Gaming laptop

Strict dintre cele două parcă Asus-ul arată mai bine la dotări.

Dar stă mai slab la capitolul placă video.....
Fiecare dintre cele două au plusuri şi minusuri unul faţă de celălalt.....
Ideea e care merită mai mult...la ce renunţ la unul pentru celălalt...etc

P.S. Iată ce am mai "descoperit" după ce am sunat la distribuitor: placa grafică a ASUS-ului va folosi din memoria RAM a sistemului pe când placa grafică a MSI-ului are memoria proprie (cică) şi se mişcă mai bine în anumite aplicaţii.
În schimb, procesorul ASUS-ului e mai rapid şi HDD-ul mai mare (asta văzusem şi singur)
 
Last edited:
8200 versus 8400...sincer nu ştiu dacă e mare diferenţă, însă îţi spun din experienţă că 8600 face faţă jocurilor actuale.
 
Probabil depinde de model, 8600 pe Inspironul meu 1520 merge brici. :tongue:

NFSU2_resize.jpg
NFSU1_resize.jpg
 
NOUTĂŢI

Şi acum ca să revin......
Am găsit o ofertă, pentru care am şi optat, la modelul de AICI
Am făcut o prostie...m-am "ars" aiurea?
Ce ziceţi?
Nu e extraordinară placa grafică....e medie...şi se descurcă în majoritatea aplicaţiilor care ar putea-o solicita. Cred!
În rest, sper să fie mulţumitor....NU?
 
În afară de rezoluția dezgustătoare și contraproductivă (opinii personale) și placa video nu foarte potentă pentru jocuri, lipsa unui cititor de carduri și a unei ieșiri S-video, eventual un port eSATA sau măcar PCI Express, e un office laptop excelent. Nu prea e gaming și în nici un caz desktop replacement, dar la banii ăștia nici nu ai ce să ceri mai mult.
 
În afară de rezoluția dezgustătoare și contraproductivă (opinii personale) și placa video nu foarte potentă pentru jocuri, lipsa unui cititor de carduri și a unei ieșiri S-video, eventual un port eSATA sau măcar PCI Express, e un office laptop excelent. Nu prea e gaming și în nici un caz desktop replacement, dar la banii ăștia nici nu ai ce să ceri mai mult.

Mda...din păcate eu doresc un desktop replacement....şi de la ce desktop am eu acum, ăsta este un salt uriaş.
Cititor de carduri am oricum unul multi şi sper să mai fac rost şi de unul dedicat SD-USB.
S-video nu am nevoie deoarece am un DVD player cu USB şi dacă vreau filme, îmi pun filmul pe flash, introduc flash-ul în portul USB al DVD-ului, dau apoi "play" şi vizionez filmuletele.
Regretul meu este că nu am port "firewire"....în rest, nu cred că îmi folosesc, cel puţin deocamdată, celelalte enumerate de tine.
Mulţumesc mult pentru sfaturi!
Sper să nu mă facă de râs şi să-şi merite banii investiţi!
Părerea mea :biggrin:
 
Ca sa nu deschid un nou thread, ce mai recomandati in ziua de azi ca gaming laptop intre 2000-3000 RON?
 
Acelea nu is laptop-uri pentru gaming.
Multimedia da, insa NU gaming.
Motivul, valabil pentru toate 3, este subsistemul grafic.
Slabe variantele, atat ATi cat si nVidia, care doteaza jucarioarele Asus.
A se consulta si tabelul de aici.

SCViper, incearca sa faci un efort financiar si sa-ti iei un laptop dotat cu o placa video cel putin din Clasa 2 din acel tabel.
RAM-ul si HDD-ul pot fi inlocuite, insa CPU-ul si GPU-ul mai greu.
 
Primul nu e gaming laptop, uită-l. Al doilea pare mai bun, dar ecranele wide nu se împacă cu unele jocuri, gen simulatoare.
 
Laptopul este deja un efort financiar :biggrin:

In alta ordine de idei, ce parere aveti despre (1) sau (2)?

Cum a zis si AdrianB1, primul pica, al doilea mai merge.
Cauta insa si o versiune cu ecran 15,4" - posibil sa fie mai bine dotat (RAM mai mult si HDD mai incapator) la acelasi pret.

Din ofertele din RO, ar fi ASUS M50VN-AS100 şi ASUS M50SA-AK037.
Prima varianta ar fi mai OK din motiv de subsistem grafic mai sanatos, RAM mai mult, HDD mai incapator si geanta (si mouse), totul incluse in pret - nu-mi pot da seama 100% insa daca combinatia unui CPU mai 'bengos' (T9300) cu un GPU mai slabut (ATi 3650) poate sa se 'razbune' fata de una cu un CPU mai 'normal' (T6400) insa un GPU cu mult mai bun (nVidia 9650M GT).
 
Mda, referitor la promoţia e-tc... e vorba de o reducere de 10% la orice comandă care conţine minim 10% produse Microlab şi/sau Peach.
 
Sa clarific vreo 2 lucruri: in primul rand prin gaming laptop voiam sa spun "ceva care sa ruleze wow dar sa poata mai mult", iar cand am spus "2000-3000 RON" voiam sa spun "2000-2500 RON, dar hai sa vad ce mai exista si pana in 3000" :biggrin:.
In alta ordine de idei un HDD de 200-250 este arhisuficient, 3GB de RAM sunt ok, 4GB ideali.
 
Apai cred ca poti lua si ceva dotat cu un Intel 3100 sau 4500HD - si ma refer aici (strict) la WOW.

Strict legat de modelele prezentate in acest thread, mergi atunci linistit pe oricare dintre ele.
 
Back
Top