Iluminare cu LEDuri pentru bucatarie

Eu ma gandeam intr-un timp sa pun niste becuri sub mobila suspendata, dar nu banda led fiindca lumina e insuficienta, ci becuri cu led de genul astora. Nu sunt mari si cu un suport micut as prinde unul sub fiecare corp suspendat, prinse langa perete cred ca nici nu se vad.
Pentru alimentare m-am gandit sa le pun pe un fir comun tras dintr-un capat in celalalt. Am priza pe perete in corpul ce include hota si care momentan alimenteaza hota si detectorul de gaz. Pentru intrerupator m-am gandit sa folosesc hota, sau eventual un intrerupator pe fir ascuns in dulap. Inca n-am renuntat la idee dar nici nu ma apuc inca de ea, am lumina cat de cat suficienta si acum mi-am montat si o lustra in bucatarie pentru care trebuie sa caut niste becuri mai mici, corpul are 4 becuri si am pus economice de 15w si e prea mult uneori, plus ca-s niste porcarii ieftine si doua din ele se aprind, se mai sting, probabil dupa cum prind prognoza de la cititorii in stele. Am vazut ceva la 8w cu lumina calda dar sunt tot de la Lohuis sau ce-s alea, nu-si merita banii sincer.
 
La gaze te cauta in felul urmator:

- o data la 2 ani => verificare periodica => vine un neica-nimeni si miroase pe la aragaz cu un aparat. Daca e al naibii se leaga de aspectele semnalate mai sus, ii dai un pachet de tigari si te lasa in pace;

- o data la 10 ani => revizia obligatorie a instalatiei. Aici vine firma unsa de ANRE, opreste gazele in tot blocul, da jos contorul general, face test sub presiune a instalatiei, etc... Dupa aia iau apartamentele la rand. Cu astia nu poti sa te intelegi deoarece nu risca sa isi piarda licenta plus ca au interes sa te curete de bani (ca sa-ti schimbe "caneaua" => 65 de lei de ex.). Been there, done that. Asculta ce iti spune un presedinte de bloc. :biggrin:
 
- Isteata treaba cu panourile alea gri. Din ce sunt facute / de unde le-ai luat?
Sticla termorezistenta securizata de 6mm - http://www.amenajari-din-sticla.ro

- O sa te fewta Engie la prima vizita de verificare a instalatiei de gaze. Pregateste o mica spaga ca sa treci testul. Pentru ca tevi obturate si robinet ascuns in mobila.
No biggie, panoul decorativ de langa cuptor are balamale, se deschide si ajungi usor la oricare din cei doi robineti de la coloana de gaze.

- Hota da afara sau e cu recirculare prin filtru de carbon?
Are evacuare in exterior.

LE: personal am ales o solutie ieftina si inestetica (aplica inox cu becuri LED direct la 220V :goofy: ) si am bagat milioanele in alte "scule" pe care le-am considerat necesare in bucatarie. :biggrin:

Nici eu nu tin sa rup cardul in doua cu iluminarea decorativa, dar daca tot am inceput...

Alea verticale sunt țevi de gaz, și nu-s vopsite în galbenul ăla imbecil obligatoriu?! You like to live dangerously :biggrin:
Nope, alea sunt tevile de la calorifer.

Coloana de gaze e la vecinul din spate, la mine intra doar o teava prin perete.
 
Știi cumva care ar fi diferența de preț între panourile alea de sticlă și o faianță decentă? Așa, estimativ?
 
Pe mine sticla aia m-a costat 1964 lei in total. Sunt 3 panouri: 2x60x65cm si 1x209x65cm. Am cumparat eu separat imaginea in format vectorial de pe un site de stock-photos (aia 64 lei). Se monteaza cu slilicon tranparent. Pentru ca peretele in spate nu era tencuit drept (in mijloc e putin concav) si trebuia pus silicon in mod inegal, pe spatele sticlei a fost aplicata o folie , care a costat suplimentar 100 lei (inclusi in costul specificat). Se taxeaza suplimentar decuparile pentru prize (si nu se pot face chiar oricum).

Ce vad eu ca si avantaje fata de faianta:
- montare simpla, curata - dureaza 15 minute si nu se face deloc mizerie; dupa 24h se scot penele de calare si aia e.
- se curata usor, nu mai exista rosturile dintre placile de faianta
- efectul vizual e mult mai puternic decat la faianta, poti face multe combinatii.

Dezavantaj:
- cost mai mare
- se poate scoate doar spargand sticla
- daca se ciobeste trebuie inlocuit tot panoul.

Faianta depinde de gusturi si preferinte, preturile incep cam de la 45 lei/mp o faianta simpla pana pe la 200 lei/mp cele cu modele, sticla printata etc. La faianta mai adaugi manopera (25 lei/mp) si adezivul (17 lei sacul) si chitul de rosturi (20 lei/punga).

In ton cu topicul, am cumparat 3 benzi Omlopp din Ikea si o sursa de 30W, sperand ca e suficient. Pana la urma trebuie sa completez si cu un segment de 40cm, ceea ce inseamna inca o sursa, adica 200lei extra. Sunt relativ dezamagit de calitatea produselor de la Ikea, reducerea costurilor de productie/control al calitatii se vede mai mult decat acum cativa ani - au lipsit niste pungi cu suruburi de fixare din pachete. Efectul e cel dorit, doar sa imi fac timp sa ajung iar la magazin sa iau si piesele lipsa.
 
Sper sa nu. Ca e pusa pe pereti de beton. Care au rezistat 39 de ani. Dar poate avem noroc si nu vedem...
 
Cred ca daca o sa ai un perete care se deformeaza atat de mult ca sa sparga sticla atunci o sa ai o alta problema mai mare, adica s-ar putea sa nu mai fii la etajul la care locuiai initial.
Lipiciul ar trebui sa fie suficient de elastica sa preia unele deformari minore (principial acelasi lucru ca parbrizele masinilor moderne).
 
Solutia finala a constat in 2 transformatoare Ansluta si benzi cu LED-uri Omlopp (3x80cm si 1x40cm), plus firele de conectare. A iesit mult mai scump decat estimasem initial, dar macar arata bine. Me is happy.
 
Lumina ambientala + LED-uri:
IMG_20151203_190728152.jpg IMG_20151203_190737107.jpg

Doar LED-uri:
IMG_20151203_190747642.jpg IMG_20151203_190750263.jpg

Profilele Omlopp sunt lipite cu banda dubla adeziva de corpurile superioare din mobila, sursele sunt puse intr-un corp, in spatele casoletei care mascheaza priza modulara si contine si conexiunile surselor cu benzile.

IMG_20151203_191258493.jpg IMG_20151203_191304005.jpg

Intrerupatorul comanda iluminarea ambientala, nu am simtit nevoia unei telecomenzi.

Pe langa aspectul clar imbunatatit (pozele sunt crappy, talentul meu foto si camera de pe Moto G fac o combinatie mortala), sunt si utile: iluminarea blatului e mai buna, ajuta la gatit. Doar LED-urile asigura o iluminare placuta, numai buna de stat la povesti, la un ceai. Singura parte neplacuta e ca se vad orice urme de murdarie pe sticla.
 
Ai luat in considerare si montarea in fata, imediat sub usile dulapurilor de sus? E posibil sa-ti rezolve si problema cu urmele de pe sticla.
 
Da, dar nu obtin acelasi efect.

Oricum e o problema falsa, se sterge imediat sticla.
 
Back
Top