FPS-uri (single player campaign) ce merita jucate

Daca te referi la jocurile PC sunt putini care mai folosesc unitatile DVD. Cred ca majoritatea cumpara dvd-uri pentru cd key-urile atasate si downloadeaza apoi jocul (via steam, uplay, origin, etc.). Cred ca e chiar mai rapid decat copiatul via dvd-rom. :smile:
Tendinta e clar spre online, toata lumea ofera acum o platforma online pentru jocuri, dupa ce Steam a aratat cat de profitabila e piata.
Unde nu vad o scadere masiva prea curand a vanzarii de jocuri in format fizic este pe piata de console.
 
Aproape toate jocurile pe suport optic pot fi cumparate si exclusiv online. Avem Steam, Origin pentru jocurile EA (Inclusiv BF4), Ubisoft au si ei propriul sistem online... dealtfel toate jocurile astea pe suport optic oricum au nevoie sa fie activate pe serviciul online, serviciu de pe care il poti si cumpara direct.
 
Din pacate a patruns digitalul si pe optic, de exemplu am auzit de X-COM complete edition, am luat o "versiune de test" si mi-a placut asa ca am cautat pana am gasit versiunea pe DVD (nu imi place Steam DRM si un joc in single player nu ar trebui sa necesite conexiune la internet).

Imi vine jocul comandat acasa, ma uit pe spatele cutiei in tipla si vad: necesita conectare la Steam pt a juca. WTF?!

Asta e, am teminat jocul si DVD-urile lui sunt inca in tipla alaturi de factura lui. :biggrin:
 
Well, Diablo 3, joc exclusiv online, vine pe DVD-uri. Inclusiv addon-ul. După care își face update-uri cam la fel de mari precum content-ul de pe DVD. Doar ca să nu fie cutia goală, presupun.
 
Din cauza "exclusivitatii online" am ales sa nu joc Diablo 3 si Starcraft 2 deloc. Daca tratezi toti clientii ca potential infractori nu te mira ca unii dintre ei nu iti vor cumpara jocul.

Ca fapt divers XCOM complete edition merge fara probleme fara conexiune la internet.
 
De ce crezi ca varianta "exclusiv online" indica faptul ca iti tratezi clientii ca potentiali infractori?

Jocul meu preferat e disponibil exclusiv pe Steam, iar producatorul furnizeaza si executabil care merge fara Steam. E o companie mica, nu isi permite sa vanda jocuri global pe suport fizic, asa ca foloseste Steam pentru distributie si nu pentru protectie.

Daca tratezi toti producatorii de jocuri ca potentiale personaje negative nu te mira ca unii din interlocutori nu o sa te ia in serios. Doar ca fapt divers :smile:
 
Foxter vezi ca Steam poate functiona si offline, prost exemplu. Vezi la Ubisoft DRM care te obliga sa ai netu' activ indiferent ce joci, oricat de singleplayer este jocul. Iar daca se blocheaza serverele la lansarea unui joc nou de succes, sa vezi cum te uiti la discurile originale cu mare drag, ca de jucat nu te poti juca. :smile:
 
Sa incerc sa clarific un pic situatia.

Nu consider ca toti productorii de jocuri isi trateaza clientii ca potentiali infractori instaland DRM/cerand connexiune periodica la internet, in cazul asta serviciul meu digital preferat de vanzare jocuri (GOG) nu ar putea exista.

M-am referit strict la Diablo 3 si Starcraft 2. Dar daca tot a mentionat Cosmin, nici Ubisoft games nu cumpar sau piratez.

Nu imi place Steam pt ca nu imi place DRM-ul lor integrat in clientul pe care trebuie sa il installezi (chiar daca e probabil cel mai tolerabil DRM posibil comparativ cu altele). Stiu ca nu trebuie sa stai tot timpul conectat pe Steam dar sunt impotriva ideii in sine de a trebui sa instalezi un client pt a juca un single player game/partea de single player a unui joc. Ce fac pe PC-ul meu e alegerea mea, nu ar trebui sa fiu supravegheat/ jocul meu sa fie supravegheat.

Acum imi amintesc de Diablo 2, luai jocul ca packet de CD-uri, luai niste patchuri de pe situl lor daca era necesar si nici macar nu trebuia sa instalezi tot jocul daca vroiai doar single player (ocupa si mai putin doar installarea single player).

Legat de sistemul digital prefer sistemul oferit de GOG in care nu trebuie niciodata sa ma conectez la net daca vreau sa joc ceva downloadat deja de la ei (au si ei un client dar e total optional). De asemenea nu au DRM deloc la colectia de jocuri scoasa la vanzare.
 
"Miezul" Diablo 3 e multiplayer, nu joacă nimeni campaign. Multiplayer fără server controlabil ar fi plin de cheaters => asta e.
 
GOG vinde jocuri vechi si ieftine pe care nu prea ar mai vrea lumea sa le pirateze. Da, daca poti sa astepti 10 ani pana un joc apare in GOG e perfect, solutia potrivita pentru tine. In cazul meu exe-ul de no-Steam a fost dat de producator cu ultimul patch, nici nu ai nevoie de client de Steam instalat pe calculator ca sa te joci si nici de conexiune la internet, dar ai nevoie de client ca sa faci instalarea initiala.
 
Witcher 3 a fost lansat pe GOG DRM-free deci se poate. Ediția de colecție are discuri şi jocul merge direct de pe ele.

Deci se poate.


 
Witcher este o exceptie, fiind facut de firma care detine GOG deci avand in spate aceleasi idei despre DRM. Pentru orice alte jocuri / alte firme asteptarea poate fi lunga. :smile:

https://www.gamespot.com/articles/more-people-playing-witcher-3-on-gog-than-on-steam/1100-6428013/

Deci un joc bun nu are nevoie de DRM pentru a se vinde in loc de a fi piratat. Din pacate, foarte putine jocuri sunt suficient de bune. Eu recunosc sincer ca continui sa "incerc" pentru ca consider ca nu isi merita banii, iar "incercarea" mi-a confirmat parerea initiala. Exista si cateva exceptii, Rocket League, AoE 2 HD, jocurile Bethesda, dar sunt destul de putine.
 
Last edited:
Foxter: Diablo 3 (IMHO) a fost slab, dar Starcraft 2 a fost si este inca un joc excelent. Eu as spune ca ai pierdut aici.
 
@Adrian

GOG cand se traducea cu Good Old Games era intradevar un magazin online pt jocuri vechi. GOG-ul de acum este insa deschis la nou si chiar permite pre-comenzi pt jocuri in curs de aparitie. Banuiesc ca fanaticii DRM-ului nu o sa permita GOG sa vanda titlurile lor dar progrese se fac.

Chiar si jocurile vechi nu sunt chiar vechi, Metro 2033 si Metro Last Light sunt din 2014 si acum la 5 euro fiecare nu e rau deloc.

Era sa uit de GOG Connect.


SCViper
Un principiu e mai important decat un joc si nu am avut combinatia de timp si pasiune pt un joc ca sa termin Starcraft 1 daramite Starcraft 2.

Poate o sa termin Starcraft 1 daca tot devine gratis in versiunea initiala.
 
Last edited:
Si care e principiul ala? Respect oamenii cu principii, mai ales atunci cand principiile alea au un sens pe care il inteleg.
 
Principiu este: respecta-ti clientul, nu il trata ca un potential infractor. Diablo 3 si Starcraft 2 putea functiona si fara conexiune nonstop pt single player, nu am nimic impotriva verificarilor contra trisorilor in multiplayer.

Single player - my computer my rules, multiplayer - game designer servers game designer rules.
 
Din cate stiu StarCraft 2 are offline mode. Am inteles ca a avut niste buguri, nu stiu cum e in iteratia curenta, dar initial trebuia sa te loghezi in ultimele 30 de zile ca sa il folosesti offline. Just sayin'.
 
Poate o sa termin Starcraft 1 daca tot devine gratis in versiunea initiala.
Principiu este: respecta-ti clientul, nu il trata ca un potential infractor. Diablo 3 si Starcraft 2 putea functiona si fara conexiune nonstop pt single player, nu am nimic impotriva verificarilor contra trisorilor in multiplayer.
Este impresionant cand firul logic nu depaseste mai mult de un post si principiile sunt solide ca stanca: producatorul Starcraft 2 nu isi respecta clientul, dar Foxter poate sa joace Starcraft 1 daca devine gratuit, totul pentru ca automobile. Producatorul Starcraft 1 il respecta pe Foxter, producatorul Starcraft 2 nu il respecta. Da, total de acord, pamantul se invarte.
 
Diablo 3 nu are single player, are doar server pe care poti juca doar tu, daca vrei. Sistemul client - server (in care tu esti client) este folosit tot timpul. Exista multe jocuri de acest gen, daca nu-ti convine sistemul Blizzard. Incearca Grim Dawn, de la cei care au facut si Titan Quest.
 
Back
Top