HP ProLiant MicroServer Gen8

3-4$ la orice comerciant de pe Ali. Ăsta cu placa LSI are şi cabluri de 0.33m la 8$, pe care le-am cam ochit în caz că merg pe calea aia. Dacă nu, am deja cabluri SATA de 10cm. :smile:
 
Am făcut un pic de research, ambele par să funcţioneze fără probleme pe Win Server 2012 R2 Standard. Mă interesează doar JBOD.
Pentru JBOD only te descurci doar cu placa de bază dacă este s-o iei așa :smile:

Nu știu de Marvel, dar LSI ăla este PCIe 8x, deci practic un lane PCIe pentru fiecare HDD. Ai nevoie de două cabluri SAS -> 4x SATA, vezi că nu se potrivesc chiar toate și ia ceva de calitate că dacă belește ăla ceva din cauza cablurilor ai ars-o-n fericire :smile:
 
Yeah, that made me wonder. Welcome to 1988, I guess.
Anyhoo, cel mai mult înclin spre LSI. Pe alde OLX/CG nu prea găsesc opțiuni și cei 64$ mi se par decenți pt. un controller de 8 HDD-uri. Plus potențialul de viteză mai bună, cum zice și Mr. Anderson.

Încă nu e cazul să mă arunc, dar mai analizez și pe plan local, poate poate.
 
Yeah, that made me wonder. Welcome to 1988, I guess.
Anyhoo, cel mai mult înclin spre LSI. Pe alde OLX/CG nu prea găsesc opțiuni și cei 64$ mi se par decenți pt. un controller de 8 HDD-uri. Plus potențialul de viteză mai bună, cum zice și Mr. Anderson.

Încă nu e cazul să mă arunc, dar mai analizez și pe plan local, poate poate.

Daca totusi nu gasesti LSI-ul si poti trai si fara passthrough eu iti recomand pt microserver P410i cu min 256MB BBWB sau 1GB FBWC. In afara il gasisem la SERVERSHOP24 .de



 
Uită-te la link-ul ce l-am pus ieri dimineaţă. :smile: HDD-uri de NB fac rost la preţ de mizilic, avem la firmă clienţi care cumpără laptop-uri, vod SSD şi să renunţe la HDD-urile cu care vin din fabrică, aşa că le dăm un discount simbolic şi băgăm pe stoc fierătaniile.
 
Back
Top