Gaming laptop

Cat de buna pentru jocuri este GeForce 9500M GS?
Arunca un ochi aici.

LE: de cautat ar fi HP-ul Pavillion dv7 sau dv5, asta daca or sa apara, in timp util, si la un pret OK, si la noi.
O alta varianta interesanta am gasit aici.
A se vedea prima si ultima varianta de barebone-uri.
 
Laptop de gaming este unul singur și se numește Alienware. Nu prea înțeleg ce e așa de greu de înțeles :biggrin:
Din pacate nu se gaseste in Romania la nici o firma. Nici macar pe comanda.

Si oricum, de cand au fost cumparati de Dell au inceput sa se axeze pe modele mai aproape de buzunarul consumatorului in detrimentul performantelor maxime cu care erau altadata renumiti.
 
Din pacate nu se gaseste in Romania la nici o firma. Nici macar pe comanda.

Si oricum, de cand au fost cumparati de Dell au inceput sa se axeze pe modele mai aproape de buzunarul consumatorului in detrimentul performantelor maxime cu care erau altadata renumiti.

Presupun că dacă dai 3000-4000EU pe el mai găsești 400EU pentru avion dus-întors să te duci să-l iei de-acolo :biggrin:

Ăsta-i aproape de buzunarul tău? :goofy:

From $3,849...

Și ajunge la $6,531.00 dacă te joci cu configuratorul :biggrin:
 
Presupun că dacă dai 3000-4000EU pe el mai găsești 400EU pentru avion dus-întors să te duci să-l iei de-acolo :biggrin:
alienware.co.uk trimit in .ro cu DHL, 350EU shipping taxes iirc. :biggrin:
 
Multumesc Styr :bouncex2: alienware.co.uk trimit in RO cu doar 250 euro. (10% din valoarea totala a produsului ales)

Si ce vreau eu sa cumpar a iesit destul de ieftin avand in vedere ca i-am bagat multe chestii suplimentare.
 

Attachments

  • Pret Alienware.png
    Pret Alienware.png
    77.1 KB · Views: 59
  • Custom Alienware.png
    Custom Alienware.png
    59.7 KB · Views: 66
15.4" si rezolutie 1920x1200... :bash: Eu si la al meu, cu 1680x1050 parca rezolutie ma enervez, ca-s prea mici toate alea, daramite la 1920x1200...
 
Tragi de DPI şi e ok. Eu îl ţin la 110 DPI cu aceeaşi 1900x1200x15.4". Doar că Quadro-ul meu ştie 3D la rezoluţii de-astea doar la 2 FPS.
 
Da am aruncat.
Este un barebone la 4200 ron.
Mai trebuie sa pui (aproximez din memorie, ca nu stau sa ma uit dupa preturi):
- 1000 ron T9400 sau 1800 ron pentru T9600;
- 1000 ron pentru 4Gb de mem SODIMM PC2-6400;
- 1500 ron pentru 2 harduri SATA cu 7200rpm si free fall protection + optiunea de 1 Gb turbo cache memory;
Si sa upgradezi:
- 1000 ron pentru display de 1920x1200;
- 500 DVD-RW cu Lightscribe;
Plus restul optionalelor care mi le-am comandat de la Alienware (in cazul in care pot sa le gasesc aici):
- inca vreo 1000-1500 ron - vezi servieta aluminiu pentru transport, Logitech G9, tastatura luminoasa, etc;
- 500 VISTA ULTIMATE cu licenta OEM.

Cam iese peste 9000 roni, iar alienware ajunge la 3000 eur cu tot cu transport SI TAXE.
Eu zic ca ies mai ieftin cu Alienware (unde mai pui ca nu ma mai chinui sa caut drivere, sa instalez OS -> vine preinstalat + recovery DVD)

Si, in ultimul rand, argumentul imbatabil: Cine sunt Clevo?
Exista macar asa o firma? Sau sunt boatship-manufactured?
Numele Alienware imi confera o siguranta a fiabilitatii (ca pe garantie nu ma bazez la niciun produs - vreau sa stiu ca nu se va strica, nu ca pot sa mi-l repare).

Oricum am monopolizat topicul lui dreamer, deci sa revenim la cerintele lui:
Bugetul ar fi undeva la 1.500-1.600 EUR, care sa mearga totusi catre ceva gen Dell, HP, Lenovo, etc, fara balarii gen MSI, Acer si altele de acest gen.
 
Deci pe la 4000 - 5000 roni avem:
- HP si Lenovo cam bat campii cu Quadro neavand placi axate spre jocuri, deci ies din schema;
- ar fi un Toshiba cu HD3650 aici;
- la Asus avem un 9500 ceva mai ieftin aici
- si tot de la Asus sugestia mea care cred se potriveste cel mai bine cerintelor avand video 9600, 4Gb mem Blu Ray si restul AICI.
 
Eu v-am lasat cu Alienware, Clevo si alte alea, n-am mai zis nimic... :smile:
Pana la urma alegerea a cam fost facuta, va fi HP Pavilion, ori dv5, ori dv7, cu 9600M GT (din pacate cu 8800M GTX sau 9800M GT nu am gasit nimic care sa se incadreze in restul cerintelor). In functie de diponibilitatea si preturile de pe la noi, se va lua de aici sau din Austria, la urmatoarea deplasare pe-acolo.
 
Ajutor similar

Salutare!
Am şi eu disponibili vreo 2000 de roni de care vreau să-mi fac un laptop cadou de Crăciun!
În principiu va fi pentru net, filmuleţe şi din când în când pentru ceva jocuri.
Vă rog frumos să-mi daţi un sfat.
Din ce am căutat eu, am găsit acest ASUS şi acest MSI.
Am mai găsit, opţional dar fără prea mare tragere de inimă şi Asus-ul ăsta.
Ce păreri aveţi?
Pe care din cele două?
Aveţi şi alte propuneri "tentante"?
 
Last edited:
Strict dintre cele două parcă Asus-ul arată mai bine la dotări.
 
Back
Top