Gume de iarna - anvelope adica...

Prinde si 160 dar la un consum de 17L/100Km valabil la motorul de 798cm3. Dar esti offtopic. :goofy:
 
Last edited:
Poate fi o alternativa viabila cind vrei sa te sinucizi si nu stii cum.
Cauciucurile de iarna au o contributie, dar din pacate legea aia e absurda ...
 
Sper ca ti-ai dat seama ca "alternativa" era o gluma. Sau n-ai citit topicul de la inceput?
 
Am inteles foarte bine gluma, de aceea am si glumit in continuare. Dar poate nu s-a inteles ca atare ...
 
Gluma sau nu, eu as cumpara vreo 2-3 abtibilduri sa le lipesc. Nu ies cu masina din oras, am cauciucuri de iarna pe fata si nu am pe spate, dar nici nu imi trebuie, asa ca prefer sa dau 2 lei decat 300 de lei pe cauciucuri.
 
Te contrazic, in conditii extreme chiar si cauciucurile de pe spate fac o diferenta mare.
Dar deh, si masina trebuie sa fie masina ....
 
Pentru că nu garantează nici dracu' că iarna e suficient de frig și suficient de... iarnă astfel încît acele cauciucuri să funcționeze în condițiile pentru care au fost făcute.
Da' noi sîntem români, nu adaptăm cauciucurile la condițiile meteo și de drum, noi adaptăm condițiile meteo și de drum la lege. Mereu am fost mai cu moț.
 
1) In multe alte tari europene cauciucurile de iarna sunt obligatorii intre perioade fixe, indiferent de starea carosabilului.
2) In Romania NU sunt obligatorii intr-o perioada fixa ci doar pe zapada, gheata sau polei. Daca mergi doar pe asfalt curatat, poti sa mergi cu cauciucurile de vara, daca mergi in Mai pe Transfagarasan pe zapada, atunci ai voie doar cu gume de iarna sau M+S.

PS: confuzia cu Noiembrie - Martie vine din proiectul de lege. Dar la adoptarea legii textul a fost schimbat.
 
Si cum convingi tu legal romanul-atoatestiutor ca in Decembrie, chiar daca atunci cand pleaca din Bucuresti sunt 7-8 grade si soare, cand ajunge la Predeal sunt -7 grade si zapada are 15cm, iar masina lui abia se tine pe drum? Sa-l amendezi cand ramane ca prostu'n drum si blocheaza circulatia nu e o solutie. Cu ce ma incalzeste pe mine care am masina dotata corespunzator, faptul ca raman blocat in trafic cateva ore pentru ca un berbec a facut un accident?

Un set de anvelope decente de iarna costa 10 milioane, ceea ce reprezinta o suma infima din valoarea masinilor, cheltuielilor anuale cu benzina etc. si totusi multi ezita sa le cumpere, pe principiul nu imi trebuie/am mers asa pana acum, desi e o chestie de care depinde viata lor.
 
În afară de relativ puține țări, obligativitatea folosirii cauciucurilor de iarnă apare numai în condiții de iarnă sau cel puțin asta înțeleg eu din documentul la care ai făcut referire.
În ceea ce privește al doilea punct, mea culpa: am trăit cu impresia că e obligatorie folosirea lor într-o anumită perioadă, indiferent de alte detalii.
 
Si eu stiam tot de perioada fixa. Este important sa lamurim situatia. Haideti sa vedem exact ce prevede legea (in forma adoptata)!
 
Te contrazic, in conditii extreme chiar si cauciucurile de pe spate fac o diferenta mare.
Dar deh, si masina trebuie sa fie masina ....
Care conditii extreme, cand ma duc la Cora sa fac cumparaturile? Pai daca e zapada de 20 cm nu ies din casa, daca e uscat nu am probleme.

Un set de anvelope decente de iarna costa 10 milioane, ceea ce reprezinta o suma infima din valoarea masinilor, cheltuielilor anuale cu benzina etc. si totusi multi ezita sa le cumpere, pe principiul nu imi trebuie/am mers asa pana acum, desi e o chestie de care depinde viata lor.
Zici tu? Setul ala de anvelope reprezinta jumatate din valoarea intregii masini (sau pe-acolo) si e cat benzina pe un an intreg. Dupa cum spuneam, merg o data pe saptamana sa fac cumparaturile si atat, la ce imi trebuie cauciucuri speciale pentru asta? Conduc de aproape 20 de ani si nu am avut vreodata probleme serioase cu zapada (nici cand era de peste 1 metru in Vatra Dornei), pana si cauciucurile de iarna de pe fata le-am luat din precautie nu ca sa urc Transfagaraseanul iarna cu ele. Vrei sa ajunga mai ieftin taxiul pana la Cora?

2) In Romania NU sunt obligatorii intr-o perioada fixa ci doar pe zapada, gheata sau polei. Daca mergi doar pe asfalt curatat, poti sa mergi cu cauciucurile de vara, daca mergi in Mai pe Transfagarasan pe zapada, atunci ai voie doar cu gume de iarna sau M+S.

PS: confuzia cu Noiembrie - Martie vine din proiectul de lege. Dar la adoptarea legii textul a fost schimbat.
Atunci e perfect, nu am nevoie de cauciucuri de iarna ca nu circul pe zapada. Dar si eu aveam impresia ca sunt obligatorii intr-o perioada, nu dupa conditiile de drum, caz in care legea aia mi se pare foarte buna.
 
Si cum convingi tu legal romanul-atoatestiutor ca in Decembrie, chiar daca atunci cand pleaca din Bucuresti sunt 7-8 grade si soare, cand ajunge la Predeal sunt -7 grade si zapada are 15cm, iar masina lui abia se tine pe drum? Sa-l amendezi cand ramane ca prostu'n drum si blocheaza circulatia nu e o solutie.
De ce nu e o solutie? Prostia se taxeaza. Daca da cu masina-n gard plateste gardul, daca blocheaza traficul plateste amenda. E o solutie sa-i pui pe toti sa-si ia gume de iarna din cauza catorva idioti?

Tu zici ca e 1000 lei setul de gume, dar:
- nu exista gume de iarna pentru motociclete, desi in Ianuarie pot fi 16 grade. Inseamna sa-i fortezi pe toti motociclistii sa abandoneze motocicletele cateva luni pe an, chiar daca afara e soare si uscat.
- multi nu-si permit 1000 lei pe un set de gume noi. Aia care baga benzina de 30-50 lei. Si nu-s putini.
- clima in Romania nu e ca cea din Suedia. Poti sa ai 4 ierni usoare, temperaturi peste 7 grade si dupa 4 ani desi gumele sunt netocite trebuie sa le schimbi pentru ca orice cauciuc se coace si trebuie schimbat dupa 5 ani indiferent de cat de uzat e.

Si eu stiam tot de perioada fixa. Este important sa lamurim situatia. Haideti sa vedem exact ce prevede legea (in forma adoptata)!
Proiect lege:
"După punctul 28 al alineatului (1) al articolului 102 se introduce un nou punct, punctul 28 indice 1, cu următorul cuprins: „28 indice 1. conducerea autovehiculului pe drumurile publice în perioada 1 noiembrie-31 martie, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului cu o masă maximă autorizată mai mare de 3,5 tone fără ca acesta să fie dotat pe axa/axele de tracţiune cu anvelope de iarnă."
Lege:
2. La articolul 102 alineatul (1), punctul 28 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate;”.
 
Eu am inteles ca sint obligatorii in perioada mentionata, dar nu esti sanctionat decit daca provoci accidente sau alte incidente din cauza ca nu ai anvelopele corespunzatoare. Dar mai studiez, poate ma insel.

Eu personal am dat de gheata acoperita cu zapada in parcarea Real/Obi/Metro din Berceni. Vorbesc serios, conditii extreme, nu se oprea masina sub nici o forma si nu isi schimba directia.
 
Stati linistiti ca se mai modifica legea de cateva ori pana la iarna. :biggrin: Sosesc vapoarele cu anvelope, sunt interese in joc, traim in Romania.
 
Zici tu? Setul ala de anvelope reprezinta jumatate din valoarea intregii masini (sau pe-acolo) si e cat benzina pe un an intreg. Dupa cum spuneam, merg o data pe saptamana sa fac cumparaturile si atat, la ce imi trebuie cauciucuri speciale pentru asta? Conduc de aproape 20 de ani si nu am avut vreodata probleme serioase cu zapada (nici cand era de peste 1 metru in Vatra Dornei), pana si cauciucurile de iarna de pe fata le-am luat din precautie nu ca sa urc Transfagaraseanul iarna cu ele. Vrei sa ajunga mai ieftin taxiul pana la Cora?
Tu dai exemplu de un caz de utilizare al automobilului aparte, valabil doar pentru cativa indivizi, nu pentru intreaga populatie. Legile trebuie sa fie pentru toti, nu doar pentru exceptii.

Tu zici ca e 1000 lei setul de gume, dar:
- nu exista gume de iarna pentru motociclete, desi in Ianuarie pot fi 16 grade. Inseamna sa-i fortezi pe toti motociclistii sa abandoneze motocicletele cateva luni pe an, chiar daca afara e soare si uscat.
- multi nu-si permit 1000 lei pe un set de gume noi. Aia care baga benzina de 30-50 lei. Si nu-s putini.
- clima in Romania nu e ca cea din Suedia. Poti sa ai 4 ierni usoare, temperaturi peste 7 grade si dupa 4 ani desi gumele sunt netocite trebuie sa le schimbi pentru ca orice cauciuc se coace si trebuie schimbat dupa 5 ani indiferent de cat de uzat e.

- majoritatea isi pun la conservat motocicletele iarna, nu le scot doar pentru 7 zile de vreme frumoasa in Ianuarie.
- nu imi pasa daca isi permit sa dea banii pe anvelope sau ca pun benzina de 2 bani. Utilizarea masinii e o liberate, nu un drept. Vreau sa circule in siguranta, nu neaparat pentru binele lor cat pentru binele meu. Nu ma multumeste o scuza gen "nu imi permit gume de iarna" cand un tantalau scapa masina de sub control pe drum si se opreste in mine.
- si laptele din frigider expira dupa un timp daca nu-l bei. Caucicurile sunt niste consumabile.
 
Back
Top