HDD extern - probleme

Dacă ai făcut backup la tot ce ai pe el, poți încerca 1) un firmware update (Seagate a avut câteva modele cu bube)și apoi 2) softul de diagnostic seatools, probabil SMART Long Test pentru început (non-destructiv).
 
La ultimele incercari recente, el nu mai este vazut deloc de catre HTPC sau alt PC pe care il am la indemana.

Deci cu toata bunavointa mea nu se poate face update de firmware sau rulare seatools :frown:
 
Este mort, pune-i cruce. Copiază tot ce-i important de pe interfața USB (mare bulan că-ți merge :biggrin:), apoi cumpără ceva ce nu-i Seagate.

Ca idee, mi-a crăpat un Barracuda de 3TB la modul nu-i prea văzut în Windows tot timpul -> necesită shut down + bootare la rece ca să-l vadă -> recunoscut doar în rack USB și acolo cu mari probleme. Iar înlocuitorul trimis de ei dă și el semne de oboseală, evident după ce-a ieșit din garanția temporară de 90 de zile.
 
Da, ma gândeam la un Hitachi. Ideea ca sunt ca de hârtie HDD din ziua de astăzi și ca trebuie sa iti faci clustere și NAS este groaznica pentru regular Joe.
 
Regular Joe poate sa isi faca backup pe ceva (HDD, BD) fara prea mari probleme. Si pe vremuri cand isi facea lumea backup pe dischete de 5.25" era fix la fel.
 
Back
Top