GPS cu harti FULL EUROPE

chrisTian

Membru
Caut un GPS -fara limita de pret- care sa ofere update pe viata la harti, FULL EUROPE, cat mai detaliata harta. (si estul si vestul Europei).
Softul sa fie capabil sa ofere rute alternative, sa elimin o sosea, sa adaug alta, sa ii bag /scot waypoint.
Timp limita: azi dupa-masa. Criteriu principal: hartile sa fie updatate cat mai des.
Ce am vazut la noi:Garmin. In principiu o diagonala mare, 5 toli sau mai sus.
 
Caut curva de lux cu IQ peste 200 dispusa sa ma intretina pe viata.

In traducere: cum vrei update pe viata la harti? Iti face cineva contract pe 50-70 de ani ca o sa iti dea harti si o sa fie compatibile cu un dispozitiv antic la momentul respectiv? Crezi ca va mai exista compania peste 10 sau 20 de ani?

Garmin nu e o idee rea, dar un soft de navigatie ieftin sau free pentru telefonul mobil e la fel de bun in anumite circumstante: ai actualizari de harti, dar din cand in cand iei varianta de software curenta pentru telefonul curent. Ex: Osmand +.
 
Trebuia normal sa te iei de curve... Daca ai vazut linkul, cei de la Garmin & Mio ofera ceea ce ei numesc Update gratuit al hartilor pe viata.
Revenind, ceea ce ai postat este destul de ok-ish, ca merg salvate hartile, off-line. O sa dau mai departe. Desi nu cred ca o sa fie solutia aleasa, finala. Dar prezint alternative.
Cerinta cu update cat mai des este necesara, intrucat se construieste destul de mult, mai ales in vest. Si hartile clasice de pe GPS-uri standard cam nu sunt updatate. Doar Google Maps e adus la zi, dar nu e o varianta sa tii conectivitatea 3G (sau mai mai sus), deschisa mereu, in roaming.
 
Nu am nimic cu curvele, sunt printre cele mai oneste femei.

Garmin ofera update gratuit al hartilor atata timp cat o sa le dea. Adica nu o sa ceara bani pe ele, dar nu e o garantie ca o sa suporte modelul respectiv de GPS mai mult de X ani (care poate fi 2-3) sau ca intr-o zi, de pilda maine, o sa zica "durata de viata a aparatului a fost atinsa. La revedere."

E singurul lucru care nu imi place la un GPS dedicat. Si ce nu imi place la Garmin e ca e in top ca preturi, destul de departe de altii; le stiu echipamentele de aviatie, unde sunt in top, si e jale: un AOA e vreo 2000$ si e o chestie maruntica si in majoritatea timpului inutila; probabil 4-500$ ar fi fost un pret decent pentru un dispozitiv mult mai simplu decat un iPhone.
 
Nu inteleg de ce ai nevoie de update la harti: in Romania oricum nu se vor construi drumuri noi (autostrazi) niciodata iar in restul lumii deja nu mai e loc nici de drumuri forestiere. :tongue:
 
Orice telefon cu Android si cumperi Sygic, este practic nelimitat la updates :smile:
 
Mio? Don't get me started. Upgrade gratuit al hărților pe viață... Viața GPS-ului. Product lifecycle, nu viața ownerului. Au schimbat versiunea majoră, plua update-uri. Să cumpărați versiunea mai nouă dacă vreți hărți mai noi.

Vrei hărți la zi? Serviciu online, chiar și Google Maps. Vrei hărți offline? Atunci te obișnuiești cu ideea că plătești abonament pentru actualizări și te orientezi spre o firmă care e ok la detaliile hărților și poate au promoții de abonament pe 1-3 ani inclus în costul de achiziție. Dar o dată la câțiva ani se tot schimbă firmele astea, calitatea variază enorm (avantaj Mio că făcuseră ei cartografierea Europei de Est, aveau hărțile cu cele mai bune acoperiri, însă în Europa de Vest alții au inclusiv suprapunerea 3D a autostrăzilor și poze ale indicatoarelor rutiere și pe a câta bandă să te duci pe autostradă). Nu știu de ce crezi că există un (1) soft care să combine tot ce e mai bun în tot ce există pe piață, plus niște cerințe custom (să ignore străzi? wth), să mai fie și moca...
 
NEO, te pup.
AdrianB1, te inteleg si stiu ca ai dreptate. Un produs nou, de anul asta, are o durata de viata de maxim 3ani, timp in care primesc gratuit update-uri; apoi pa-pa.
Tre sa mergem impreuna, sa le testam cinstea.
puterfixer - nu moca. Doar platesti odata, si bine.
 
Mio? Don't get me started. Upgrade gratuit al hărților pe viață... Viața GPS-ului. Product lifecycle, nu viața ownerului. Au schimbat versiunea majoră, plua update-uri. Să cumpărați versiunea mai nouă dacă vreți hărți mai noi.

Vrei hărți la zi? Serviciu online, chiar și Google Maps. Vrei hărți offline? Atunci te obișnuiești cu ideea că plătești abonament pentru actualizări și te orientezi spre o firmă care e ok la detaliile hărților și poate au promoții de abonament pe 1-3 ani inclus în costul de achiziție. Dar o dată la câțiva ani se tot schimbă firmele astea, calitatea variază enorm (avantaj Mio că făcuseră ei cartografierea Europei de Est, aveau hărțile cu cele mai bune acoperiri, însă în Europa de Vest alții au inclusiv suprapunerea 3D a autostrăzilor și poze ale indicatoarelor rutiere și pe a câta bandă să te duci pe autostradă). Nu știu de ce crezi că există un (1) soft care să combine tot ce e mai bun în tot ce există pe piață, plus niște cerințe custom (să ignore străzi? wth), să mai fie și moca...

You can stop raging now :smile:

Sygic pentru Android este fix ce vrea omul si scaleaza perfect cu toate devices care le ai. Iti cumperi o tableta mai noua, merge si pe aia, scoti de la naftalina un Galaxy Ace, merge si pe ala. Mi se pare cel mai bine conturat produs de pe piata si il platesti odata si gata. Am dat pe versiunea "world" (deci tat) ~80GPB si nu-mi pare rau. Romania are coverage decent, nu am avut probleme (in afara de atunci cand te-am "vizitat" :biggrin:), iar pe-afara ai si multiple avantaje cum ar fi speedcams notate de comunitate (sau chiar de developeri) si alte chestii interesante. Este integrat cu Trip Advisor si alte treburi misto, practic este ~all-in-one pentru calatorit cu masina.

Mi-a facut 1000 de draci pentru ca s-a trezit odata sa se updateze unde nu aveam acoperire decat foarte spotty si mi-a bulit hartile (because of reasons), dar de atunci n-a mai facut figuri.
 
Osmand e doar vreo 15 lire, in rest nu stiu diferentele. Hartile se actualizeaza lunar si sunt bazate oe OpenStreetMap.
 
Mai e MapFactor Navigator, tot bazat pe OpenStreetMap. L-am folosit doar prin oras dar pare ok. Ai voie sa descarci cateva tari gratuit pentru try before you buy.
 
Cu Osmand free poti descarca 10-16 harti (numarul se pare ca s-a schimbat de la o versiune la alta) fara nici un fel de limite de utilizare; daca vrei doar Romania si cate o alta tara unde mergi in weekend pentru un city break e suficient.
 
Multumesc, stiam ca ma pot baza pe voi.
Ca o intrebare colaterala, GPS-ul inclus in bordul masinii -de la BMW la LOGAN- isi face vreodata update la harti ? Sau ramane cu versiunea care iese din fabrica ? Ma gandesc ca nemtii fac update la softul din masinile lor premium, dar francezii ... la low-entry, as zice ca nu.
 
Faci upgrade cand vrea producatorul, iar preturile variaza foarte mult. Stiu doar la Audi cu al lor MMI unde trebuie sa cumperi versiunea noua de harta care costa cam 250 de Euro si la Ford parca unde la fel, cumperi harta cu totul, insa era ceva mai ieftin. :frown:
 
Daca tot m-ati excitat am facut si eu un upgrade la hartile pt. Romania - 09.2012 (Suncart). Acum beleala e ca imi apar si autostrazile alea neconstruite... :biggrin:
 
Cum mai sunt hartile pentru Sygic? Stiu ca pentru v7 exista o harta detaliata, din 2006 parca, dar care n-a mai fost convertita si pentru v8+.
 
Back
Top