Fumatul și alte vicii

Adevărul e că dacă eşti singur şi n-ai familie, mersul la femei e chiar indicat. Altfel, e dovada unui caracter dezgustător.
 
mersul la femei e chiar indicat. Altfel, e dovada unui caracter dezgustător.
Sună fain asta în context: "bă, io am voie să fumez ce vreau eu, e treaba mea și atâta vă trebuie să ziceți ceva că umplem câteva pagini de forum, da' în același timp ăia care nu se duc la femei au caracter dezgustător"
 
Tu eşti jurnalist? Că numa' ăia taie din cuvinte ca să iasă altceva decât ce-a zis omul. Frumos...
 
Nu, dar afirmația ta este aberantă. Dacă eu nu m-am dus la fomei când eram singur și fără familie/copil, am un caracter dezgustător? Că doar mă cunoști. Enlighten me. Dafuq are you thinking?
 
"Altfel" în sensul "dacă NU eşti singur şi AI familie". Geezăs guys, limba asta română e cam nasoală. permite cam multe interpretări.
 
Și dacă nu tai aia cu "dacă ești singur și n-ai familie", atacul tău rămâne. După 2 pagini în care combați argumente cu "eu știu mai bine ce e bine pentru mine", te apuci să faci același tip de observații pe care ți le-au făcut și ceilalți ție. Hotărăște-te ce vrei, ori ești mai egal decât alții și logica nu se aplică în cazul tău, ori încerci să înțelegi că, așa cum tu înlocuiești o țigară cu altceva, și alții pot înlocui o femeie cu altceva.
 
I am now officially a troll. :biggrin:

Arunca omu' o vorba la misto si sar toti. Incet fratilor. Mi se rupe daca singur sau cu familie mergeti la fomei, parerea unora daca eu singur sau cu familie merg la fomei. La fel cum nu ma intereseaza cine ce si de ce fumeaza, doar vreau sa stiu daca e bun si merita sa incerc si eu. :smile: Doar ma enerveaza aia care se aseaza langa mine si-mi spun ca-i deranjez cu fumul meu. Jet!

war4peace, exista o vorba: never say never. Si eu ziceam ca nu ma apuc de fumat si totusi azi fumez; Crin a spus ca pleaca in aia a ma-sii si apoi s-a razgandit. Nu se stie niciodata. Ne-om judeca in viata cealalta daca o fi existand, daca nu....asta e. :wink:
 
Și dacă nu tai aia cu "dacă ești singur și n-ai familie", atacul tău rămâne.
Ba nu rămâne, frate, nimic. E o opinie personală. Nu dau sfaturi. Consider, în capul meu, că a-ţi înşela nevasta/prietena e urât. Nu te combat, nu te conving să te schimbi, nu te scuip pe stradă dacă faci asta. Treaba ta.
Măcar asta e o chestiune subiectivă, ţine de moralitate, de percepţie, nu vin şi spun că "te omoară" sau alte bazaconii. Nu ironizez. Nu fac miştocăreală. Nu sunt agresiv.

După 2 pagini în care combați argumente cu "eu știu mai bine ce e bine pentru mine", te apuci să faci același tip de observații pe care ți le-au făcut și ceilalți ție. Hotărăște-te ce vrei, ori ești mai egal decât alții și logica nu se aplică în cazul tău, ori încerci să înțelegi că, așa cum tu înlocuiești o țigară cu altceva, și alții pot înlocui o femeie cu altceva.

Dacă venea cineva şi spunea "consider că fumatul e murdar, poluant şi afectează sănătatea şi e un obicei urât" i-aş fi dat dreptate 100%.
Oricuzm noi aici comparăm mere cu prune şi ne dă cu virgulă, dar strict din punctul de vedere al abordării e o mare diferenţă. Mă aşteptam să fie sesizată, dar noah... o fi greu.
 
Bucuria celor care vând brand-uri de doi lei, gen Carpaţi la noi.
O altă decizie luată cu buca stângă. GG.
 
Nu există dovezi că filtrele și restul de BS scad semnificativ consecințele asupra sănătății. În condițiile în care fumătorul de rând crede toate mizeriile care i se înșiră de fabricanți, mie mi se pare corect și inteligent
 
Non-smoker detected. Nu știu cum să-ți explic, dar chiar contează brandul țigărilor, nu musai din cauza filtrului.
 
Nu există dovezi că filtrele și restul de BS scad semnificativ consecințele asupra sănătății. În condițiile în care fumătorul de rând crede toate mizeriile care i se înșiră de fabricanți, mie mi se pare corect și inteligent

Între Carpaţi şi Kent, aleg kent, fiindcă:
1. Au filtru. Încearcă să rupi filtrul unei ţigări kent şi s-o fumezi aşa. Ai fi surprins.
2. Au un control al calităţii bine pus la punct. Am vizitat fabrica de la Ploieşti, am rămas uimit.
3. În urma 2., au o calitate a produselor net superioară.

Fă o analogie simplă cu băuturile alcoolice. Între Whiskey la 40 de grade şi Săniuţa la 40 de grade, ce-ai alege? Cantitatea de alcool e aceeaşi, dar diferenţa calitativă e uriaşă.
 
Între Carpaţi şi Kent, aleg kent, fiindcă:
1. Au filtru. Încearcă să rupi filtrul unei ţigări kent şi s-o fumezi aşa. Ai fi surprins.
2. Au un control al calităţii bine pus la punct. Am vizitat fabrica de la Ploieşti, am rămas uimit.
war, sa am pardon insa afirmatiile de mai sus sunt bull!
Te rog mult sa nu confunzi potentatoarele de aroma inglobate in tigarile Kent cu o tigara facuta din utun curat (si nu, Carpati nu mai este facut asa).
E ca si cum ai spune ca hamburgerul de la McD e de 1000 de ori ai misto decat ce poti face acasa. Penru ca, evident, doar gustul este martor, nu?
[
3. În urma 2., au o calitate a produselor net superioară.
Defineste caliatea in cazul tigarilor, tinand cont de ce anume se baga in ele.

Fă o analogie simplă cu băuturile alcoolice. Între Whiskey la 40 de grade şi Săniuţa la 40 de grade, ce-ai alege? Cantitatea de alcool e aceeaşi, dar diferenţa calitativă e uriaşă.
Ai uitat sa mentionezi care anume whiskey.
 
Fără supărare, dar dacă tu pui semnul egal între tutun românesc fiert în cazane şi tutun turcesc procesat conform cu standarde valabile în ţări pretenţioase... eu ce să mai zic?
Şi când spui "potenţiatoare de aromă" greşeşti. Potenţiator de aromă e glutamatul de sodiu, de exemplu. În ţigări se bagă arome şi sosuri, pe care le-am văzut, le-am pipăit, le-am mirosit şi... le-am gustat. Faci o mare confuzie acolo.

Între Carpaţi şi Kent (de exemplu) deosebirile nu sunt doar de arome. Sunt de origine a tutunului, proces de fabricaţie, control al calităţii, etc. Fabricile de tutun care fac Carpaţi nu au, de exemplu, pe linia de producţie, aparatură care verifică dacă tăierea tutunului s-a făcut corect; nu au sisteme de senzori care verifică prezenţa de urme de ulei; nu au cazane de fermentare monitorizate şi închise ermetic, etc.

Na, am definit calitatea. Your move.
 
Fără supărare, dar dacă tu pui semnul egal între tutun românesc fiert în cazane şi tutun turcesc procesat conform cu standarde valabile în ţări pretenţioase... eu ce să mai zic?
Şi când spui "potenţiatoare de aromă" greşeşti. Potenţiator de aromă e glutamatul de sodiu, de exemplu. În ţigări se bagă arome şi sosuri, pe care le-am văzut, le-am pipăit, le-am mirosit şi... le-am gustat. Faci o mare confuzie acolo.
Inseamna ca ai o constitutie de otel, tinand cont de ce chestii se gasesc in tigari

Între Carpaţi şi Kent (de exemplu) deosebirile nu sunt doar de arome. Sunt de origine a tutunului, proces de fabricaţie, control al calităţii, etc. Fabricile de tutun care fac Carpaţi nu au, de exemplu, pe linia de producţie, aparatură care verifică dacă tăierea tutunului s-a făcut corect; nu au sisteme de senzori care verifică prezenţa de urme de ulei; nu au cazane de fermentare monitorizate şi închise ermetic, etc.

Na, am definit calitatea. Your move.
Faptul ca pentru tine, sa zicem, un hamburger de la McD reprezina standardul de faco pentru calitate in ceea ce priveste acel aliment, nu inseamna ca este si un etalon universal valabil, mai ales pentru cei care, sa zicem, stiou cum si prefera sa-si faca, de unii singuri, un asemenea aliment.
Ca in tigarile Carpati nu sunt puse atatea porcarii ca in "tigarile de calitate, din vest", nu inseamna ca sunt mai daunatoare. Din contra.

Bafta la fumat.
 
Tovarășe, te rog oprește-te din a spune prostii. Te rog eu, că e păcat.
Am zis că am testat aromele şi sosurile, care sunt alimentare. Mă-nţelegi? Alimentare. Sunt fix aceleaşi lucruri pe care le găseşti în pâine, ciocolată, salam, etc.
Tu, repet, habar n-ai cum se produce o ţigară şi , dar te-arunci ca orbul în piscina goală. Eu mă refer la câteva ingrediente, dar noah, e convenabil să aruncăm cu săgeţi şi să facem presupuneri.
În carpaţi se pune mai toată planta, în ţigările produse de BAT şi JTI se pun doar frunze selecţionate. Sper că e clar acum.
 
war4peace, eu vorbeam de outcome. Nu există dovezi științifice că țigările light sau cu diverse filtre scad semnificativ riscul de cancer pulmonar și alte boli datorate fumatului. Pe tine te fac să te amăgești că rămâi mai sănătos? Păi exact asta e și intenția. :smile:
 
Nu cred ca fumezi cu filtru fiindca ramai mai sanatos. Cu siguranta toti fumatorii au incercat diverse variante, pana la urma gustul e cel care decide. Daca ar fi problema filtrului n-ar mai fuma nimeni iarba fara filtru. :biggrin:
 
Back
Top