Inchiriat apartament

Marius '95

troubleShooter
Urmeaza sa ma mut intr-un apartament inchiriat si sa dau in chirie apartamentul propriu. E prima data si cand stau in chirie, si cand dau inchirie.
Sfaturi? Care sunt țepele frecvente in domeniu?
 
Nu am închiriat decât o singură dată un apartament în România.

Vezi aici niște sugestii, probabil mai sunt și alte thread-uri pe tema asta, sunt șanse bune să găsești informație relevantă:

Sau:

Dacă vrei să te protejezi ca persoană care închiriază altora, poți face ceva asigurări.

Ca persoană care ia în închiriere un apartament, m-aș uita să fie contract și plățile să fie făcute prin bancă.

Aș căuta un apartament care să nu fie la parter sau la ultimul etaj, și eventual cu geam la baie.

Pentru mine a fost important să am acces la Internet cu viteză bună, nu știu dacă asta e criteriu la tine.

Probabil cel mai important criteriu pentru mine când mi-am căutat locuință a fost apropierea de destinațiile frecvente - probabil job, la tine.

Aș căuta dacă există informații despre rata de infracționalitate în zona noii locuințe.

Aș încerca în ambele ipostaze, să lămuresc întrebarea - "ce se întâmplă dacă mașina de spălat se strică?" și să fie precizat asta scris.
 
Back
Top