Hardware vechi sau exotic

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Făcând curat prin dulapuri pe la serviciu, am găsit un fel de webcam/aparat foto Sun Microsystems, cu conexiune firewire. N-am idee de unde e și ce e exact. Scrie LG-PC20 pe carcasă și LPC-PC20 în interior, part number 370-4161-01, căutările după nume dau niște rezultate de drivere, căutările după part number zic că e un "firewire camera"). Am doar mufe mici de firewire (type 2) prin casă, sunt curios dacă merge :smile:.

Camera e zdravănă, vine cu prindere cu lipici și filet de trepied, cu reglare de poziție pe bilă. În interior arată foarte bine, ecranaj din tablă groasă și lentile de sticlă. Senzorul e expus direct, și pare să scrie Sony pe el dar nu-s sigur (are vreo 4-5mm, mai mult de-atât nu pot face macro).

_MG_1427.jpg _MG_1428.jpg _MG_1434.jpg _MG_1437.jpg _MG_1515.jpg
 
Lucrez în IT şi, inevitabil, văd tot felu' de vechituri aduse la "reciclat". Ce să vă arăt... SIMM şi SD-RAM, mouse wireless cu bilă, plăci de reţea cu coaxial? :smile:
 
In 1997 am primit in grija o camera plina cu cutii cu chestii ciudate; unele din ele nu au fost niciodata identificate, gen chestii care pareau a fi placi video MCA (Micro Channel Architecture) cu 64 kbytes de RAM in chipuri de 16kb (adica 32 de chipuri de memorie), placi EISA, o gramada de retelistica 10Base 2 in functiune, tastaturi programabile, sertare de bani comandate pe port paralel, placi de server Asus dual-Pentium 1 intr-un format mai ciudat, placa de memorie de server cu 32 de sloturi DIMM (memoriile se infigeau in placa, placa se infigea in placa de baza a serverului, era mai mare placa decat o cutie de pizza), dar pana la urma m-am lasat de investigat chestiile astea si am aruncat la gunoi aproape tot.
 
Făcând curat prin dulapuri pe la serviciu, am găsit un fel de webcam/aparat foto Sun Microsystems, cu conexiune firewire. N-am idee de unde e și ce e exact. Scrie LG-PC20 pe carcasă și LPC-PC20 în interior, part number 370-4161-01, căutările după nume dau niște rezultate de drivere, căutările după part number zic că e un "firewire camera"). Am doar mufe mici de firewire (type 2) prin casă, sunt curios dacă merge :smile:.

Camera e zdravănă, vine cu prindere cu lipici și filet de trepied, cu reglare de poziție pe bilă. În interior arată foarte bine, ecranaj din tablă groasă și lentile de sticlă. Senzorul e expus direct, și pare să scrie Sony pe el dar nu-s sigur (are vreo 4-5mm, mai mult de-atât nu pot face macro).

View attachment 9480 View attachment 9483 View attachment 9484 View attachment 9481 View attachment 9482


Seamănă cu o cameră Intel mai veche pe care-o aveam prin casă, atât la design cât și la mățăraia din interior. Arată fain dar tot inutilă mi se pare în 2015, indiferent de aplicație :smile: Dar aș vrea ca multe camere din ziua de azi să fie construite la fel de solid ca în anii '90.
 
Ceva îmi spune că are un preț destul de mare construcția, și că n-o să mai vedem calitate de genul. Având în vedere că singurele referințe la part number sunt într-un manual de monitor LCD de 24" 1920x1200 produs de Sun prin 2001 (pe vremea când erai super boier dacă aveai monitor CRT de 17") și care costa cam $4500, mă aștept ca și jucăria asta să fi fost câteva sute bune de dolari.
 
Ce sensibilitate la lumină (mai mult la întuneric) are? Dacă e OK din punctul ăsta de vedere și te gândești s-o vinzi, m-ar interesa pe mine.
 
Păi aici e problema, încă n-am legat-o la nimic pentru că nu am cablu firewire de tipul ăla - trebuie să trec să iau un d-ăsta, probabil mâine.
 
Relicva asta e din vremurile când FireWire era tăticul la orice fel de video streaming, că nu aveai nici magistrală decentă la viteză, nici codecuri decente, nici implementări de encodere în hardware destul de potent... În ziua de azi, FireWire a cam dispărut de pe PC, făcând loc la USB3; poate doar pe Mac să mai găsești porturi.
 
Porturi am, doar că-s mai mici :smile:. Problema cu USB-ul era mai mult de jitter din câte îmi amintesc, din cauză de mastering (bazat pe CPU time) și pachete nu poți să asiguri un flux continuu de date.


Smartphone. Lumea se plânge că Note 3 e mare - ei, Siemens SX45 e cam la fel de mare dar de 3 ori mai gros :smile:.

_MG_1580.jpg _MG_1566.jpg

Rulează Windows CE 3.0 pe un MIPS VR4122 cu 32MB memorie RAM (care e și storage - nu are flash memory, are baterie de backup pentru RAM; dintr-un slider în settings poți să-i zici cât să aloce pentru storage și cât să aloce pentru rularea de programe). Are slot de CF și SD (citește ok un CF de 8GB). Are GSM, dar din păcate nu e versiunea cu GPRS, se poate conecta doar dial-up (circuit switching), prin GSM sau modem conectat pe serială sau infraroșu. Din câte văd îl poți folosi ca telefon doar cu headset și am uitat căștile (cu mufă proprietară) la serviciu.

_MG_1578.jpg

Teoretic pot să-i dau acces la Internet prin USB, dar nu reușește să găsească drivere și se cam deconectează. În 15 ani mufa (proprietară) a devenit casantă și nu mai face bine contact. O să încerc să văd dacă pot să fac ceva cu IrDA, mai am prin casă un T60 cu IR.
 
Last edited:
Cat spatiu de stocare mai e pe server? Ca imi vine sa cobor la boxa si sa va arat niste "chestii". :biggrin: Daca nu le-oi fi aruncat...
 
Am luat cablu pentru webcam, dar cel din laptop, fiind pe 4 pini, nu are și alimentare. Va trebui hăcuit un pic.

Marius '95: eu le documentam mai mult ca ultimul pas înainte de reciclat. Adică am luat din grămadă ce părea mai interesant; am presupus că nu cumpără nimeni hub ethernet 10Mbit cu management pe serială DB9, indiferent că are 8 sau 24 de porturi. Sau telefon mobil cu dial-up :smile:.
 
Mie imi trezeau nostalgia un procesor Cyrix si un HDD Quantum pe bay de 5, ambele functionale :smile: .
 
Relicva asta e din vremurile când FireWire era tăticul la orice fel de video streaming, că nu aveai nici magistrală decentă la viteză, nici codecuri decente, nici implementări de encodere în hardware destul de potent... În ziua de azi, FireWire a cam dispărut de pe PC, făcând loc la USB3; poate doar pe Mac să mai găsești porturi.

Firewire a dispărut și de pe Macuri prin 2014, singurul mod prin care mai poți avea acces la firewire este via thunderbolt. Momentan în casă mai am doar laptopul vechi (Alienware m11x R2) și o placă de sunet PCI (Hercules DigiFire 7.1) care mai au porturi firewire, ceea ce-i ditamai pita când mă mai roagă oamenii să le mut pe DVD/bluray filmări de pe camere mai vechi Sony de exemplu (care au și USB dar poți vedea doar pozele sic, download video doar pe FW).

Este oarecum păcat, dar și cablurile firewire sunt obscen de scumpe (£25 pentru un amărât de FW800 de la mufă mare la mufă mică ffs), overall porturile alea-s moarte-n păpușoi. Da, sunt rapide chiar și după standardele de azi, au fost foarte rapide pentru vremea lor, dar mno.
 
Back
Top