FPS-uri (single player campaign) ce merita jucate

Desene animate... Nu vreau să comentez, dar cred că te crezi prea matur pentru un joc care este de fapt foarte matur în sine deși este prezentat diferit. Dar nu ești prea matur pentru jocuri?

În fine. Desenele animate nu sunt întotdeauna pentru copii, este o greșeală gravă în a crede așa ceva.
 
N-am prejudecăți de-astea, mă uit la desene animate și acum. Ce voiam să zic era că nu-mi plac jocurile cu personajul cât unghia degetului mic. :wink: Aici se încadrează și cele de strategie. Ultimul "desen animat" ce l-am jucat și mi-a plăcut/îmi place a fost Solaris 1.0.4.
Am instalat Alien Isolation și A Story about my uncle și... sunt ciudate, nici vorbă de fps, deocamdată (la început). La mai dau o șansă dacă sunt liber în w/e ăsta.
 
De ce mereu apare cate cineva care pune in discutie gusturile altcuiva?

Există caracteristici ale oricărui lucru care îți permit să îl analizezi obiectiv şi asta este valabil şi la jocuri. Nu atacă nimeni gusturile nimănui, discutăm pe marginea jocurilor care merită jucate - doar cele din urmă sunt analizate.


 
Corect!
Din păcate, granița dintre anumite genuri este neclară și de-aici confuzii. Bunăoară la mine: îmi plac shooterele, dar mi-au plăcut și cele din seria Riddick sau Tomb Raider, căci au o cantitate mare de acțiune, adică killăreală. :jump: Cele care trag spre somnolență, alea gen survival, horror etc. nu-mi plac. Deși unii le încadrează la action, eventual adventure.
 
Corect!
Din păcate, granița dintre anumite genuri este neclară și de-aici confuzii. Bunăoară la mine: îmi plac shooterele, dar mi-au plăcut și cele din seria Riddick sau Tomb Raider, căci au o cantitate mare de acțiune, adică killăreală. :jump: Cele care trag spre somnolență, alea gen survival, horror etc. nu-mi plac. Deși unii le încadrează la action, eventual adventure.

Am înțeles acum. Chiar trebuie să încerci Destiny 2, are cel mai fain gunplay SF de pe piață.


 
Destiny 2 are o componentă multiplayer, dar merge și single player. La orele la care joc eu de exemplu nu-i mai nimeni online dintre cunoscuți dar tot am parteneri pentru strikes/gambit.

Dpmdv au fost bani cheltuiți bine.
 
Si mie-mi place Destiny 2 - insa nu-mi place ca sunt o masina de facut bani! Cu toate astea, franciza Destiny cred ca e cea care mi-a scos cei mai multi bani din buzunar per joc , am cumparat tot ce se putea, chiar si de 2 ori acelasi titlu. (trecerea de la xbox 360 la xbox one, a costat ceva si nu numai consola in sine ).

Si pentru ca sunt bolnav si nu ma tratez, as lua The Division - ajuns sa coste mai nimic, dar macar la asta am rezistat eroic ceva timp.
Acum problema e Metro exodus, "doar" 218 lei - o fi asta un fps ce merita jucat?

TLDR: Destiny 2 e peste multe jocuri (ehm... Call of Duty) lansate pe banda rulanta in ultimii ani.
 
Dacă vrei musai FPS, A Story about my Uncle este absolut genial. Alien: Isolation. SOMA.
Niciunul nu e fps. Nici pe departe. Despre SOMA am zis că l-am dezinstalat aproape instant. Încă încerc să-mi dau seama cu ce se mănâncă povestea unchiului, în afară de țopăit din piatră-n piatră, printre oamenii-broscuțe. :facepalm:
Ăla cu Alienii pare nițel mai incitant. După ce am umblat ca bezmetica (deh, personajul e o damă), am reușit să fac rost de revolver și de drăcia aia de decriptat codurile pe la uși. Wtf, te furișezi pe-acolo, cu gașca aia cu pistoale-n mâini (tu fără)... cât pe-aici să-i dau cu flit, dar îi mai dau o șansă. Oricum, începutul e descurajant pentru unul care nu este deja fanul genului. Am mai întâlnit jocuri asemănătoare (nu-mi mai amintesc titluri acum), pe care până la urmă le-am jucat, dar a fost norocul lor că nu le-am rejectat. Altele n-au avut norocul ăsta, de ex. seria Dead Space. :drool:
 
Tocmai a apărut Metro Exodus. N-am apucat să îl încerc da' din review-uri pare să fie ce trebuie.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Metro Exodus au dat-o-n bară oribil cu exclusivitate pe Epic Store, care este un jeg penibil (nu user reviews, nu are nici măcar search lol, refunds o dau din colț în colț, etc). Păcat, că pare un joc bun, dar bani pe el nu voi da neam.

ursamajor - am trișat puțin. SOMA și Alien Isolation sunt survival horror la modul "poftim o furculiță, există monștri, descurcă-te". Poveștile sunt oarecum dubioase și le descoperi citind diverse chestii găsite prin lumea jocului. Nu, nu poți ucide Alien-ul în isolation, dar are un AI fenomenal de bun și jocul de-a șoarecele și pisica este excelent. Dar trebuie să te atragă ideea.

A Story About My Uncle - este exact ce zice titlul. O poveste. Imho merită jucat, este similar cu Portal ca idee - mai mult puzzle decât shooter.

FarCry New Dawn - sincer FarCry a devenit copy pasta de la 3 încoace, deja când ajungi să fugărești rechinii să-ți faci portofel cam îți bagi picioarele și-i dai uninstall.
 
Ah, OK, no problem cu trișatul, mi-am dat seama între timp și Alien Isolation a părăsit HDD-ul meu. :biggrin: Mă mai prostesc nițel cu povestea unchiului, dar cred că va avea aceeași soartă. :hihi: Oricum, e bine de știu că există jocuri de-astea, pentru vremea când voi fi la pensie. Până atunci, cât mă mai țin reflexele, fps-urile sunt pe primul plan. Din păcate, din ce a apărut de prin 2010 încoace am cam jucat tot. Mă scot ăștia la pensie anticipat. :biggrin2:
 
Tu ai jucat Portal? :biggrin: Ai nevoie de reflexe de numa. Numai că trebuie să puști portaluri din zbor. Nu spun mai mult, le descoperi tu când o să fie vremea, parcă văd spume la gură "de ce nu mi-a spus nimeni de jocul ăsta" :biggrin:
 
Neoane, același lucru se poate spune și despre battle.net, dar asta nu te-a împiedicat să arunci cu bani în Activision sau să te bucuri de Destiny.

Știu că e mai "edgy" să fii "hater" și troll dar tre' să mănâncă și gura la băieții și fetele care au lucrat la jocul ăla așa că stfu.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Neoane, același lucru se poate spune și despre battle.net, dar asta nu te-a împiedicat să arunci cu bani în Activision sau să te bucuri de Destiny.

Știu că e mai "edgy" să fii "hater" și troll dar tre' să mănâncă și gura la băieții și fetele care au lucrat la jocul ăla așa că stfu.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
Cred că mai ales pentru că lucrezi în industrie ar trebui să mai ciocul mic pentru că banii ăia nu ajung la devs în marea lor majoritate. Da, trebuie să mănânce și ei, dar nu via copy pasta cum e moda Ubisoft în ultima vreme. Bungie au scos un produs excelent în Forsaken, deci le-am dat banii. Ubisoft continuă să mă irite cu Uplay și alte mizerii, deci zic pas. Nu-s hater, dar țin la bănuții mei și nu-i dau decât acolo unde consider eu că merită. Faptul că trebuie devs să mănânce este adevărat, la fel și copilașii din Africa mor pe capete în fiecare zi etc.

Oricum degeaba sunt eu edgy, troll și hater, Ubisoft vinde ca pâinea caldă copy pasta, deci stfu.
 
Back
Top