Fumatul și alte vicii

Da de ce nu le lasi mătaluță de tot, sa vezi ce lista de pros iti iasă atunci?
Macar cu tigara normala, stii ca ai sanse sa dai coltu' la modul clasic, stiut de toata lumea.
Chiar ai impresia ca auroloacu din dekang exterme presidential XXL gold GTO e-SATA o sa aduca vreun beneficiu acelui
copil mic
?
 
Da de ce nu le lasi mătaluță de tot, sa vezi ce lista de pros iti iasă atunci?
Macar cu tigara normala, stii ca ai sanse sa dai coltu' la modul clasic, stiut de toata lumea.
Chiar ai impresia ca auroloacu din dekang exterme presidential XXL gold GTO e-SATA o sa aduca vreun beneficiu acelui ?

Oh, so aggressive.
Muşti?

Io nu ştiu de ce sar unii în gâtul altora fără să gândească. Fumez, da' măcar nu beau, nu mă uit la alte femei, nu chefuiesc, nu ies în oraş, lasă-mă-n plm să am şi eu un viciu, că nu ţi-l bag pe gât. Ce dracu.
Şi e evident că nu fumez şi suflu fumu'-n faţa copilului, da' noah... unii nu se prinde.

Am avut şi aproape un an în care n-am pus gura pe ţigară, dar trec acum printr-o perioadă foarte stresantă şi dificilă şi nicotina mă calmează. Acu' scoate-ţi colţii din jugulara mea.
 
Oh, so aggressive.
Fumez, da' măcar ... nu mă uit la alte femei,
...
Am avut şi aproape un an în care n-am pus gura pe ţigară, dar trec acum printr-o perioadă foarte stresantă şi dificilă şi nicotina mă calmează.
Uitatul la femei nu dauneaza in nici un caz sanatatii si e inofensiv in general. Preferabil fumatului. Chiar si daca nu te-ai rezuma la uitat e mult mai sanatos.

Nu stiu cum poti sa te lasi aproape un an si sa te apuci din nou; dupa ce m-am lasat (acum o vesnicie) la vreun an mi-a dat cineva o tigara pe care nu am putut sa o fumez, mirosea oribil si avea un gust oribil: ma dezvatasem si incepusem sa imi repar gustul si mirosul. Dar in anul ala nici nu am stat prin locuri cu fum, a fost o lipsa de contact totala.
 
Uitatul la femei nu dauneaza in nici un caz sanatatii si e inofensiv in general. Preferabil fumatului. Chiar si daca nu te-ai rezuma la uitat e mult mai sanatos.
Nu şi dacă eşti însurat.

Nu stiu cum poti sa te lasi aproape un an si sa te apuci din nou; dupa ce m-am lasat (acum o vesnicie) la vreun an mi-a dat cineva o tigara pe care nu am putut sa o fumez, mirosea oribil si avea un gust oribil: ma dezvatasem si incepusem sa imi repar gustul si mirosul. Dar in anul ala nici nu am stat prin locuri cu fum, a fost o lipsa de contact totala.
Două cuvinte: naştere copil.
OK, dacă vrei detalii, travaliul a fost aşa de lung încât nu m-am putut abţine; am luat un pachet de ţigări şi l-am ras aproape pe tot în ziua aia. După aia m-am oprit până a făcut copilul 2 săptămâni şi l-am internat, bolnav, în spital. Şi după aia, din problemă în problemă, şi a revenit obiceiul.


Dacă reușești să te lași complet așa, more power to you. Și-s serios.
Cine-a zis că încerc să mă las?
 
Ei, din primul post am crezut ca vrei sa te lasi treptat, nu ca faci doar un review la tigari electronice.

Poti sa fii si mormon, uitatul la femei e mai sanatos decat fumatul si nicotina, nu duce la dependenta sau cancer.
 
Impersonal, ma gandeam cum ar suna sfaturile pentru dependentii de droguri, alcool sau sex. Daca injectezi e simplu, folosesti seringi de unica folosinta si scapi de batai de cap; daca fumezi nu ai nimic de facut. Pentru alcool poti sa bei direct din sticla si nu trebuie sa speli pahare dupa aceea, dar chiar nu ma intereseaza cum isi mentin utilizatorii in stare buna si "fara gust de ars" femeile gonflabile sau alte instrumente.
 
Poti sa fii si mormon, uitatul la femei e mai sanatos decat fumatul si nicotina, nu duce la dependenta sau cancer.

Numai mie mi se pare că nu prea ai la ce să te uiți în ziua de azi? Cu foarte rare excepții :smile:
 
Impersonal, ma gandeam cum ar suna sfaturile pentru dependentii de droguri, alcool sau sex. Daca injectezi e simplu, folosesti seringi de unica folosinta si scapi de batai de cap; daca fumezi nu ai nimic de facut. Pentru alcool poti sa bei direct din sticla si nu trebuie sa speli pahare dupa aceea, dar chiar nu ma intereseaza cum isi mentin utilizatorii in stare buna si "fara gust de ars" femeile gonflabile sau alte instrumente.

Troll ca de obicei. Nici pe mine nu mă interesează şcoli de pilotaj şi alte năzbâtii, dar am măcar decenţa să nu mă cac în topicurile respective.
Deh, chestiune de caracter.
 
Scoala de pilotaj nu e o dependenta de substante, nu e un viciu si pana acum nu stiam ca are si conotatii negative. Iar tu o iei personal cand nu e cazul, te inflamezi prea tare si apoi te dai la fund o vreme pana uita lumea. Da, chestiune de caracter.
 
AdrianB, am dat niste sfaturi legate de intretinerea atomizorului tigarii electronice pe un thread despre tigarea electronica. Nu vreau sa insinuez nimic, insa poate ca n-ar fi o idee foarte rea sa treci pragul unui psiholog. Nu-o lua in nume de rau, nu vreau sa insinuez ca ai avea anumite probleme de acest gen, insa stresul, o viata agitata, lipsa de somn, lipsa de afectivitate, isi pot pune amprenta in mod negativ asupra indivizilor.
 
Adrian, n-o iau personal, pur şi simplu asta e impresia mea, că te bagi ca musca-n lapte într-o discuţie în care nu prea ai nimic de spus; te bagi că-ţi place să faci trolling, nu că ai avea ceva util de spus. Cât despre pilotaj, nu are defel conotaţii negative, aşa cum nici fumatul n-are (decât în mintiuca ta), aşa cum nici o discuţie despre băuturi alcoolice n-are, nici una despre sex n-are. Făceam doar o paralelă, insinuam că e o chestiune de politeţe să nu te bagi în lucrurile cu care nu ai treabă. Băgaşi şi tu drogurile-n supă, că deh, comparăm mere cu găini. Drogurile sunt ilegale, fumatul nu-i, dar hai să le amestecăm, că ce puii mei.
Şi nu mă dau la fund, pur şi simplu aleg să-mi petrec altfel timpul. Mare sculă. Nu ştiam că dacă nu intru pe XF o vreme, se interpretează. Ce chestie. Omul, cât trăieşte, află noutăţi.
spooky, mersi de sfaturi, am reţinut :wink:
 
Cât despre pilotaj, nu are defel conotaţii negative, aşa cum nici fumatul n-are (decât în mintiuca ta), aşa cum nici o discuţie despre băuturi alcoolice n-are, nici una despre sex n-are. [...]Drogurile sunt ilegale, fumatul nu-i, dar hai să le amestecăm, că ce puii mei.[...]Omul, cât trăieşte, află noutăţi.
In caz ca nu ai aflat noutatile: fumatul produce cancer si alte boli (conotatie negativa, rings a bell?) si e interzis prin lege in tot mai multe locuri, in aproape orice loc public. Nu vezi nici o legatura?
 
Erm, Adi, alcoolul produce accidente și crime, ceea ce țigarea nu face, dar nu-l văd interzis în locurile publice. Din păcate. Fumatul nu este ilegal per-se, ci este interzis în locurile publice pentru că există oameni scurți de minte cu capete mici (ce probleme face fumatul în parc, de exemplu? Um?). Drogurile sunt ilegale oricum ai da-o. Bine, se pare că marijuana este pe cale de legalizare, un punct în plus pentru selecția naturală și tratamentul mai convenabil al unor oameni bolnavi (de cancer de exemplu), unde chiar ajută.

Personal, dezaprob alcoolul și sexul deampulea. Sunt motive de crime - pentru că îți ia mințile, respectiv poate genera crime pasionale :smile: - și propagarea unor boli minunate - e.g. Hepatita C, infecția cu HIV, sifilis, etc - și personal cred că odată ce ți-ai pus pirostriile știai ce faci, deci chestiile cu "aventură de-o noapte" and shit nu se pun. Vrei altceva? Mbun, divorț, etc, haipa. Poate fi varianta modernă a "if I'll shoot you, I'll shoot you in your face and you'll be armed", sau poate fi pur și simplu un mod de a exprima asumarea unor responsabilități - chestie de care oamenii din ziua de astâzi fug ca dracu' de tămâie, știu.

Fumatul? Mda, cauzează cancer. Whatever. Sigur că da. Eu am asigurare de viață pentru care diferența pe lună între fumător și nefumător este undeva la sub 5%. Este normal dacă ar fi așa de-al dracu' fumatul? Problema cu fumatul nu este musai cancerul, care mai degrabă îl faci de la minunatul aer de București, cât problemele pe termen lung - ateroscleroza și alte probleme vasculare care duc la AVC sau infarct miocardic - și nici astea nu-s dovedite așa cum trebuie.

Alcoolul? Mda, cauzează topoare-n cap, accidente auto/moto groaznice, sute de mii și milioane de morți violente, dar nimeni nu-l interzice. Este interzis minorilor? H3h3, da, sigur.

Nu sunt un puritan, departe de asta, dar în ultimii ani vezi pixde goale peste tot. Sincer, mie unuia îmi taie cheful, lol. Sincer mi se face și scârbă la un moment dat, mai ales că nu am văzut o femeie cu adevărat frumoasă în media de ani buni, "toate strâmbele se cred femei perverse", y'know? Privind problema la rece, este și logic. Sex sells, dar ce te faci când populația ajunge intoxicată? Ajungi să ai probleme în sistemul medical, pentru că ai o tonă de persoane cu disfuncții erectile cauzate de pr0n and related. Ajungi să vezi că fiică-ta se îmbracă de parcă se duce la phootai plus-minus striptease, nu la școală, pentru că "așa-i cul". Sunt chestii care în anumite zone au fost oarecum mascate - vezi UK unde școlile au uniforme - românii sunt prea cul pentru uniforme, btw, h3h3#2 - dar după ce se termină școala ai invazie de puștoaice în fuste mini și semidezbrăcate pe străzi, deși mie mi-e frig și cu cojoc de blană :biggrin: și rezultatele evidente - emisiuni de genul 16 and pregnant sau alte tâmpenii, care iar se vând ca pâinea caldă și sunt consumate intens de grăsanii care lasă urme-n canapea toată ziua și nu fac nimic productiv, nici pentru ei și nici pentru societate.
 
Neo, nu zic ca nu e asa, doar ca omul pacii a sarit in sus doar pentru ca am scris ce mi-a trecut prin cap cand am citit discutiile de mai sus si motivul a fost ca fumatul nu are nimic negativ in el ca sa il asociez cu drogurile, desi din punct de vedere al dependentei e un drog destul de puternic. Restul e istorie.

Btw, alcoolul e interzis la volan si e infractiune, adica e ilegal in acele conditii; accidentele auto/moto sunt produse de ignorarea restrictiei. La fel si cu interzicerea vanzarii catre minori. Tigarile aprinse cauzeaza accidente si fumatul pasiv cauzeaza decesul, deci pot fi considerate si crime :tongue:
 
Tigarile aprinse cauzeaza accidente si fumatul pasiv cauzeaza decesul, deci pot fi considerate si crime :tongue:
Citation needed. Preferabil comparativ cu alcoolul şi sexul. Sau, că tot veni vorba, aş fi curios de statistici comparate: accidente auto provocate de ţigări versus accidente aviatice provocate de factori umani (piloţi, controlori neatenţi, de-astea).
 
Clar ar fi ok o statistică cu avioane prăbușite din cauza stewardesei călărită de pilot, like those would be published, yeah, right :biggrin:

Link la studii serioase care dovedesc că fumatul pasiv dăunează sănătății și că țigările aprinse cauzează accidente :biggrin:
 
Fumatul nu este ilegal per-se, ci este interzis în locurile publice pentru că există oameni scurți de minte cu capete mici (ce probleme face fumatul în parc, de exemplu? Um?
Pai poate ca-i intoxici pe aia de langa tine? Presupunand ca nu esti singur prin parc. Cat despre studii, nu cred ca imi trebuie vreun studiu ca sa-mi dau seama ca 5+ ani de fumat mi-au cauzat raceli care nu mai treceau cu saptamanile, harait in piept, degete ingalbenite si paguba in buget. :biggrin:
Plus ca dupa o sedinta de stat unde se fumeaza, simt o durere in piept si miros hainele groaznic. Una peste alta, din punctul meu de vedere fumatul nu aduce nici un beneficiu, dar o gramada de dezavantaje. Spunea war4peace (welcome back, btw) ca il relaxeaza, si eu unul credeam la fel. Dupa ce m-am lasat de fumat (in curand fac 2 ani) am vazut ca o mica pauza, o plimbare in aer curat, un pahar cu apa fac minuni si ma simt mult mai bine si mai sanatos. Yay for me!
Cat despre tigarile electronice, numai de bine, nu-mi mai polueaza aerul (aparent) si mi se par un fel de narghilea la purtator. :tongue:

PS: nu veti convinge un fumator care nu vrea sa se lase ca tigarile is rele, cauzeaza cancer, ca e mai bine sa se lase etc. Just sayn'
 
Back
Top