Firme neserioase

Am experienta indelungata cu Intend. Nu au pe stoc decat mousi si tastaturi si nu aduc la comanda decat componente pe care oricum le gasesti peste tot. Nu conteaza ce scrie pe site, nu conteaza ce scrie in oferta.
Si daca cumva ai nevoie de garantie, mai bine te duci si-ti cumperi direct o componenta noua, ca tot acolo o sa ajungi.
 
Mersi pentru feed-back; inteleg ca desi vand componente noi ... e mai bine sa le iei de la altii pentru garantie ... :smile:
 
Originally posted by new user
inteleg ca desi vand componente noi ... e mai bine sa le iei de la altii pentru garantie ... :smile:
Of Doamne, de cind ma tot chinui sa educ lumea sa plateasca un pic mai mult si pentru servicii, nu numai sa mearga la ieftineala (new user stii ca nu e vorba de tine aici :wink:).
Cine stie, poate cind oi iesi la pensie o sa vad si chestia asta. :biggrin:

Back to topic, io-te si pe aici o discutie cu bune si rele despre Intend.
 
Pai nu am alta conceptie ci aveam vreo doua feedback-uri pozitive, mai vechi, despre Intend ... De asta am vrut opinia actuala a unui clujean ...

Daca mai vad astfel de opinii despre respectiva firma, e evident ca nu ma mai gandesc la ea ...

... si evident mersi pentru link ... :smile:
 
De-asta la opinii e bine să se adauge la sfârşit YMMV (Your Mileage May Vary, referinţă la testele auto în care dai un verdict că poţi face atâţia kilometri cu x litri de carburant, dar că alţii pot obţine un consum mult diferit). :smile:

Am stat doi ani în Cluj până-n primăvara anului trecut. Intend era atât o firmă cu volume mari de vânzări, cât şi cu preţuri bune şi depozitul principal la câteva minute depărtare. Marţea dimineaţă descărcam oferta de pe site, pe care erau marcate stocurile. Cam până joi sau vineri găseam aproape orice din ofertă în stoc - mai puţin stocurile limitate sau produsele cu cerere foarte mare. Dădeam un telefon, verificam stocul, făceam rezervare şi mergeam să iau produsele. Aveau un garaj metalic mare plin şi o casă întreagă amenajată ca depozit, service şi un birou mic pentru vânzări şi management. De câte ori mergeam pe la ei vedeam teancuri de unităţi optice şi plăci de bază, cutii mari cu hard discuri în ambalaj OEM. Şi comenzile le onorau repede şi cu seriozitate - nu le puteam reproşa decât că trebuia să umblu la alte magazine când aveam nevoie de căblăraie.
 
Pana acum tot ce am comandat de la Intend a fost O.K. De ce zic OK si nu perfect, pentru ca o singura data mi-au trimis o sursa in locul alteia... dar, le-am atras atentia, s-au scuzat si mi-au trimis ceea ce cerusem eu cu conditia sa le returnez sursa. Si asta totul pe banii lor.. eu nu am platit nici un curier.

In plus la garantie au fost foarte prompti, una din placile video (nu-i doar o singura data cand am cumparat de la ei, mai toate componentele le-am cumparat de la ei, inclusiv ce am cumparat pentru prieteni, colegi, etc), a fost imposibil de reparat, si nu o mai aveau pe stoc de 2 saptamani. A fost retunata o alta placa in acelasi pret la alegerea mea, si asta in 48 de ore.


P.S. Exista ceva, ceva pe care oamenii din Ardeal il au, ceva care te face sa gandesti, sa te comporti altfel.
 
Trimit un mail la conectari@rdsnet.ro sa intreb despre reteaua lor. Primesc:
PERM_FAILURE: SMTP Error (state 9): 551 SPAM.

Trimit mail la sales@rdsnet.ro.
Primesc reply (citez partile relevante):
Code:
From: "Mihaela Hristescu" <mihaela.hristescu@rcs-rds.ro>
Subject: Not read: Conectare la internet, wireless
Date: Wed, 14 Feb 2007 15:21:15 +0200
X-Mailer: Microsoft Office Outlook 11

Content-Type: text/plain;
	charset="iso-8859-1"
Content-Transfer-Encoding: 7bit

Your message

    To:  sales@rdsnet.ro
    Subject:  Conectare la internet, wireless
    Sent:  2/14/2007 3:20 PM

was deleted on 2/14/2007 3:21 PM.
 
Le-am facut o vizita. Dupa 30s de conversatie m-am convins ca n-am absolut nici un motiv sa ma conectez la ei.
Pe de alta parte, nici [size=small]t[/size]Zapp[size=small]a[/size] nici UPC-ul si nici retelele de cartier nu ma atrag.
 
Last edited:
ADSL ar mai fi o solutie. Si te rog sa nu mai pronunti initialele UPC ca ma arunc pe fereastra. Prietenii stiu de ce. :bash:
 
Originally posted by Marius '95
Le-am facut o vizita. Dupa 30s de conversatie m-am convins ca n-am absolut nici un motiv sa ma conectez la ei.
Pe de alta parte, nici [size=small]t[/size]Zapp[size=small]a[/size] nici UPC-ul si nici retelele de cartier nu ma atrag.
Ia in calcul ADSL de la Digicom. Eu am si nu am avut probleme pina acum. Nu le fac reclama insa chiar sint multumit de ei.
 
Firma neserioasa

O alta firma neserioasa de evitat este: Dentomed din Ploiesti, str Gheorghe Cantacuzino nr 216, bloc 131D condusa de Gheorghe Valentina. tel firma: 0244593652. Am facut o lucrare care implica reparare sistem informatic (calculator + softuri aferente) Ca sa nu mai spun ca am achizitionat o sursa f buna pt ei, pe detaliile fiscale ale firmei lor si nu au vrut sa'mi dea banii nici pe acea sursa.
Am facut si traducerea unui program mare specializat (aici cel putin nu le'am trimis intreaga traducere) si cand a fost vorba de bani.. m'au tratat ca pe un paria si nu am vazut un sfantz de la ei. Inca sunt in faza de cautare metode de trimitere a tuturor institutilor abilitate la aceasta firma pentru ca se fac o gramade de nereguli.
 
O alta firma neserioasa de evitat este: Dentomed din Ploiesti, str Gheorghe Cantacuzino nr 216, bloc 131D condusa de Gheorghe Valentina. tel firma: 0244593652. Am facut o lucrare care implica reparare sistem informatic (calculator + softuri aferente) Ca sa nu mai spun ca am achizitionat o sursa f buna pt ei, pe detaliile fiscale ale firmei lor si nu au vrut sa'mi dea banii nici pe acea sursa.
Am facut si traducerea unui program mare specializat (aici cel putin nu le'am trimis intreaga traducere) si cand a fost vorba de bani.. m'au tratat ca pe un paria si nu am vazut un sfantz de la ei. Inca sunt in faza de cautare metode de trimitere a tuturor institutilor abilitate la aceasta firma pentru ca se fac o gramade de nereguli.

Ei tot pot trimite la tine organe abilitate care vor gasi poate si mai multe probleme. Daca nu-ti place de cineva nu mai discuta cu ei si nu mai face afaceri. Fa o descriere pe forumuri lasa o plangere la OPC dar in nici un caz sa nu apelezi la serviciile vecinului Gheoghe care e functionar la un organ abilitat. Eu personal asa fac si socot ca sa trimiti pe cineva undeva e o lasitate deprinsa de pe timpul lui ceasca. Plus la asta ei tot se pot adresa la vecinul de scara Vasile din acelas organ abilitat care le poate zice cine le-a facut cadoul si atunci razboi inevitabil poate si cu pierderi umane.

p.s. e un sfat de la un om care a lucrat intrun organ abilitat si care stie multe si de rau nu va invata.
 
lasa o plangere la OPC
[...]
sa trimiti pe cineva undeva e o lasitate deprinsa de pe timpul lui ceasca.
Am ratat ceva, ca nu prea pricep asta. Daca sesizezi OPC-ul nu o faci ca sa se duca peste ala sa-i dea cu amenda in cap?

Si nu vad nimic de "vecin" sau alte asemenea ci pur si simplu ca omul vrea sa trambiteze problema pe unde are posibilitatea - orice organ abilitat: OPC, Polita, garda financiara, etc. De unde ideea cu vecinul?
 
Am ratat ceva, ca nu prea pricep asta. Daca sesizezi OPC-ul nu o faci ca sa se duca peste ala sa-i dea cu amenda in cap?

Sesizeaza daca e cazul nu sa o faca pe cel obijduit sa sa spuna minciuni. Cei drept ca nici la opc nu lucreaza toti prostii si deci inainte de a veni peste tine ei studiaza toate probele.

Exemplu: Unui prieten tot timpul ii venea in magazin opc-ul cu pricina sau fara dar venea. Omul se saturase de acele controale in fiecare zi si m-a rugat pe mine sa aflu cine ii face probleme. S-a aflat ca vecinul sau care tot are magazin cu acelas profil ii trimitea baieti buni iar dupa ce a trecut si el prin cateva controale mai dure s-a linistit iar acu pe strada lor e pace. Si se saluta ca niste prieteni.

Si nu vad nimic de "vecin" sau alte asemenea ci pur si simplu ca omul vrea sa trambiteze problema pe unde are posibilitatea - orice organ abilitat: OPC, Polita, garda financiara, etc. De unde ideea cu vecinul?

Cu asta de obicei se termina - apel la vecini, banditi, pistoale, sabii...

OPC-ul - poate verifica doar cazurile aferente la consumatori.
Politia - nu poate rezolva nici un caz de neintelegere dintre vanzator si cumparator sau intre persoane juridice.
Garda financiara - poate rezolva cazuri legate de spalare de bani si lucru la negru in nici un caz probleme legate dintre vinzator si cumparator.
etc organe abilitate - toate rezolva doar cazurile sale.

In cazul lui mvali daca e persoana fizica se poate adresa doar la opc dar nu are nici un sens deoarece nu are un contract de colaborare. Cum dovedeste el ca a facut acele lucrari in lipsa unui act de predare-primire a lucrarilor? El mai poate fi acuzat de lucru la negru si spalare de bani.

Daca e persoana juridica sa se adreseze la opc nu poate, se adreseaza la garda pentru ca nu iau dat banii pe sursa dar factura e pe numele altei firme deci nu are dovezi. Plus ca firma cealalta poate sa-l dea in judecata pentru calomnie. Mai repet odata - fara dovezi asa ca contract, act de predare a lucrarilor, chitante si facturi corecte nu se vor uita nimeni la tine. Deci ramane numai vecinii, prietenii, banditii... etc. Logica e simpla. Deaceea si am zis unde o sa se ajunga.

Exemplu: persoana x face reclamatie la politie cum ca persoana y in timp ce persoana x a tntrat in curtea persoanei y unde a fost batuta, i s-a smuls parul din cap si a fost data cu forta afara din curte. Cum credeti ca a procedat politia?

Foarte simplu. A chemat pe persoana y la sectie si a facut-o cunoscut cu plangerea si a intrebat pe persoana y daca cumva vrea sa depuna plangere pentru calomnie. non-sens, stiu.

Din experienta mea de mai multi ani dea lungul a mai multor ani pot sa zic ca in Romania poti numara pe degete persoanele in care poti avea incredere. Deci nu mai lucrati fara conract iar daca faceti ceva fara contract faceti asa incat daca nu vi se plateste sa puteti reactiona.

eu zic ca e caz de judecata asa ca mvali sa stranga dovezile care dovedesc ce a facut si sa se adreseze la un avocat.
 
As vrea sa imi expun si eu parerea, pt ca am vz ca topicul a fost deschis la o nemultumire pt o firma de aparate aer conditionat.
Nu stiu daca mai este de actualitate acest topic, dar as vrea sa expun o prb care ma deranjeaza oarecum.
Lucrez la un magazin de produse din carne, situat intr-o localitate in apropiere de Timisoara, iar patronul meu a cumparat mai multe vitrine frigorifice precum si aparate de aer conditionat de la firma Bemad Yce SRL din Timisoara. A facut greseala sa cumpere aceste lucruri second hand, pt ca firma asa le vinde, dar s-au stricat de atatea ori, si atatea probleme am avut cu ele incat m-am saturat eu ca vanzatoare sa tin carnea in vitrina pana se impute si s-o vand asa clientilor.
Tot vine sa repare la ele unu mai gras, dar nu tine mult reparatia si se strica din nou, si vin din nou, si din nou.. Vara sunt mai solicitate probabil si se strica in fiecare sapt. si aerul conditionat la fel, ca a fost luat de la aceasi firma.
Nu stiu in ce relatii sunt cei 2 patroni (al meu si cel de la Bemad Yce) dar mie nu-mi place deloc seriozitatea firmei Bemad Yce care nu are angajati calificati in primul rand. Vine pt service si isi imprastie sculele peste tot in magazin, face mizerie, nu aduna dupa ele, iar clientii cand vad ce se intampla in magazin, se intorc din drum nu mai intra.
 
Ok... Ideea topicului este de a împărtăși experiențe cu firme neserioase pentru ca și alți membri ai acestui forum să aibă grijă dacă se gândesc să cumpere de acolo. Aer condiționat și bunuri de larg consum, nici o problemă; dar vitrine frigorifice pentru abatoare și carmangerii? Înțeleg că ai o frustrare, dar trebuie totuși să mă întreb care e scopul postului tău, ce vrei să obții prin publicarea lui aici. Dacă e pentru a cere ajutor cum să procedezi, ar trebui să vorbești în primul rând cu șeful tău ca să-i expui problema și să-l implici în decizia de a arunca produsele păstrate necorespunzător și/sau alterate, conform legii. Dar dacă e pentru a avertiza pe alți clienți ai aceluiași tip de produse, forumul ăsta e la fel de potrivit subiectului pe cât ar fi forumul tinerelor mămici sau faimosul Sfaturi Ortodoxe.
 
Back
Top