i7 3770K versus i5 3570K

war4peace

Membru Senior
i7 3770K versus i5 3570K

Diferenţele sunt:

- Hyperthreading (i7 are, i5 n-are)
- Frecvenţă (3.5 GHz versus 3.4 GHz)
- Cache (8 MB versus 6 MB)
- preţ (999 RON la i5 faţă de... 1469 RON la i7).

Pentru utilizare pe termen lung (gen "iau o dată şi vreau să am pace 5 ani") merită efortul pentru a cumpăra i7 faţă de i5 sau e overkill?
 
Presupun ca varianta mea (xeon 1230v2, 3.3ghz, HT, 8mb cache, tdp 69w, fara grafica la 1100 lei) nu iti place pentru ca vrei super overclocking din multiplicator. Daca n-ar fi existat xeon-ul n-as fi facut upgrade-ul acum, dar m-as fi orientat la un i7 pentru mai incolo.

Acum 2 ani si eu credeam ca ma va tine i5-ul vechi mai mult. Ar mai fi rezistat ceva timp, dar per total (ssd nou + sata 6gbps + 16gb ram + ht) diferenta se simte.
 
Măi, sincer, îmi place. Dar aici dau în alte alea, că iar nu ştiu ce e de ales, sunt cu ghiotura.

Am ales 3 feluri, să ne dăm cu părerea...
 
Alegerea ilogică ar fi Xeon. Dacă avea multiplicator deblocat mai spuneam, doar am unul ES în desktop de ani de zile deja :biggrin:

Aș alege 3770K sincer. Depinde de tine dacă îți permiți diferența de preț sau nu. Xeonul meu are deja aproape 3 ani și o să-l mai țin pentru că nu găsesc platforme interesante și cu mult mai bune în prezent. Hyper threadingul se simte oricum ai da-o și cam orice ai face. Sincer chiar cred că o să aibă o viața mai lungă.

Singura problemă este că dacă-ți crapă placa de bază, peste 1 an nu vei mai găsi nimic nou la vânzare. Been there, done that, și la mine au crăpat două de la același feature care era inexistent - aka cică suportau 4x4GB RAM dar de fapt sursa de VDimm a decis să-și dea duhul. De două ori, pe două plăci identice, fără probleme în prealabil. Deci eu m-aș orienta din timp să țin prețurile sub observație și când este o ofertă cu lichidare de stoc să mai iei una de rezervă. Asta dacă într-adevăr crezi ce spui cu ăia 5 ani :smile:
 
Ok, da' care?

Edit: sorry, ninja post.
Păi calculatorul la care fac upgrade lunile astea a fost cumpărat în 2007, Noiembrie. Deci, da, chestia cu 5 ani e valabilă. Dacă am un procesor mai puternic şi memorie căcălău, după aia nu mai schimb decât placa video şi sursa, când o fi cazul, dacă o fi cazul. OK, placa video e în plan (de schimbat) anyway.
 
De ales între ele e simplu, pentru că e exact același siliciu. Frecvențe vs preț:
3.3 = 1107 lei
3.4 = 1257 lei (+3% frecvență, +13% preț)
3.5 = 1662 lei (+6% frecvență, +50% preț față de 3.3)

Dacă consideri că o frecvență de 3-6% e observabilă și merită diferența de preț (performanța o scoți doar crescând frecvența de bază, orice ar trebui să meargă la 103MHz în loc de 100), go for it. Eu am zis că nu.

LE: dacă vrei un scor perfect trebuie să mai bagi niște frecvență :smile:
perf.png
 
Daca-l tii 5 ani atunci ia un d'ala cu HT ca poate cine stie in cinci ani o sa fie bun si ala la ceva. :smile:
 
Daca il tii 5 ani ia ce iti e util acum, ca peste 5 ani o sa fie o vechitura si nu ai cum sa stii ce o sa fie util atunci.
 
Haswell o să fie LGA 1150. Abia și-a luat placa de bază pe 1155, dacă mai așteaptă juma' de an sunt șanse mai mari să dispară procesoarele astea decât să le scadă prețurile. Așa am zis și eu cu 1156, lasă că peste un an fac upgrade; well, într-un an nu mai găseai mai nimic pe 1156 iar prețurile erau mai mari decât la lansare; în 2 ani nu mai era absolut nimic, nici măcar second hand.
 
Asta cu asteptatu' nu's cite luni nu o inteleg nici io. :biggrin:
Am acu' niste bani si vreau sa-mi fac un upgrade. Apai acu' il fac nu mai stau dupa vrabii de pe gard.
Parerea mea.
 
De ales între ele e simplu, pentru că e exact același siliciu. Frecvențe vs preț:
3.3 = 1107 lei
3.4 = 1257 lei (+3% frecvență, +13% preț)
3.5 = 1662 lei (+6% frecvență, +50% preț față de 3.3)

Dacă consideri că o frecvență de 3-6% e observabilă și merită diferența de preț (performanța o scoți doar crescând frecvența de bază, orice ar trebui să meargă la 103MHz în loc de 100), go for it. Eu am zis că nu.

LE: dacă vrei un scor perfect trebuie să mai bagi niște frecvență :smile:
View attachment 8596

Știi foarte bine că nu-i chiar așa. :smile:

Iar tu nu vrei o/c, de-aia ai luat Xeon. Eu sincer nu m-aș fi atins de el, decât prin prisma faptului că au IMCuri mult mai bune.
 
Ce nu-i chiar așa? 3% overclock poți să faci cam la orice, doar că nu faci pentru că nu se simte. Iar overclocking s-a făcut o groază de timp cu procesoare cu multiplicator blocat, nu-i chiar așa de grav. Da, nu poți obține chiar aceeași performanță pentru că trebuie să adaptezi mai bine la ce pot memoriile și restul componentelor, dar se poate.

Dacă mi-aș lua un CPU pe care plănuiesc să-l folosesc 5 ani n-aș face overclocking masiv. Mai ales pe astea noi, care se încălzesc mai tare.
 
Asta cu asteptatu' nu's cite luni nu o inteleg nici io. :biggrin:
Am acu' niste bani si vreau sa-mi fac un upgrade. Apai acu' il fac nu mai stau dupa vrabii de pe gard.
Parerea mea.

Atunci nu ai veni cu ideea ca vrei sa il tii 5 ani, ci doar sa iti satisfaca piticii acum, la anu' daca ai alti bani faci alt upgrade si tot asa.

In contextul curent in care aproape orice procesor tine la aproape orice aplicatie sau joc orice upgrade tine mai mult de finetea satisfacerii piticului sau de vechimea echipamentului curent decat de o nevoie reala.
 
Ce nu-i chiar așa? 3% overclock poți să faci cam la orice, doar că nu faci pentru că nu se simte. Iar overclocking s-a făcut o groază de timp cu procesoare cu multiplicator blocat, nu-i chiar așa de grav. Da, nu poți obține chiar aceeași performanță pentru că trebuie să adaptezi mai bine la ce pot memoriile și restul componentelor, dar se poate.

Dacă mi-aș lua un CPU pe care plănuiesc să-l folosesc 5 ani n-aș face overclocking masiv. Mai ales pe astea noi, care se încălzesc mai tare.

O groază de timp s-a făcut la procesoare cu multiplicator blocat, dar mecanica CPUurilor era alta. Acum la BCLK 104 crapă absolut tot și ideal este să faci DOAR din multiplicator și să ții BCLK la 100. Pentru că așa a gândit-o Intel. Pentru că trebuie să ne adaptăm dacă vrem performanță.

Overclocking sub NH-D14 este ca și cum întreții relații sexuale cu prezervativ de titaniu. Iar un 3770K, dacă prinde proc bun, 24/7 5GHz pe aer o fi așa rău? Ok, prinde unul mediocru, 4.5-4.8GHz pe aer. Ok, unul prost, 4-4.3GHz. Voltaj foarte aproape de default. 5 ani? Eu zic că procul prinde 10. Problema, după cum am spus, este placa de bază, nu procesorul. Nu am văzut de proc care să crape, chiar și cele actuale mor abia cu voltaje aberante băgate-n ele (gen 1.6-1.7 pentru un Ivy).

Tu vorbești de overclocking în a obține performanțele procesorului de top cu unul mult mai ieftin via un procentaj absolut minim. De acord cu tine.

Eu vorbesc de overclocking în a obține performanțele maximale ale procesorului via max safety (cooling serios, voltaje responsabile, totul făcut ca la carte). Rezultatul este un sistem mult mai longeviv una peste alta, cu performanțe asemănătoare unora de top peste mai multe generații :smile:

Screenshot@3.6GHz. Frecvența la care stă când nu-s acasă, în rest stă la 4GHz :smile:


LE:
In contextul curent in care aproape orice procesor tine la aproape orice aplicatie sau joc orice upgrade tine mai mult de finetea satisfacerii piticului sau de vechimea echipamentului curent decat de o nevoie reala.

Asta este o aberație, Adi :smile: Este pur și simplu fals. Și asta deoarece există procesoare actuale care sunt pur și simplu slabe. Numai că au socketuri mișto și nume interesante și prețuri minimale. Plus, vezi motivul pentru care War face upgrade -> nu-i merg jocurile cum trebuie și are procul încărcat 100%. În contextul în care mai vrea și alte nebunii (captură deci și postprocesare video, streaming, etc), un procesor foarte bun este esențial. Iar din păcate aici Intel conduce și monopolul se simte -> prețurile sunt măricele.
 

Attachments

  • Untitled.png
    Untitled.png
    31.4 KB · Views: 16
Mai asteapta putin. Vreo juma de an asa.

De cel puţin 3 ani tot "aşa" aştept. Las' că vine Socket 1366, stai că este şi 1156, stai că apare 1155, stai că avem şi 2011 or whetever. M-am cam săturat să aştept "the next big thing".

Atunci nu ai veni cu ideea ca vrei sa il tii 5 ani, ci doar sa iti satisfaca piticii acum, la anu' daca ai alti bani faci alt upgrade si tot asa.
Piticii mei au un ciclu de apariţie 5-6 ani. Puteam să mă înfig la un upgrade în 2009, 2010, 2011 (nu şi 2012) dar n-am simţit nevoia acută. În ultimele câteva luni am simţit-o.

In contextul curent in care aproape orice procesor tine la aproape orice aplicatie sau joc orice upgrade tine mai mult de finetea satisfacerii piticului sau de vechimea echipamentului curent decat de o nevoie reala.
Fals. Un E6750 nu ţinea GTA4, care a apărut acum hăt 4 ani şi ceva. Vorbesc de 12-15 FPS la o rezoluţie destul de slabă. World of Tanks a sărit de la 20-25 FPS la 40-50, fără să mă ating de placa video. Vorbim de performanţă dublă doar prin schimbarea procesorului. Borderlands 2 merge mult, mult mai bine. The Saboteur, de asemenea, merge mult mai smooth.
Nu vreau să fiu ca puştoaica aia care aşteaptă bărbatul perfect şi moare fată bătrână.

Anyway, cred că rămân la 3770K. Cum zice şi burebista, poate o să fie şi hyperthreading-ul ăla bun la ceva într-o zi.
 
O groază de timp s-a făcut la procesoare cu multiplicator blocat, dar mecanica CPUurilor era alta. Acum la BCLK 104 crapă absolut tot și ideal este să faci DOAR din multiplicator și să ții BCLK la 100. Pentru că așa a gândit-o Intel. Pentru că trebuie să ne adaptăm dacă vrem performanță.

Io am BCLK la 200 MHz. Pe Nehalem/Bloomfield.
 
Asta este o aberație, Adi :smile: Este pur și simplu fals. Și asta deoarece există procesoare actuale care sunt pur și simplu slabe. Numai că au socketuri mișto și nume interesante și prețuri minimale. Plus, vezi motivul pentru care War face upgrade -> nu-i merg jocurile cum trebuie și are procul încărcat 100%. În contextul în care mai vrea și alte nebunii (captură deci și postprocesare video, streaming, etc), un procesor foarte bun este esențial. Iar din păcate aici Intel conduce și monopolul se simte -> prețurile sunt măricele.

Nu despre procesoare low-end e vorba si nici daca war are nevoie sau nu de upgrade, nu am comentat in nici un fel asta. Ci despre faptul ca in afara de mai multe cores in ultimii ani performanta nu a mai crescut prea mult, 4 GHz aveai si acum 5-6 ani, iar gamerii nu isi mai cumpara hardware nou atat de mult incat producatorii au inceput sa reduca si ei cresterea specificatiilor la noile jocuri. Pe vremuri orice procesor vechi de 1 an era facut praf de aproape orice joc nou si destule jocuri noi nu rulau peste 20-30 fps pe platformele curente, abia dupa 1-2-3 ani de la lansare ajungeai la 60 fps. Acum nu mai e tot aia, am jucat Skyrim pe un computer vechi de 3 ani fara nici o problema cu totul pe high, iar ultimele schimbari prin computer, in afara de SSD, le-am facut pentru ca am avut niste oportunitati enorme, nu pentru ca aveam nevoie.

In acest context si cu acest trend (de plafonare a performantelor si cerintelor in jocuri) cam orice procesor bun din zilele noastre probabil o sa aibe o viata foarte lunga.
 
Back
Top