Help! BSD

Marius '95

troubleShooter
Ma joc cu un live-CD cu BSD si nu prea ma descurc, nici macar cu google.

Live-CD-ul nu seteaza reteaua la bootare. Am de0 fara IP. In plus, tot sistemul de fisiere este read-only.
- Am reusit sa creez un ramdrive in /tmp.
- Am reusit sa obtin IP cu dhclient -l /tmp/lease.db
- Nu reusesc sa setez DNS-ul. Aparent, dhclient nu-l seteaza, iar /etc/resolv.conf este read-only fiindca e pe CD.
Cum fac mai departe?
 
Ghici! Cand pui intrebari nu trebuie sa oferi si contextul, e prea simplu sa dai un raspuns adecvat.
 
Nu pot spune imaginea, pentru ca mi se va raspunde ca este imaginea gresita. Vreau raspuns la problema data, nu la ce credeti voi ca este adevarata problema.
Nu stiu daca hardware-ul este in HCL, dar daca apare device-ul de0 si dhclient obtine IP pentru el, este logic de presupus ca exista un driver adecvat de placa de retea, daca la placa de retea te refereai.

Deci cum setez DNS daca sistemul de fisiere este read-only?
 
Deci vrei o solutie pentru o versiune necunoscuta de BSD, poate una din anii '80? Pull your head out of your ass!
 
Dacă ai avea mai multă experiență cu BSD-ul ai fi știut că acel „logic de presupus” e o enormitate cât casa. Dar fie cum vrei tu.
 
Ma joc cu un live-CD cu BSD si nu prea ma descurc, nici macar cu google.
... Why do I bother?

Am rulat in masina virtuala ultimul livecd de FreeBSD (FreeBSD-9.1-RELEASE-i386-disc1.iso).

...tot sistemul de fisiere este read-only.
Not true. 'll /' si te lamuresti.

- Am reusit sa creez un ramdrive in /tmp.
Why?

- Am reusit sa obtin IP cu dhclient -l /tmp/lease.db.
La mine a mers simplu cu 'dhclient em0'. Comenzii tale ii lipseste inferfata, deci nu merge.

- Nu reusesc sa setez DNS-ul. Aparent, dhclient nu-l seteaza, iar /etc/resolv.conf este read-only fiindca e pe CD.
Really?
'll /etc/resolv.conf' si vezi ca de fapt e un symlink catre /tmp/bsdinstall_etc/resolv.conf. Daca creezi structura de directoare (apropo /tmp e writable by default) o sa poti salva nameserverele.

PS: Esti doctor. Cum ajuti un pacient care vine si iti zice ca vrea sa nu il mai doara capul, dar te intreaba cum sa scape de diaree?
 
Last edited:
Nu pot spune imaginea, pentru ca mi se va raspunde ca este imaginea gresita. Vreau raspuns la problema data, nu la ce credeti voi ca este adevarata problema.

image.png


PS: Esti doctor. Cum ajuti un pacient care vine si iti zice ca vrea sa nu il mai doara capul, dar te intreaba cum sa scape de diaree?
Medicii de laborator nu știu să se poarte cu pacienții, fyi. Nici chestii clinice. Nu-s importante.
 
Last edited:
... Why do I bother?
Am rulat in masina virtuala ultimul livecd de FreeBSD (FreeBSD-9.1-RELEASE-i386-disc1.iso).
Ah... In sfarsit niste raspunsuri. Nu chiar ce cautam, dar ma rog...

Raspund in imagini:
 

Attachments

  • BSD-01.png
    BSD-01.png
    10.1 KB · Views: 34
  • BSD-02.png
    BSD-02.png
    8.6 KB · Views: 30
  • BSD-03.png
    BSD-03.png
    9.8 KB · Views: 33
Back
Top