FPS-uri (single player campaign) ce merita jucate

ursamajor

צָפְנַת פַּעְנֵחַ
Fiind în căutare de aşa ceva (mai noi sau chiar şi mai vechi), îmi permit să deschid acest topic nou, cu speranţa că m-ar putea ajuta, dar că i-ar putea ajuta şi pe alţii.

Pentru început aş face o listă cât mai scurtă (nu e un top, deşi HL2 merită primul loc, cred eu) cu jocurile ce se încadrează în titlul topicului şi pe care le-am considerat foarte bune la vremea lor şi pentru totdeauna. Totuşi şi în ciuda faptului că au existat jocuri cu gameplay foarte bun, n-am să cobor sub anii 2000, când grafica a-nceput să fie ceva mai OK.

Half Life 2
RTCW şi Wolfenstein cele moderne (the old blood şi the new order)
No one lives forever 1 şi 2
IGI 2
STALKER SoC
Metro 2033 redux + last light (e în desfăşurare)
Call of Duty (cele din jurul anului 2000), dar şi unele moderne, de ex. Black Ops
Far Cry 1, 3, acum îl joc pe 4
Crysis 1, 2, acum îl joc pe 3
DOOM 2016
Bioshock 1

Aş încerca:

seria Fallout
Deus Ex - am auzit vorbe frumoase despre Human revolution
Hard reset (un soi de DOOM)
Bioshock 2 (deşi 1 mi s-a părut o mică porcărioară... jucabilă, totuşi)
Left4dead 2
seria Titanfall
CoD - Infinite warfare
Battlefield 1

Dacă ştiţi ceva de ele sau puteţi recomanda şi altele, sunt deschis la sugestii. :smile:
 
Last edited:
Cred ca s-a mai discutat pe aici, raspuns pe scurt: FPS nou, single player, pe PC, cu un story care să merite jucat nu există.
(Poate DOOM, nu l-am jucat, dar sa ma pupe cu preturile alea)

LE: Seria Tomb Raider merita de jucat -Rise of the Tomb Rider/Tomb Rider GOTY.

Ai facut bine ca le-ai luat la jucat pe cele mai vechi, cred ca asta e singura solutie! Iar CoD de la modern warfare incoace, mi se pare o porcarie de proportii! Am zis!
 
Last edited:
Call of Juarez
Medal of Honor Allied Assault
Call of Duty Modern Warfare 1 (asta a fost cu adevarat bun, apoi au luat-o la vale)
Serious Sam
Brother in Arms: Road to Hill 30
 
Fallout si DeusEx nu prea sunt FPS (poate DeusEx se aproprie daca vrei sa-l joci in stilul ala). Amandoua sunt faine.
 
Fallout 1 si 2 nu au nici o treaba cu fps-urile. Dar le recomand și eu din toată inima.

După 2000 îți mai recomand Undying care dă clasă la majoritatea fps-urilor din ziua de azi și Cryostasis The Sleep of Reason care e mai dubios, da' mie mi-o plăcut și l-aș recomanda oricând.
 
Last edited:
Fallout 1 si 2 nu au nici o treaba cu fps-urile. Dar le recomand și eu din toată inima.
Iar Fallout 3, NV si Fallout 4 sunt destul de aproape de FPS. Si au si poveste destul de interesanta, pret bun (ca-s vechi) si au reparat si din multimea de buguri cu care au fost lansate pe piata.

As mai recomanda: Operation Flashpoint (cele 3 campanii), si seria ARMA.

Si poate SWAT 4.

Si Hidden and Dangerous 2.
 
Last edited:
Am încercat Arma 3 şi Descent Underground. Nu-s de mine. :biggrin: Primul e prea militar, al doilea prea pueril. :hihi:
 
Deus Ex este FPS/RPG și este minunat. Human Revolution este superb, iar Mankind Divided cam la fel dpdv al poveștii. MD în schimb este absolut infect la performanțe, eu am fost deloc plăcut surprins să văd 15FPS când precedentul mergea absolut uns (totul maxed out în ambele cazuri).
 
Am mai încercat şi Bulletstorm şi a rămas instalat pentru când mai scap din cele pe care le joc acum. Simpatic, doar unele controale sunt niţel anapoda şi nu le pot personaliza.
 
Bioshock Infinite poti pune pe lista. Eu nu am jucat seria, dar fratemeu zice ca a fost bun, cel putin la fel de bun ca primul si clar mai bun ca al doilea.
 
Am jucat Bulletstorm. Intra la categoria Duke Nukem 3D ca atmosfera. Sunt situatii unde nu nimeresti nimic cand tragi din cauza ca nu te poti opri din ras.
 
Hmmmmmz, tre' să îl încerc. :tongue:
Io încă aștept o continuare la Postal 2 (postal 3 nu se pune).
 
Nu-i fps, dar am citit ceva referințe despre el și m-au convins să-l instalez. Nu mi-a recunoscut gamepadul și a trebuit să improvizez. Am jucat nițeluș și mi-a plăcut. Rămâne instalat. Cu gamepad-ul e fun. Grafica e absolut bestială pentru un joc din 2013. Și gameplay-ul pare a fi la fel.
Ryse - Son of Rome.
 
Foarte multe promitea jocul ăla la vremea lui din prezentări și filmulețe, din păcate e doar un QTE fest care arata bine, cam ca și The Order 1886.
 
Back
Top