Gaming laptop

dreamer

Little Devil
Sugar daddy
M-a rugat un prieten sa-l ajut cu achizitionarea unui laptop destul de performant, de utilizat destul de mult pentru jocuri. Astfel, dpdv al cerintelor hardware, s-ar creiona o configuratie cu un Core2Duo la minim 2GHz, 2 sau 4GB de DDR2, o placa video cu 9600M GT/GS (8600M este mult prea slaba), un HDD de min 200GB, ecran de 17 (sau 15 daca nu se gaseste nimic interesant de 17) cu rezolutie decenta (1680 la 15 la 1920 la 17 nu se incadreaza in acest criteriu :smile:) si DVD-writer.
Bugetul ar fi undeva la 1.500-1.600 EUR, care sa mearga totusi catre ceva gen Dell, HP, Lenovo, etc, fara balarii gen MSI, Acer si altele de acest gen.
Problema este ca nu prea se aduc la noi astfel de modele (a se vedea de ex HP Pavilion dv5/7), asa ca v-as fi recunoscator pentru o recomandare care sa se incadreze in cerintele de mai sus si sa fie ceva care sa se gaseasca pe la noi. Multumesc!
 
HDD de min 200 GB e un moft, doar nu ții online toate jocurile pe care le ai în casă, un disc de 7200 rpm în laptop și unul mare extern (1 TB eSATA) e o combinație mai bună la un asemenea buget.

Cu ecran de 17" portabilitatea se duce naibii, din experiența proprie: e mare și greu. Iar un ecran de 1920 e cam mult pentru o placă video gen 9600 în jocuri moderne. La 15" găsești destul de ușor ceea ce cauți. Personal aș lua un laptop cu cel mai mic ecran posibil și un monitor extern de 19" (asta folosesc acum, și acasă și la birou am câte un monitor extern pentru laptop cu ecran de 14-15", cât o avea Dell D620).
 
Ecranul cu rezolutia de de 1920 tocmai de-asta l-am exclus, din cauza puterii totusi reduse a placii video. Tipul merge destul de mult pe teren, in delegatii, si de-asta vrea sa fie si cu un ecran maricel, si cu HDD mare (mai pui o muzica, un film, etc) si cu o placa video performanta (cat se poate la un laptop). Daca era cu utilizare preponderent acasa, de banii astia luam si laptop si desktop... :smile:
 
M-a rugat un prieten sa-l ajut cu achizitionarea unui laptop destul de performant, de utilizat destul de mult pentru jocuri. Astfel, dpdv al cerintelor hardware, s-ar creiona o configuratie cu un Core2Duo la minim 2GHz, 2 sau 4GB de DDR2, o placa video cu 9600M GT/GS (8600M este mult prea slaba), un HDD de min 200GB, ecran de 17 (sau 15 daca nu se gaseste nimic interesant de 17) cu rezolutie decenta (1680 la 15 la 1920 la 17 nu se incadreaza in acest criteriu :smile:) si DVD-writer.
Bugetul ar fi undeva la 1.500-1.600 EUR, care sa mearga totusi catre ceva gen Dell, HP, Lenovo, etc, fara balarii gen MSI, Acer si altele de acest gen.

I lol`d. No, amu` serios nu faci mișto de noi? Nici de peste hotare dacă îl iei nu e așa ieftin. Lappie de gaming începe de la 2000-3000EU, și asta pentru că ce vine cu 9600+ vine și cu rezoluții mari ale ecranelor => canci performanță.

Dacă vrea musai, www.alienware.com, îl ține ceva și nici nu se devalorizează ușor :wink:
 
Si eu mi-s interesat de un asemenea cadou de Craciun! :biggrin:
Un short list, la un pret cat de cat acceptabil, ar fi cam asa:
Asus X55SV
Asus M50SV
rAcer 5720, 5730 sau 6920 (e vorba de mai multe modele)

Pareri, impresii, sugestii?
 
Nici de peste hotare dacă îl iei nu e așa ieftin.

Zau? :rolleyes: Ia vezi aici, HP Pavilion dv7 care indeplineste toate cerintele, are 9600M GT, rezolutie de 1440x900, si costa doar un pic peste 1000 EUR - asta ca un simplu exemplu.
 
Pana la Austria si Germania... are cineva vreo idee de o configuratie similara, care sa poata fi gasita si pe la noi la un pret decent? Acer (doar astea am vazut cu 9600M e la noi) e cam ultima masura...
 
CPU mai slab si HDD mai mic fata de oferta austriaca, totul la un pret mai mare.
Scuze, adica totul la un pret mai romanesc! :biggrin:

LE: Asta este modelul 'austriac', deci cu aproape EUR 200,- mai scump decat de dincolo.
 
Cat de OK e magazinul asta, Yourmall? N-am auzit de ei, nu stiu cat de seriosi sunt la garantie & stuff... sau garantia e data de HP Romania?
 
Am gasit ceva care s-ar incadra in cerinte.
Video 9500 nu stiu totusi daca e destul de buna (banuiesc ca oricum e sub 9600).

Model Procesor: T9300 (2,5Ghz, Cache 6Mb)
Tip display: WUXGA, Full HD, 1920 x 1080
Chipset video: NVIDIA GeForce 9500M GS
Tip memorie video: Dedicata (512MB)
Diagonala LCD (inch): 16
Memorie RAM standard (MB): 4096 (2x2048)
Capacitate HDD: 320 GB
Unitati citire/scriere: Blu-Ray disc/DVD SuperMulti DL
Cititor de carduri: 6-in-1
Camera WEB: 2MB pixeli
Bluetooth: 2.0
Wireless: IEEE 802.11a/b/g/n
Greutate (Kg): 3.5
Sistem de operare: Vista Ultimate
Pret: 4.448,58 RON (cu TVA)

Cum am spus si mai sus, ma intereseaza si pe mine ceva asemanator, dar vreau sa stiu: Cat de buna pentru jocuri este GeForce 9500M GS?
 
Haideți să vă spun care e șmecheria. În primul rând îți trebuie un HDD cu 7200RPM, RAM rapid și un procesor tare-n FSB.

De obicei, marea țeapă la lappies este că ai un procesor cu multi măricel și FSB muci, cu memoria pusă-ntr-un multiplicator ciudat gen 5:3 ca să ai bottleneck maxim, un HDD de 5400RPM și o placă video cu niște frecvențe jenibile. Toate astea ca să fie răcit cum trebuie, nu poți comprima o uzină multimedia care să ruleze la capacitatea maximă și să fie și rece. Eventual să consume și baterie puțină.

Am avut ocazia să mă dau prin WoW cu un laptop cu 8600GT M, 2x120GB HDD, 2x1GB RAM, configurație excelentă pentru momentul achiziției (acum aproape 1 an jumatate din State). Mergea decent. Pe birou. Că făcea o căldură de ziceai că-i calorifer. Nici vorbă să-l iei în pat, zbierau senzorii imediat.

Laptop de gaming este unul singur și se numește Alienware. Nu prea înțeleg ce e așa de greu de înțeles :biggrin:

Cert e un lucru singur - vrei gaming de calitate -> go desktop. Tehnologiile de acum creează bijuterii cvasi-inutile, care folosite la capacitate maximă mănâncă bateria în 20-30 de minute, se încing ca naiba și tot ai framerate drops din cauză că gâfâie HDDul, că se bat bițișorii la intrarea din RAM în CPU și invers, etc.

P.S.: cam cât de bine crezi că duce 9500M GS whatever o rezoluție in-game de 1920x1080? Adică lol.

P.S.2: ca să fie bomboana completă, mai *$% și-un Vista Ultimate pe el, care nici nu este HDD-intensive, de-mi cârâie mie WD AAKS 320GB ca nebunul aproape constant câteodată. Pe un 5400RPM este un vis...
 
Back
Top