Fumatul și alte vicii

Iar daca va deranjaza fumatul pasiv step the fuck away from the smokers, dont get all Jehovah`s witnesses on them.
Sau invers: nu ii poluez eu pe ei, ci ei pe mine, sa faca bine sa se abtina. E ca si cum ai spune ca daca unu' trage cu AK'ul pe strada sa te feresti si sa il lasi in pace, ca el "fumeaza gloante" si il linisteste, deci e doar problema lui.
 
Io is curios ce faci tu daca vezi o talibanca tragand cu AK-u pa strada :biggrin:
Te duci Tiananmen Square style sa te pui in fata AK-ului si sa ii zici: pisi chillax, Allah e mare, sau te uiti la ea de departe si zici, teh biatch is crazy si iti vezi de treaba ta?:biggrin:
 
Se pare că da. Peste tot în ţările cu apă caldă fumatul în spaţiile închise e interzis, doar la noi nu găseşti un birt în care să nu fii nevoit să înghiţi fum de ţigară. Nici măcar în mall nu eşti ferit, că vine fata şi-ţi pune pe masă o farfurioară pe post de scrumieră ca să poţi fuma „pe riscul tău”...
 
Iar daca va deranjaza fumatul pasiv step the fuck away from the smokers, dont get all Jehovah`s witnesses on them.
Ca fumător, cu asta nu sunt de acord. Nefumătorii au tot dreptul de a respira aer curat, fără fum de ţigară, tot aşa cum şi fumătorii au dreptul de a avea un spaţiu în care să fumeze liniştiţi.
Cu toate acestea, se pare că în ultima perioadă discriminarea se aplică mai ales fumătorilor. Peste tot se aplică regula "es ist Verboten!", fără nicio încercare de a oferi un "borcan" (vorba lui pufi) celor care fumează. În USA e şi mai aiurea, prin California te întreabă la interviu dacă eşti fumător şi în caz că da, buh-bye job.
A propos, puterfixer, legat de povestea ta cu borcanul plin de ceaţă albă, acolo e vina proiectantului. În mod normal, fluxul de aer asigurat (în general de un ventilator cu filtre situat în tavan) trebuie să acopere lejer gradul maxim de ocupare. Desigur, va fi zgomotos, dar non-toxic.
 
Ideea era ca io ca fumator incercam sa fumez unde nu deranjam pe nimeni, dar din cand in cand tot mai aparea cate unu care nu incapea de mine si imi facea capu` calendar cum face el cancer ca io fumez. Bineinteles ca au tot dreptul sa respire aer curat, da` daca ma vezi de la 50m ca fumez nu veni la mine daca vrei aer curat...
 
Deci sa nu ma pun cu fumatorii daca sunt mai lati in spate si sa ies eu din local?

Daca in local se fumeaza atunci cauta un local unde nu se fumeaza. Eu cand merg in localuri unde nu se fumeaza nu fac scandal, ma abtin. Dar nefumatorii fac scandal cand merg in localuri unde se fumeaza si nu stiu de ce li se pare ca au dreptate.
Eu daca m-as lasa maine de fumat as fi de aceeasi parere. Nu te obliga nimeni sa vii langa mine sa-mi respiri fumul.
 
O da in balarii. Pe cine deranjez daca fumez la mine pe camp, cand ar? Sau in casa? Oricum accizele sunt mari la tutun, le ajung banii sa-si puna si-n cap.
 
License to smoke: buna ideea; quotas: foarte proasta ideea. De ce nu pot unii sa faca lucrurile bine pana la capat?

Poti face o licenta pentru fumat, o scanezi la achizitia de tigari si singurul factor care ar fi influentat ar fi costul asigurarii de sanatate: nu fumezi - e mic, fumezi putin e ceva mai mare, fumezi mult - nu esti asigurat pentru cancerul de limba, faringe si plamani. (iti faci asigurare separat pentru asta daca vrei). Corect pentru toata lumea, dar limitarea in ceea ce vrei si poti sa faci cu plamanii tai e o chestie cam ... tiranica.
 
Ideea este retardată de-a dreptul. Dacă așa ceva trece, mâine-poimâine o să ți se ștampileze un cod de bare pe ceafă care va trebui scanat când mânci la McDonalds sau te fuți eventual după o anumită vârstă (că deh, mulți oameni fac infarct în pat, nu?).


License to smoke: buna ideea; quotas: foarte proasta ideea. De ce nu pot unii sa faca lucrurile bine pana la capat?

Poti face o licenta pentru fumat, o scanezi la achizitia de tigari si singurul factor care ar fi influentat ar fi costul asigurarii de sanatate: nu fumezi - e mic, fumezi putin e ceva mai mare, fumezi mult - nu esti asigurat pentru cancerul de limba, faringe si plamani. (iti faci asigurare separat pentru asta daca vrei). Corect pentru toata lumea, dar limitarea in ceea ce vrei si poti sa faci cu plamanii tai e o chestie cam ... tiranica.

You are going full retard here. Cancerele respective au o groază de cauze, faptul că fumatul este băgat la înaintare mi se pare oribil. Desigur, nu poluarea infernală din orașele mari duc la astfel de cancere. Fumatul, coane.

Mbleurrghhh.
 
OK, atunci scoatem cancerul de pe lista bolilor asigurate pentru toata lumea si gata. Si ii explici matusei mele de ce varul care fuma, singurul din 3 frati, care locuia la tara intr-o zona de deal nepoluata, a murit de cancer faringian, iar ceilalti 2 sunt bine mersi si acum.
 
Toti traim in orase poluate, unii fumeaza altii nu.
Statistic fumatorii fac cancer mai des.

Una e factorul de risc si alta e cauza. Nimeni nu stie exact de ce se produce un cancer, insa se stie cu siguranta ca fumatorii il fac mai des comparativ cu nefumatorii.

Ex. cancerul de vezica urinara este asociat cu fumatul (inclusiv fumatul pasiv) in <50% din cazuri la barbati, incidenta la barbati pare a fi mai mare pt ca barbatii fumeaza mai mult comparativ cu femeile.
Daca mai esti si caucazian si peste 40 ani e si mai rau.

Si lumina solara e factor de risc, insa unii factori de risc pot fi controlati, altii nu.

In Noua Zeelanda si-au propus sa faca pachetel de tigari 100 USD pana in 2020, ramane de vazut daca vor reusi si ce efecte va avea suprataxarea tutunului.
 
Nu mai, fumatul nu produce nici o boala, bolile sunt cauzate de orice altceva. Fumatul nu produce decat aroma de trandafiri si niste gudron, dar daca fumezi nicotina pura nu mai produci nici gudron, deci e perfect.
 
Shht! Se deranjeaza demigodu' la stomac cand citeste astfel de blasfemii. :nuts:
 
Back
Top