For sale: CD/mp3 player Samsung

puterfixer

Administrator
Sugar daddy
Am un CD/mp3 player portabil Samsung, model MCD-MP67. A fost printre primele playere audio din seria Yepp făcute de Samsung, ulterior linia acestor produse s-a axat pe playere cu memorie.

La grămadă, specificaţiile tehnice ar fi:
- citeşte audio CD precum şi medii inscriptibile CD-R şi CD-RW;
- decoderul mp3 este de calitate foarte bună, din păcate nu e firmware upgradeable; poate reda CBR, VBR şi ABR atâta timp cât sunt sub 192 kbps, peste acest bitrate redarea se face ok dar un ascultător atent va auzi nişte sunete ciudate pe înalte, de parcă s-ar face derulare rapidă;
- anti-shock de 100 secunde, care nu am reuşit să-l păcălesc decât zgâlţâind foarte zdravăn aparatul vreun minut; cu el oprit, redarea nu e sensibilă la şocuri slabe, dar prelungeşte mult durata bateriilor fiindcă citeşte date în buffer şi apoi opreşte rotaţia CD-ului;
- super bass care sună chiar bine;
- last memory - când dai stop şi se opreşte, play va relua redarea din locul în care a fost oprit (se poate dezactiva);
- ecran LCD pe care e indicat numărul "albumului" (directorului) şi numărul piesei, timpul de la începutul melodiei; din păcate, nu are afişare alfanumerică pentru numele fişierului sau ID3Tag, are în schimb o mutră rotunjoară care mişcă ochii şi gura (gee, how exciting);
- navigarea prin directoare se face consecutiv cu butonul "Album", se poate sări din 10 în 10 piese cu butonul "+10";
- funcţie Repeat/Repeat all/Random;
- buton "Hold" pentru ca tastele să nu poată fi apăsate din greşeală;
- buton rotativ pentru volum;
- ieşiri separate pentru căşti şi pentru Line Out, mufă alimentator 4,5V;
- alimentare de la 2 baterii sau acumulatori R3 (AAA), care ar trebui să ţină câteva ore bune;
- capac superior din aluminiu elegant, construcţie solidă şi balamale rezistente.

Accesorii:
- telecomandă pe fir - play, pause, stop, next, previous, repeat/random, hold, buton rotativ de volum, clips de fixare de haine/rucsac;
- cutie pentru 2 baterii/acumulatori R6 (AA) pentru redare de durată mai mare, se fixează cu un şurub în partea posterioară a player-ului;
- căşti Samsung miniatură, cu con din cauciuc pentru o închidere cât mai bună a canalului auditiv, foarte comode.

Bonus: geantă cu două buzunare Hama, argintie, fermoare elegante, fantă inferioară pentru cabluri, încape playerul + accesoriile + vreo 3 carcase CD normale sau vreo 5-6 slim.

Am fost foarte mulţumit de el, mai ales de calitatea audio şi durata mare de utilizare. Un CD cu mp3-uri la 128, 160 sau 192 kbps permite 8-15 ore de muzică, iar cu acumulatori R6 1800 mAh încărcaţi incomplet am putut asculta muzică pe tren 6 ore fără întrerupere, la volum maxim şi cu anti-shock-ul activat, şi dup-aia acasă am mai ascultat muzică încă vreo 3 ore. Este ideal pentru cine bagă CD-ul şi lasă player-ul în ghiozdan să meargă, folosind telecomanda pe fir pentru comenzi, fără să fie interesat de a citi titlurile melodiilor. În călătorie ai nevoie de robusteţe, nu de hi-fi - aşa că mp3 la 192 kbps sau mai puţin e arhisuficient, iar decoderul este surprinzător de clar şi plăcut. Volumul maxim este tare dar nu distorsionează - puteţi folosi căşti cu izolare fonică mai bună, dacă preferaţi.

L-am folosit foarte puţin şi-l vând fiindcă îl folosesc poate de 3 ori pe an. Arată ca nou, acum văd că are două mici zgârieturi inerente pe carcasa din aluminiu, probabil n-am fost atent cu fermoarul genţii.

Review-uri şi poze:
pcstats.com
amazon.com
Shopping Yahoo
futurelooks.com
epinions.com

Preţ: 3 milioane negociabil, că-i câteva clase peste Napa/Jazz/Waitec/Thomson/Panasonic/alte naşpeturi la preţul ăsta, dar faceţi propuneri şi discutăm. puterfixer (a) websurf punkt ro, sau 0788-353199, sau theputerfixer pe Yahoo! Messenger, sau puterfixer pe IRC, sau mesaj privat pe forum.
 
Back
Top