B dar nu si invers). Nu stiu cat de bine ar iesi si nici cat de centralizat este.