Filme, seriale, actori, popcorn

2012, interesant pana in momentul in care mega-nava care salveaza omenirea nu isi poate ridica o poarta imensa din cauza unui furtun de ce s-a incolacit de 2 ori in jurul axului unei roti dintate de 5m diametru. Va dati seama ce moment jenibil.
 
2012, interesant pana in momentul in care mega-nava care salveaza omenirea nu isi poate ridica o poarta imensa din cauza unui furtun de ce s-a incolacit de 2 ori in jurul axului unei roti dintate de 5m diametru. Va dati seama ce moment jenibil.

Ai putea sa pui si tu un spoiler alert or smth.
 
Păi nu citişi că i-a împiedicat furtunu'? Şi, nefiind ardeleni, n-aveau nici brişcă la ei ca să-l taie degrabă...
 
Funny People. WTF? 7.2 pe IMDB? NOT funny. Not funny at all. Lung, dezlânat şi fără clei. 2 ore şi jumătate pierdute. Adam Sandler a jucat (arguably) unul din cele mai proaste roluri din toată cariera sa. Used to like the guy. Da' dacă o mai ţine aşa... next!
 
Am vazut trailer si pare o combinatie de Sex in the city, filmat a la Tanar si nelinistit caruia aproape ca-i lipsesc pana si glumele cretine idiotice americane.
 
Ladri di biciclette (1948). Regia: Vittorio De Sica.

Tensiunea in film este data de o bicicleta, mai exact de furtul unei biciclete. Fara ea personajul principal pierdea job-ul.

Filmul a reusit sa ma dea complet peste cap. M-a impresionat pana la lacrimi desi este foarte departe de a aborda stilul lacrimogen. Nici un film pana acum nu a reusit sa ma afecteze in asa hal.

Acting-ul este fenomenal. Nu m-am uitat la acest film, ci am fost alaturi de Antonio Ricci in timp ce-si cauta bicicleta, am simtit alaturi de el, o data cu el. Un actor (Lamberto Maggiorani) cu o asemenea expresivitate mai rar.

Desi povestea reuseste sa mentina un nivel foarte inalt pe tot parcusul filmului, cateva scene ating arta pura (d.p.m.d.v.). Secventa confruntarii intre tata + fiu si hoti este una memorabila. Finalul filmului ne mai ofera o scena memorabila in care Antonio Rici (personajul principal) poarta o lupta interioara in care are de ales intre a-si pastra onestitatea si a-si pastra job-ul furand o bicicleta.

Singurul lucru care lumineaza acest film este dinamica relatiei tata-fiu. Acest cuplu aflat in cautarea nenorocitei aleia de biciclete reuseste sa-ti incalzeasca sufletul. Felul in care piciul isi sustine tatal este emotionant. Un singur film am mai vazut cu o relatie la fel de frumoasa tata-fiu si acela este
Kozure ôkami
.

Vizionare placuta.
 
2012, interesant pana in momentul in care mega-nava care salveaza omenirea nu isi poate ridica o poarta imensa din cauza unui furtun de ce s-a incolacit de 2 ori in jurul axului unei roti dintate de 5m diametru. Va dati seama ce moment jenibil.

Asta nu a fost film ci o cursa contra cronometru pentru a putea vedea cat de multe efecte speciale incap intr-un film. La final am ramas cu sentimentul: Ce dracu a fost asta? :confused:
 
Cred ca e filmul cu cele mai multe scapari in ultima secunda ever, insa merita vazut la cinema, cu un popcorn si eventual la reducerea Orange... :smile:
 
Cel putin 2... sau 3? Sau mai multe scene care par una singura cand se crapa pamantul fix la buza fundului masinii/avionului. Dar totusi nu au deranjat cat finalul. Da-l in ma-sa de furtun!
 
Network (1976) Regia: Sidney Lumet

Cu ce vine acest film?

Pai vine cu Profetul nebun al liniilor aeriene, nebunul care spune adevarul. Vine cu Mai exista democratie sau a fost inghitita de puterea corporatiilor?. Vine cu revolutionari de mucava. Vine cu televiziuni cu bugete ametitoare, care creaza idoli falsi. Vine cu intrebari si cu posibile raspunsuri. Vine cu scena naucitoare intre mogul si profetul nebun. Vine cu scena in care oamenii dintr-un intreg bloc deschid geamurile si-si urla furia.

Un film frumos care se inscrie in seria de filme cu subiecte sociale ale cinematografiei americane a anilor '70.
 
Lilja 4-ever (2002)

Filmul povesteste viata unei fete de 16 ani parasita de mama, inselata de matusa, pacalita de un asa-zis iubit.

Incet incet viata ei se indreapta fatalist, catre un final trist.

Filmul atinge pe alocuri si o dimensiune filosofica prin discutiile purtate intre Lilja si Volodya (singurul ei prieten).

Merita vazut desi nu se ridica la nivelul lui [ironie]Pandorum sau 2012[/ironie].
 
Last edited:
Back
Top