Gume de iarna - anvelope adica...

Ete facs amu, stau să-mi țin anvelopele la alții. Pivniță n-am nici eu, de-aia prefer cauciucuri intermediare, după o vară pe balcon nu văd prea bine Dunlop-urile de iarnă (aici se ating și temperaturi de 45-50*C vara). Din păcate deja s-a dat legea că e musai să ai cauciucuri de iarnă iarna + lanțuri + substanțe antiderapante la tine. După mintea mea primele 2 zic ok, dar mă jur că substanțele antiderapante pe care le voi avea la mine vor fi o solniță și un borcan de sare oricum nefolosite de ani de zile. Să-mi demonstreze sergentul bâtă că nu-s pregătit de iarnă :biggrin:
 
Soarele bate la greu in anvelope si atunci cand sunt montate pe masina. Nimeni nu te pune sa nu le acoperi cu o carpa alba. Eu oricum le tin la boxa, pe balcon prefer sa fac plaja. :biggrin:
 
Se scot din sacii de plastic ca sa fie aerisite si sa nu stea in umezeala ca sa nu rugineasca jentile (daca e cazul).

depozitare anvelope.jpg

Eu le tin la bunica in magazie, stivuite. Nu are rost sa tin ocupat balconul cu ele. Cu serviciile de depozitare oferite de diverse firme sunt putin reticient, am citit pe net de cateva cazuri in care s-au inlocuit anvelope sau au amestecat seturile.
 
Ete facs amu, stau să-mi țin anvelopele la alții. Pivniță n-am nici eu, de-aia prefer cauciucuri intermediare, după o vară pe balcon nu văd prea bine Dunlop-urile de iarnă (aici se ating și temperaturi de 45-50*C vara). Din păcate deja s-a dat legea că e musai să ai cauciucuri de iarnă iarna + lanțuri + substanțe antiderapante la tine. După mintea mea primele 2 zic ok, dar mă jur că substanțele antiderapante pe care le voi avea la mine vor fi o solniță și un borcan de sare oricum nefolosite de ani de zile. Să-mi demonstreze sergentul bâtă că nu-s pregătit de iarnă :biggrin:

Hold on, chiar s-a dat legea? Adica e obligatoriu sa am cauciucuri de iarna si lanturi SI antiderapante in Bucuresti?
 
Inca nu s-a dat, dar macar gume de iarna sunt recomandabile. Am vazut anul trecut multi care pe zapada nu puteau controla masina din cauza anvelopelor necorespunzatoare.
 
Well, eu chiar nu am probleme de genul asta, m-am descurcat excelent in fiecare an. Problema e ca nici de "gume" de iarna n-am bani si nici de amenda :biggrin:.
 
Pick me, pick me, while you still have time :smile:
Unrelated: mergeţi dragii mei la SCViper dacă aveţi probleme cu dantura. Părerea mea. Hâc!
 
Cauciucuri de iarnă am, probabil pe la sfârşitul săptămânii le montez că deja temperaturile au scăzut destul de mult. Azi pe la ora 9 erau 5 grade.
Dar nu am lanţuri. Sunt obligat să le am şi dacă circul prin oraş? Cu materialul antiderapant o să fac precum spunea Neo, îmi cumpăr o solniţă...atât de cretini pot fi unii. :damn:
 
1. Daca pun cauciucuri de iarna la masina doar pe rotile cu tractiune e suficient? Mie asa mi se pare si asa am procedat pana acum.
2. La moto nu exista cauciucuri de iarna, really. Oricum schimbarea cauciucurilor e o complicatie serioasa, cam nici o vulcanizare sau service nu se baga sa dea jos roti de pe moto si sa le puna la loc, nu ai nici macar idee cum se face, iar cu echilibrarea e aceeasi problema - nu le pot monta pe masinile de echilibrat roti auto.
3. La biciclete am roti cu crampoane, nu scrie pe ele M+S dar sunt roti de maraton pentru noroi. Problema e ca se uzeaza prematur pe asfalt, de obicei merg cu slicks prin oras si ma doare undeva de reglementarile lor, ca daca e zapada de 5 cm nu ies cu bicicleta iar daca e asfalt curat nu imi trebuie M+S.
 
1. Da, daca mergi numai in linie dreapta. :biggrin: Altfel, daca franezi intr-o curba, iti zboara fundul (de la masina).
 
Şi eu am folosit cauciucuri de iarnă doar pe faţă, la mişcat prin zăpadă e ok, dar maşina era cam tail-happy prin curbe cu zăpadă. Între timp mi-a trecut.
 
Neaparat pe amabele punti. Sistemele de franare si ajutor de pe masinile moderne nu lucreaza bine daca simt diferente de aderenta pe punti. adica ABS-ul (sistemul antiblocare) si ASR-ul (sistemul antipatinare).
 
Nu am nici un sistem de control a franei sau ajutor, e transmisie mecanica cu cutie clasica si frana hidraulica, nu are cine sa devina confuz. Tehnologie veche :smile:

Eu spuneam ca am mers cu cauciucuri de iarna doar pe fata si mie mi se pare OK asa, in afara de strada mea nu prea am intrat in zapada in ultimii ani. Daca vreau sa urc la munte stiu care sunt consecintele, intrebarea mea e daca ar fi OK pentru Politie sa ma plimb prin Bucuresti cu masina fara cauciucuri de zapada pe spate - ca sa merg ocazional pana in Cora sau Auchan e mai ieftin un taxi decat sa cumpar inca 2 cauciucuri.
 
Back
Top